fbpx
Relacje

Relacja z 1. Skierniewickiego Biegu im. Edmunda Jaworskiego

W niedzielę 28 sierpnia 2016 r. odbył się I Skierniewicki Bieg im. Edmunda Jaworskiego. Był to trzeci i ostatni bieg triady Biegaj’MY z DEM’a organizowanej przez firmę DEM’a Promotion Polska, mającej w swoim portfolio Bieg Konstanciński im. Piotra Nurowskiego oraz Bieg Kazimierski im. Jana Pawła II.
relacja z 1 skierniewickiego biegu im edmunda jaworskiego 01

W niedzielę 28 sierpnia 2016 r. odbył się I Skierniewicki Bieg im. Edmunda Jaworskiego. Był to trzeci i ostatni bieg triady Biegaj’MY z DEM’a organizowanej przez firmę DEM’a Promotion Polska, mającej w swoim portfolio Bieg Konstanciński im. Piotra Nurowskiego oraz Bieg Kazimierski im. Jana Pawła II. 

W Skierniewicach 340 zawodników pobiegło, by uczcić imię wybitnego mieszkańca Edmunda Jaworskiego, trenera lekkiej atletyki, który w ciągu 16 lat swojej kariery trenerskiej wychował wielu Mistrzów Europy i Świata w lekkiej atletyce. Imię męża razem z przybyłymi sportowcami upamiętniła również Pani Daniela Tarkowska – Jaworska, złota medalistka Mistrzostw Europy w rzucie oszczepem w Helsinkach w 1971 r.

W miasteczku biegacza pojawili się również inni uznani sportowcy i artyści. Paweł Skrzecz w roli pilota trasy wskazywał zawodnikom drogę. Andrzej Supron oraz Tomasz Sokołowski wręczali nagrody, a oprawę artystyczną wydarzenia zapewnił pierwszy mim komiczny Jarosław Zimowski oraz lokalne zespoły: Urszula Kowalska (wokalistka Zespołu Piosenki Dziecięcej „Tęcza” i tancerki z Akademii Tańca 4-20. Wśród wręczających nagrody były również przedstawicielki płci pięknej – miss Polski z 1995 r. Sabina Śnioch-Małecka oraz modelka pochodząca ze Skierniewic, Dagna Klepaczka. Imprezę komentował duet prezenterów regularnie występujący przed kamerami – laureatka Telekamery 2016 – Aleksandra Kostka oraz konferansjer Piotr Dzięcielski.

Zawodnicy przed startem odebrali bogate pakiety startowe, a na trasie biegu mieli zapewnione zabezpieczenie medyczne oraz zabezpieczenie trasy przez lokalne służby porządkowe. Organizatorzy zadbali o nawodnienie zawodników, zapewniając kurtyny wodne oraz dwa punkty z wodą od Żywiec Zdrój w okolicach 5 i 8 km oraz na mecie i w miasteczku biegacza. Po ukończeniu zawodów każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal zawierający na odwrocie piękny symbol Skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw, które odbędzie się 17 i 18 września 2016 r.

relacja-z-1-skierniewickiego-biegu-im-edmunda-jaworskiego-02

Na głodnych i zmęczonych czekał darmowy posiłek regeneracyjny w strefie grilla Kamis. Dla osób, które przyjechały z dziećmi, czekały zabawki dmuchane. W miasteczku biegacza dostępna była również Fotobudka „TheBestBudka”, strefa Twój Partner w Finansach – Sponsora wydarzenia, czyli Skierniewickiego Banku Spółdzielczego, a także strefa Skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw.

Stanęli na podium

W kategorii open pierwszym zawodnikiem na mecie był Krzysztof Wasiewicz z Piaseczna, osiągając czas 33:33 min! Drugie miejsce zajął Paweł Raczyński z Kraśnika, z czasem 33:40 min. Trzeci na podium był Skierniewiczanin Artur Kamiński z czasem 34:59 min.

relacja-z-1-skierniewickiego-biegu-im-edmunda-jaworskiego-04

Najszybszym mieszkańcem Skierniewic był wspomniany Artur Kamiński. Tuż za nim uplasował się Bartłomiej Pająk z czasem 36:16 min, a podium zamknął Wojciech Frączek z czasem 37:44 min.

relacja-z-1-skierniewickiego-biegu-im-edmunda-jaworskiego-05

W Skierniewicach DEM’a Promotion Polska podsumowała również triadę Biegaj’MY z DEM’a. Najszybszą kobietą, która uzyskała najlepszy łączny czas netto z trzech biegów, była Ilona Brusiło z czasem: 02:11:58. Drugie miejsce zajęła Małgorzata Żurawska notując czas 02:26:48, a tuż za nią była Maria Wolińska z czasem 02:26:51.

relacja-z-1-skierniewickiego-biegu-im-edmunda-jaworskiego-03

Najszybszym zawodnikiem triady okazał się Rafał Krzeszewski osiągając czas 01:57:24. Drugi był Jarosław Szewczyk z czasem 02:00:29, a na trzecim miejscu uplasował się Artur Kobuszewski z czasem 02:00:49.

relacja-z-1-skierniewickiego-biegu-im-edmunda-jaworskiego-06

Dla zwyciężczyni i zwycięzcy czekała nagroda finansowa 1500 zł, puchar oraz nagrody rzeczowe. Pozostali zawodnicy na podium otrzymali medale i nagrody rzeczowe. Wydarzenie relacjonowane było na żywo w Polsat News, który był głównym Patronem Medialnym. Na miejscu widoczni byli przedstawiciele lokalnych mediów, które również objęły Patronat Medialny nad biegiem.

Mimo wysokiej temperatury, zawodnicy bardzo pozytywnie oceniali Skierniewicki Bieg im. Edmunda Jaworskiego oraz mieszkańców Skierniewic, którzy aktywnie kibicowali ze swoim ogródków bądź balkonów zlokalizowanych na trasie. Wielu zapowiadało uczestnictwo w kolejnych edycjach.

Jesienne biegi DEM’a Promotion Polska

Prezes DEM’a Promotion Polska Mirosław Milewski zapowiedział ze sceny jeszcze dwa tegoroczne biegi, które zostaną zorganizowane w październiku. Mowa o Biegu na Kopiec Powstania Warszawskiego oraz o Biegu Pruszkowskim na 5 km organizowanym z okazji 780-lecia tamtejszej parafii. Strony i zapisy wspomnianych eventów mają ruszyć lada dzień. Zapowiadana jest limitowana dostępność, więc warto śledzić poczynania Organizatorów, zwłaszcza biorąc pod uwagę wnoszącą przez nich jakość i świeżość w wydarzeniach biegowych.

Zachęcamy do obejrzenia galerii z wydarzenia oraz do odwiedzenia fanpage lub strony www.biegskierniewice.pl

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Biegasz - subskrybujesz – czytasz. 20 książek o bieganiu do wzięcia!
Następny wpis
Nowa kolekcja zegarków sportowych z gps marki Suunto z kolorowym ekranem dotykowym!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu