fbpx
Biegacze

Przezwyciężyć uziemienie: Oscar Pistorius

W ciągu ostatnich 4 lat, dla Oscara Pistoriusa i jego nóg z włókien węglowych nastąpiło prawdziwe przebudzenie.
przezwyciezyc uziemienie oscar pistorius

W ciągu ostatnich 4 lat, dla Oscara Pistoriusa i jego nóg z włókien węglowych nastąpiło prawdziwe przebudzenie. Prześladowanie przez pokonanych zawodników, zmaganie się ze staroświeckimi poglądami na temat tego, czym tak naprawdę jest niepełnosprawność, masa dyskusji o uczciwości, granicach technologii i sportowym duchu.

Na bieżni, południowoafrykański amputant zdeklasował rywali, bijąc rekordy świata na 100, 200 i 400 metrów (pokonując nawet zawodników z tylko jedną protezą) i zdobywając złote medale w tych trzech konkurencjach podczas Igrzysk Paraolimpijskich.

Poza torem, udowodnił że niepełnosprawny lekkoatleta może wytrzymać więcej, niż ktokolwiek inny.

W 2007 roku IAAF zabronił używania “jakichkolwiek technicznych urządzeń, oprócz tych legalnie zatwierdzonych, a także kół i wszelkich innych rzeczy, które zapewniają przewagę nad innymi zawodnikami”, a zatem wyłączono Pistoriusa z rywalizacji przeciwko pełnosprawnym lekkoatletom. Sprinter zakwestionował tę decyzję i złożył apelację, mówiąc “Jeśli znajdą dowód, że uzyskuję przewagę, nie będę chciał rywalizować na najwyższym poziomie, bo będę wiedział że mam niesprawiedliwe wspomaganie”. Pistorius wygrał swój proces w maju, co dopuściło go do startów w Grand Prix oraz otworzyło drogę do przyszłych przenosin z Paraolimpiady do Igrzysk Olimpijskich.

Pistorius zyskał wiele wizerunków dla różnych ludzi: został wzorem dla paraolimpijczyków, symbolem lepszego życia dzięki technice i nauce, przykładem ofiary wyścigu technologicznego. Jednak nie oczekujemy od niego wskazania miejsca w historii, które zajmuje. Oscar odmawia odpowiedzi na wszelkie pytania związane z punktem zwrotnym w jego karierze, doprowadzającym go do zwycięstw. Ten bezlitosny i nieustępliwy zawodnik żyje po to, aby biegać szybko i wygrywać.

Nie można powiedzieć, że Pistorius – odgrywający w końcu znaczącą rolę dla Nike i będący sportową twarzą Pirelli – jest przeciwny wykorzystywaniu jego wizerunku. Jednak jego przyjazna sponsorom twarz, kłóci się z wnętrzem wojownika. Podczas gdy w jego rodzinnym mieście, znany jest jako dusza towarzystwa, wymieniająca uściski z handlarzami, a także jako dobry (oczywiście poza sezonem) partner “do kielicha”, to gdy wychodzi na bieżnię, momentalnie zmienia się w niepokornego bojownika. Ale to jest na dłuższą metę dobre. Prawdą jest to, że nie chcielibyście biesiadować z Pistoriusem, który staje w blokach w dniu wyścigu i uzyskuje rekord świata na 400m wynoszący 47.49s, a Wy byście o nim nigdy nie słyszeli, gdyby był tylko uprzejmym i uroczym amputantem.

Bob Gailey, ekspert z dziedziny biomechaniki, który spędził 2 dziesięciolecia ulepszając protezy amerykańskich paraolimpijczyków, twierdzi że minie jeszcze sporo czasu, zanim inny niepełnosprawny sprinter podąży śladami Pistoriusa i da radę przekroczyć barierę dzieląca IO i paraolimpiadę. “By wyrównać jego sukcesy sportowe i pokonać te same przeszkody, potrzeba będzie doskonałej atletyki i kolosalnego wysiłku”.

W kolejnych 4 latach, osoba Pistoriusa bez wątpienia przykuje uwagę wielu osób. Teraz, gdy został oficjalnie dopuszczony do zawodów IAAF i Igrzysk Olimpijskich, Oscar przybliża nam historyczny moment zderzenia się lekkoatletów z technologią. W miarę zbliżania się do realizacji jego olimpijskiego marzenia, jakim jest włączenie do reprezentacji RPA w 2012 roku, zamieszanie wokół jego domniemanego wspomagania technicznego będzie stawało się coraz głośniejsze. Słuszną decyzją jest, że Pistorius nie będzie tego słuchał. Oscar będzie skupiony na linii mety.

Autor: Josh McHugh

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Stefano Baldini
Następny wpis
Dominator: Haile Gebrselassie
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu