fbpx
Buty do biegania

Saucony Hurricane 24 – buty do biegania powyżej 100 kg

Oferujący stabilność i maksimum komfortu model Hurricane od Saucony miał zakończyć swój byt po dwudziestu trzech odsłonach. Jednak…
Saucony Hurricane 24

Oferujący stabilność i maksimum komfortu model Hurricane od Saucony miał zakończyć swój byt po dwudziestu trzech odsłonach. Jednak miał on tak wielu fanów, zwłaszcza tych potrzebujących buty do biegania powyżej 100 kg, że marka postanowiła zmienić swoją decyzję i po dwóch latach przerwy przywróciła Hurricane 24 do życia. Jednak nowa wersja tego buta to nie tylko ewolucja, ale prawdziwa rewolucja. 

A skoro rewolucja, to na początku krótka informacja o tym, co znajdziemy w Saucony Hurricane 24.

Najważniejsze cechy Saucony Hurricane 24

MARKASAUCONY 
MODELHURRICANE 24
Przeznaczeniedługie biegi, biegi regeneracyjne, codzienne treningi po twardych nawierzchniach, dla biegaczy lubiących komfort i wygodę
waga279 g (damski), 286 g (męski)
PIANKAPWRRUN PBPWRUN
pod piętą38 mm
pod palcami32 mm
drop6 mm
stabilizacjaneutralny
amortyzacjanajlepiej amortyzowany but od Saucony
Podstawowe dane o Saucony Hurricane 24
Zdjęcie nr 2. Miękkie buty biegowe z maksymalną amortyzacją do codziennych treningów
Zdjęcie nr 2. Miękkie buty biegowe z maksymalną amortyzacją do codziennych treningów

Najlepiej amortyzowany but do biegania

Saucony Hurricane znany był biegaczom jako but z najwyższą amortyzacją do biegania po twardych nawierzchniach. Model Hurricane 24 dostał jednak zupełnie nowy system amortyzacji. 

W tym miejscu jednak krótki rys historyczny — mieliśmy już falę butów biegowych minimalistycznych, bez pianek, z niską podeszwą, następnie były buty do biegania z dużą amortyzacją, bardzo miękkie i z wielką podeszwą. Później przyszła fala butów z karbonem, których sekret próbowano odkrywać w licznych badaniach i eksperymentach. W ich toku okazało się, że w zależności od tego, czy buty są z miękką pianką, czy może jest sprężysta pianka, but może zapewniać zwrot energii lub ją tracić. Nie wchodząc w fizykę, można to prosto wytłumaczyć — kiedy stawiasz biegowy krok, to albo zapadasz się w buty do biegania i musisz włożyć więcej energii w to, żeby się wybić, albo buty niejako same wybiją cię do góry, pomagając z kolejnym krokiem. 

Okazało się, że choć wielu biegaczy poszukuje maksymalnego komfortu, miękkości, większej amortyzacji i  uczucia poduszki pod stopą, nie do końca jest to z korzyścią dla samego biegacza. Dlatego amortyzacja butów biegowych uległa zmianie w taki sposób, aby biegacz miał komfort biegania, ale jednocześnie, aby mógł stawiać kolejne kroki bez problemu. Jak poradziły sobie z tym buty Saucony Hurricane 24?

Zdjęcie nr 3. Saucony Hurricane 24 to but z dużą ilością pianki
Zdjęcie nr 3. Saucony Hurricane 24 to but z dużą ilością pianki – idealne buty do biegania powyżej 100 kg

Miękkość

Inaczej niż w poprzedniej wersji, w najnowszej edycji zastosowano dwa rodzaje pianki — PWRUN PB, szlagierowy produkt od Saucony, który do tej pory był stosowany w topowej serii marki, Endorphin, oraz cienką warstwę pianki PWRRUN. 

Można w prosty sposób odróżnić te dwie pianki — PWRRUN PB przypomina styropian i jest bardzo miękka, ale jednocześnie lekka, sprężysta i zachowuje właściwy poziom amortyzacji nawet w niskich temperaturach. Na dole podeszwy znajduje się natomiast twardsza pianka PWRRUN, która została wtopiona na kształt stożka, niejako otulając stopę. To właśnie dzięki takiemu uformowaniu i połączeniu tych dwóch pianek, udało się uzyskać wysoki poziom amortyzacji, z czego znany był Hurricane, ale także odpowiedni zwrot energii i  dynamikę, którą doceni każdy biegacz. 

Zdjęcie nr 4. W tym modelu nie dość miękkości
Zdjęcie nr 4. W tym modelu nie dość miękkości

Stabilność

Pianka niejako rozlewa się szeroko wokół buta, przez co sprawia on wrażenie masywnego. To wrażenie nie wszystkim może pasować, jednak uprzedzam — szybko znika podczas biegania w Saucony Hurricane 24. Szerokość i wysokość podeszwy może zaskakiwać. W rzeczywistości nowe pianki są lżejsze niż te znane biegaczom z butów biegowych sprzed kilku lat, dzięki czemu można w buty wpakować więcej pianki, aby zapewnić wysoki poziom amortyzacji i komfortu biegania, bez zwiększania ich wagi. Dodatkowo im szersza podeszwa środkowa, tym większa stabilność butów. 

Zdjęcie nr 5. Podeszwa środkowa jest charakterystyczna dla butów do biegania po twardej nawierzchni
Zdjęcie nr 5. Podeszwa środkowa jest charakterystyczna dla butów do biegania po twardej nawierzchni – idealne buty do biegania powyżej 100 kg

Pianka PWRRUN, umieszczona niejako naokoło miękkiej pianki PWRRUN PB, stanowi rodzaj podpory w trakcie biegu. Ta podpora to dodatkowe wsparcie, albowiem zapobiega wychylaniu się stopy podczas biegania na zewnątrz (supinacja), jak również świetnie sobie radzi ze stopą nadpronującą. Podczas biegania w tych butach celowo próbowałem krzywić stopy czy stawać na nierównościach chodnika, ale nigdy nie udało mi się wylądować w Saucony Hurricane 24 w sposób zagrażający moim kostkom — zawsze lądowałem prosto. Niesamowite!  

Wyjątkowa konstrukcja podeszwy poprzez połączenie dwóch pianek i szersza podeszwa to nie wszystko. Saucony Hurricane 24 został wyposażony w CenterPath Technology™, co oznacza, że ma szerszą platformę oraz wyższe ścianki boczne, a do tego kołyskowy kształt, który ułatwia przetaczanie stopy. Tylko stojąc w Saucony Hurricane 24 można poczuć, jak owa kołyska działa, bo stopy same chcą polecieć na palce i postawić krok. 

Zdjęcie nr 6. Technologia wykorzystuje naturalne ułożenie stopy i wspiera przetaczanie na palce
Zdjęcie nr 6. Technologia wykorzystuje naturalne ułożenie stopy i wspiera przetaczanie na palce

Trwałość

Natomiast podeszwa zewnętrzna to znane i sprawdzone rozwiązanie, czyli wytrzymała, trwała i przyczepna guma XT-900. Zapewnia ona właściwą przyczepność, typową dla butów do biegania po asfalcie. Jest ona rozłożona nierównomiernie, z różnego rodzaju bieżnikiem, w taki sposób, aby zapewnić odpowiednią trwałość w miejscach najbardziej narażonych na ścieranie, jak przód i pięta, ale też, aby podeszwa była elastyczna. Doświadczenie i rozmowy z wieloma biegaczami pokazują, że trwałość to wyjątkowa cecha marki Saucony — można w tych butach biegać nawet ponad 1000 kilometrów, co jednocześnie sprawia, że te buty są bardzo ekonomiczne i warte każdej złotówki. W dobie rosnących cen jest to niezwykle ważne.

Zdjęcie nr 7. Przyczepność jest ważna w przypadku butów do biegania po asfalcie
Zdjęcie nr 7. Przyczepność jest ważna w przypadku butów do biegania po asfalcie

Wygoda

A żeby było bardziej wygodnie, elastyczna cholewka wykonana została z siateczki, która jest miękka i zapewnia odpowiednią przewiewność, nie zapominając o wygodzie. Język jest szeroki i dobrze trzyma stopę. Z przodu jest duża ilość miejsca, więc najlepiej będą się w nich czuli biegacze z szerszą stopą. Kołnierz pięty jest wysoki, na dole sztywny dla odpowiedniej stabilności, ale bardziej elastyczny na górze, aby nie podrażniać ścięgna Achillesa. Do tego w środku buta znajduje się OrthoLite, wkładka zapewniająca dobrą amortyzację dzięki trójwarstwowemu sprasowaniu. Klasyczne sznurowanie pozwala na dopasowanie stopy do obuwia, a dodatkowe wzmocnienie przy sznurówkach pomaga unieruchomić stopę w bucie i odpowiednio ją trzyma. System ten będzie odpowiadać większości biegaczy. 

Zdjęcie nr 8. Saucony stosuje dobrze wszystkim biegaczom znane wkładki
Zdjęcie nr 8. Saucony stosuje dobrze wszystkim biegaczom znane wkładki

Wygląd

Jak już wspomniałem, but wydaje się masywny i tak też wygląda na stopie, gdy patrzymy na niego z daleka lub z góry. Warto jednak spojrzeć  z bliska,  gdyż Saucony wyjątkowo zadbał o detale. Szczegółowy projekt i precyzja jego wykonania pokazują, jak wiele serca marka włożyła w ten model, aby buty 1) były wygodne 2) zapewniały stabilność i 3) doskonałą amortyzację, ale także, aby buty wyróżniały się swoją indywidualnością. Mile zaskoczyły mnie elementy odblaskowe — jest to trend, który należy nagłaśniać i propagować, jeśli chodzi o buty do biegania. 

Na jaki rodzaj treningu?

Najlepiej sprawdzą się one podczas codziennych treningów i aktywności. Jeśli chodzi o podłoże, niestraszny mu asfalt, twarda nawierzchnia, poradzi sobie również na bieżni.  Model Hurricane 24 polecany jest również na trening biegowy regeneracyjny, wszak nie wszystkie stawy i kolana lubią twardy asfalt na co dzień, a wówczas zdecydowanie można docenić niezwykły komfort tych butów do biegania. Z taką dobrą amortyzacją Hurricane sprawdza się na każdych dystansach. 

Zdjęcie nr 9. Buty biegowe z maksymalną amortyzacją, ale można odnaleźć  w nich dynamikę
Zdjęcie nr 9. Buty biegowe z maksymalną amortyzacją, ale można odnaleźć  w nich dynamikę

Maksymalna amortyzacja mówi jedno — szybsze bieganie może być w nich trudne. Ale nie niemożliwe! Myślę, że nie brakuje tym butom dynamiki i można łatwo wejść na wyższe tempo. Jeśli jesteś biegaczem z nadwagą i szukasz jednej pary butów do biegania, Hurricane 24 jest świetny i będzie strzałem w dziesiątkę. 

Dla kogo?

Już na wstępie zostało wspomniane, że model Hurricane miał wielu fanów wśród biegaczy, dzięki którym, choć miał już przejść do historii, wrócił na półki sklepowe i to w nowej, udoskonalonej odsłonie. Jednak kto z nowych biegaczy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem i być może nie znają się z modelem Hurricane, będzie w stanie go docenić? Czym kierować się przy wyborze butów? Na co się zdecydować spośród tak wielu modeli? 

