fbpx
Konkursy

Tłuszcze dobre dla biegacza [KONKURS!]

Zaczęło się! Na polach w całej Polsce rozkwitł rzepak. Piękne żółte plamy przyciągają oko i miłośników zdjęć na…
Rzepak to wyjątkowo cenne źródło tłuszczy.

Zaczęło się! Na polach w całej Polsce rozkwitł rzepak. Piękne żółte plamy przyciągają oko i miłośników zdjęć na insta oraz zapowiadają obfite zbiory nasion, z których powstanie pełen zalet swojski olej rzepakowy. Dlaczego warto mieć ten produkt w kuchni?

Sfinansowano ze środków z Funduszu Promocji Roślin Oleistych.

Powodów jest kilka. Przede wszystkim warto wiedzieć, że najlepszym źródłem niedoborowych w diecie kwasów tłuszczowych wielonienasyconych (WNKT) są obecnie oleje roślinne, a zwłaszcza rzepakowy i lniany oraz orzechy włoskie. Kwasy omega-3 i omega-6 są niezbędne do prawidłowego wzrostu, rozwoju i właściwego funkcjonowania wszystkich narządów w naszym organizmie, zwłaszcza układu sercowo – naczyniowego, siatkówki oka i mózgu człowieka.

Jak olej rzepakowy wypada w porównaniu z innymi olejami pod względem odżywczym?

  1.  Spośród wszystkich olejów roślinnych zawiera najmniej tłuszczów nasyconych (7%). I co najważniejsze, jest drugim co do wielkości pod względem kwasu alfa-linolenowego (ALA), wielonienasyconego tłuszczu omega-3 (11% ALA w porównaniu do 57% w oleju lnianym). Natomiast oleje z oliwek, kukurydzy, krokosza i słonecznika zawierają zaledwie 1% ALA. Oznacza to, że olej rzepakowy zawiera 10 x więcej omega-5 niż np. oliwa z oliwek.
  2.  Olej rzepakowy zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe linolowy (omega-6) i α-linolenowy (omega-3) w proporcji 2:1, co czyni go jednym z najzdrowszych olejów kuchennych w proporcji nawet lepszej niż oliwa z oliwek (13:1). Ma najwyższy poziom steroli roślinnych, zwłaszcza β-sitosterolu i kampesteroli. Olej zawiera cenne ilości przeciwutleniającej witaminy E.
  3. Olej rzepakowy ma najwyższy punkt dymienia spośród olejów – jest również idealnym wyborem do smażenia. Stosujemy do tego rafinowany olej. Rafinacja nie niszczy cennych właściwości.

Dodatkowe atuty rzepaku to:

  • rzepak jest uprawiany i tłoczony w Polsce,co skraca czas transportu na sklepowe półki i zmniejsza ślad węglowy w porównaniu z np. oliwą czy olejem kokosowym,
  • ze względu na dużą powierzchnię upraw rzepak ma bardzo duże znaczenie w pszczelarstwie,
  • śruta poekstrakcyjna otrzymana po wytłoczeniu oleju jest cenną, zawierającą dużo białka paszą dla zwierząt a słoma rzepakowa może być wykorzystana jako opał lub do produkcji płyt pilśniowych. 

Co jeszcze warto wiedzieć?

  • Bardzo ważne jest obalenie mitu o zawartości glifosatu w oleju rzepakowym, bo go tam po prostu nie ma – glifosat nie rozpuszcza się w tłuszczu. 
  • Olej rzepakowy rafinowany jest bardziej odporny na działanie wysokiej temperatury, niż tłoczony na zimno. Podczas procesu rafinacji jest on pozbawiony zanieczyszczeń, staje się neutralny w smaku i ma długi termin przydatności do spożycia. Nadaje się do przygotowywania potraw w wysokiej temperaturze (smażenie, pieczenie, duszenie). Olej rzepakowy tłoczony na zimno należy stosować bez obróbki termicznej czyli np. do surówek czy sałatek.

Z myślą o biegaczach

Jeśli podoba Wam się bieganie, gdy wokół kwitnie rzepak, warto wziąć udział w I edycji nowego wydarzenia sportowego pod nazwą OLEJARSKA DYCHA.

Kiedy: 29 maja 2022
Gdzie: start i meta nad plażą nad Zalewem Nielisz, ok.20 km od Zamościa
Trasa: ścieżki wzdłuż rzepakowych pól i piękne tereny leśne
Świadczenia: komin, numer startowy, elektroniczny pomiar czasu, medal odlewany na mecie, posiłek regeneracyjny (krupnik i wiosenna sałata skropiona rzepakowym złotem) a do tego książka kulinarna z przepisami wykorzystującymi olej rzepakowy i nasiona łąki kwietnej
Zapisy: https://b4sportonline.pl/olejarska_dycha/

Wydarzenie sfinansowane ze środków z Funduszu Promocji Roślin Oleistych.

Uwaga, konkurs!

Chcesz pobiec wśród rzepakowych pól na Zamojszczyźnie? Zapraszamy do zabawy!

Do zdobycia jest 5 pakietów startowych na Olejarską Dychę, która odbędzie się 29 maja 2022 roku. By zgarnąć jeden z nich, wystarczy, że podzielisz się z nami swoim ulubionym sposobem/przepisem na dodanie oleju rzepakowego do swojej diety! Zdjęcia mile widziane. Nagrodzimy najbardziej kreatywne propozycje!  

REGULAMIN

  • zgłoszenia należy przesyłać do Gosi: [email protected], w tytule wiadomości należy napisać „Olejarska Dycha – konkurs„,
  • wasze zgłoszenia zbieramy do 15 maja 2022 – do godziny 23:59,
  • możesz przesłać więcej niż jedną propozycję,
  • o zwycięzcach poinformujemy w tym wpisie – najpóźniej do 17 maja br. oraz drogą mailową,
  • autorzy 5 najciekawszych zgłoszeń otrzymają jeden z pięciu pakietów startowych na Olejarską Dychę,
  • sponsorem nagród jest Organizator biegu,
  • redakcja serwisu TreningBiegacza.pl zastrzega sobie prawo do publikacji zgłoszeń w postaci zbiorczego artykułu.
Olejarska dycha - zapraszamy!
Olejarska dycha – zapraszamy!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
RYKOwisko ULTRA-Trail edycja VIII
Następny wpis
RUN TORUŃ 2022 - biuro zawodów i ważne informacje przed biegiem

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.