Zdjęcie nr 10. Buty przeznaczone do tego, aby radzić sobie z każdym twardym podłożem
Zdjęcie nr 10. Buty przeznaczone do tego, aby radzić sobie z każdym twardym podłożem

W przypadku biegaczy z nadwagą będą to najlepsze buty do biegania. Dla nich 38 mm miękkiej pianki pod piętą to będzie nieocenione, dodatkowe wsparcie. Sprawdzą się również u biegaczy, którzy lubią biegać dużo lub daleko, bo wówczas z każdym kilometrem przydaje się miękkość, stabilność i wygoda. But z maksymalną amortyzacją jest polecany również tym, którzy biegają po twardych nawierzchniach. Z pewnością ten model sprawdzi się u biegaczy lądujących na pięcie. Dla nich będą to odpowiednie buty do biegania, aby zminimalizować ryzyko kontuzji. 

Zdjęcie nr 11. Lądujesz na pięcie? Te buty będą najbezpieczniejszym wyborem
Zdjęcie nr 11. Lądujesz na pięcie? Te buty będą najbezpieczniejszym wyborem

Typ stopy, który doceni Hurricane 24, to jednak nieco szersza stopa. Z przodu jest duża ilość miejsca dla palców, więc w przypadku węższych stóp może być za dużo przestrzeni. 

Myślę, że buty sprawdzą się w przypadku osób, które porzuciły bieganie na kilka lat i próbują znowu się z nim zaprzyjaźnić, bo wówczas można być mile zaskoczonym, jak technologia poszła do przodu i jak bardzo bieganie — w dobrych butach do biegania — może sprawiać przyjemność. 

Podsumowanie

Niektóre buty do biegania potrafią rozleniwiać. Podczas biegania w butach z dużą amortyzacją jest tak komfortowo, że człowiek sam zwalnia, żeby się w tej wygodzie zanurzyć. Dlatego kiedy trafił do mnie tak miękki but, jak model Hurricane 24, nieco się obawiałem. Zupełnie niepotrzebnie. Większa amortyzacja nie pozbawia tych butów do biegania dynamiki. Nie można im przy tym odmówić miękkości. W tych butach jest tak komfortowo, że trudno przerwać bieganie! 

Na własnym przykładzie dodam, że za pierwszym razem chciałem w Saucony Hurricane 24 przebiec do 5 km, żeby sprawdzić, jak się sprawują — ale nie mogłem się zatrzymać i zrobiłem 10 km. Są to jedyne buty do biegania, które to sprawiły! 

A buty możesz zakupić m.in. tutaj.

Zdjęcie nr 12. Buty z najlepszą amortyzacją
Zdjęcie nr 12. Buty z najlepszą amortyzacją

Podsumowanie

ModelSAUCONY HURRICANE 24
Przeznaczenieasfalt, długie biegi
Dla kogoButy do biegania dla osób z nadwagą, dla biegaczy, którzy lubią buty z dużą amortyzacją. Dla biegaczy z nadpronacją.
Typ stopyŚrednio szeroka stopa
Drop6 mm – 32 mm pod palcami/38 mm pod piętą
Rozmiarrozmiar buta jest standardowy
Podeszwa zewnętrzna
Bieżnikniemal na całej podeszwie, trwała guma XT900
Odczuwalność podłoża5/5 – można biegać z zamkniętymi oczami
Przyczepność5/5 – standardowa dla butów do biegania po asfalcie
Podeszwa środkowa
Amortyzacja5/5 – maksymalna amortyzacja
Elastyczność5/5 
Responsywność4/5 – można podkręcić tempo, ale nie są to buty na szybkie interwały
Wsparcie łuku podłużnego5/5 
Stabilizacja5/5 
Cholewka
Dopasowanie5/5
Trzymanie pięty5/5
System wiązania5/5 – tradycyjne sznurowanie
Wentylacja4/5
Dane techniczne Saucony Hurricane 24

Zobacz też inne modele.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Znamy zwycięzców 46. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego
Następny wpis
5 MIL — bieg Dzielnicy Włochy
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu