fbpx

Przeciwsłoneczne okulary biegowe GOG Eyewear – test 3 modeli

Wraz z rozpoczynającym się jesiennym okresem startowym, mamy dla Was test okularów przeciwsłonecznych marki GOG Eyewear. Na warsztat wzięliśmy 3 modele z kolekcji Bike&Run: Falcon C E668, Hector E502 oraz Orion E670. Jakie wrażenia dał każdy z nich?

Chociaż mogłoby się wydawać, że okulary przeciwsłoneczne powinniśmy stosować głównie latem, to w praktyce o oczy należy dbać przez cały rok. Zwłaszcza we współczesnym świecie, kiedy spędzamy dużo czasu w pomieszczeniach klimatyzowanych, ogrzewanych (suche powietrze) i nieustannie wpatrujemy się w ekrany laptopów, telewizorów czy smartfonów, nasze oczy są dodatkowo narażone na zmęczenie. Bieganie, niestety, może to uczucie pogłębiać.

Wraz z każdym z testowanych modeli otrzymujemy sztywne i dobrze chroniące etui wykonane z wysokiej klasy materiału
Wraz z każdym z testowanych modeli otrzymujemy sztywne i dobrze chroniące etui wykonane z wysokiej klasy materiału

Głównym winowajcą dolegliwości, które mogą dotykać nasze oczy przy okazji aktywności fizycznej, jest promieniowanie UV, które towarzyszy nam każdego dnia. Chociaż bezpośrednie promienie słoneczne kojarzą nam się głównie z latem, to również w inne pory roku nie brakuje słonecznych dni. Co więcej, promienie mogą odbijać się od różnych powierzchni (np. lód, śnieg, woda, okna i inne szklane lub metaliczne elementy), co również zwiększa dyskomfort podczas biegu i nie jest obojętne dla naszych oczu. Sposobem na zapewnienie sobie ochrony jest stosowanie okularów przeciwsłonecznych wyposażonych w odpowiedni filtr.

Modele GOG Eyewear patrząc od góry: Hector E502, Falcon C E668 i Orion E670
Modele GOG Eyewear patrząc od góry: Hector E502, Falcon C E668 i Orion E670

Specyfikacje testowanych modeli GOG Eyewear

Przez kilka ostatnich tygodni mieliśmy okazję testować 3 modele okularów dla biegaczy i kolarzy marki GOG Eyewear, należącej do polskiej firmy PROSTAF. O rozwiązaniach w nich zastosowanych pisaliśmy już przy okazji zapowiedzi naszego testu, wskazując na podobieństwa i różnice w specyfikacji. Z tym materiałem możecie zapoznać się pod tym linkiem. Dla łatwiejszego porównania zamieściliśmy te dane także w poniższej tabeli:

tabelkaokulary
Tabela porównawcza testowanych okularów GOG Run&Bike

ORION E670

Pierwszym z testowanych przeze mnie modeli był Orion E670. Układając go obok Hectora i Falcona, Orion jest pośrodku, jeżeli chodzi o rozmiar, ale zdecydowanie bliżej mu do tego pierwszego modelu. Kiedy jednak patrzymy na te okulary, nie widać, żeby rozmiary były aż tak duże. Wszystko dlatego, że ramka jest nieco wyprofilowana, co nadaje im wizualnej lekkości i wrażenia większej opływowości. Pod względem wyglądu ten model najbardziej przypadł mi do gustu.

Okulary GOG Eyewear Orion E670
Okulary GOG Eyewear Orion E670

Pierwsza rzecz, na którą zwraca się uwagę po założeniu okularów Orion E670, to dość wyraźna zmiana kolorów otoczenia. Zastosowano w nich niebieskie szkła, jednak po założeniu otoczenie nabiera wyraźnie cieplejszych barw. Po pewnym czasie można się do tego przyzwyczaić. Dopasowanie jest dobre, nosek przylega prawidłowo i jest przyjemny w dotyku oraz ma odpowiedni kształt, a same okulary wchodzą dość wysoko na czoło, zasłaniając całe brwi. Nad soczewkami ramka jest wykonana ze specjalnego dość miękkiego materiału, który zwiększa komfort korzystania z okularów, zwłaszcza przy dłuższych treningach. Warto zwrócić uwagę, że dostępna jest wersja z rimem, czyli dodatkową plastikową ramką do osadzenia soczewek korekcyjnych od wewnętrznej strony okularów.

Okulary GOG Eyewear Orion E670
Okulary GOG Eyewear Orion E670

Jeżeli chodzi o sprawdzanie się w warunkach biegowych, okulary Orion E670 wzbudziły we mnie nieco mieszane uczucia. Na pewno są dobrze dopasowane, komfortowe i oczywiście zapewniają ochronę przed słońcem. W moim przypadku trudno było mi przyzwyczaić się jednak do wyraźnej zmiany barw otoczenia z powodu kolorowych soczewek. Mam wrażenie, że utrudniało mi to nieco ocenę odległości w terenie. Był to także jedyny model, w którym podczas dłuższego biegania w pewnym momencie górna część szkieł zaczęła mi nieco zaparowywać. Chociaż wiem, że może być kwestią indywidualną pod względem dopasowania i sposobu przylegania do twarzy, to w pozostałych 2 modelach nie napotkałem podobnego problemu.

Plusy:

+ design

+ dopasowanie

+ komfort

+ możliwość zamówienia wersji z rimem

Minusy:

– duża zmiana barw otoczenia (w moim przypadku utrudniająca nieco odbiór otoczenia, np. przestrzeni i dystansu)

– jedyny z testowanych modeli, w którym szkła zaczęły zaparowywać podczas dłuższego treningu

Hector E502

Tak, jak Orion pod względem wizualnym najbardziej mi się spodobał, tak Hector plasuje się w mojej ocenie najniżej, jeżeli chodzi o wygląd. Ramka jest prosta, całe okulary duże, a nieco kanciaste wykończenie noska i szkieł dodatkowo potęguje wrażenie masywności. Jeżeli mitologiczny Hektor był silnie zbudowanym mięśniakiem, to taki wybór nazwy dla modelu E502 jest trafny. Ze wszystkich 3 egzemplarzy, Hector zakrywał największą część twarzy, zarówno nad, jak i pod okiem. Nie jestem kolarzem, ale mam wrażenie, że taka konstrukcja bardziej odpowiadałaby właśnie trenującym jazdę na rowerze niż bieganie.

Okulary GOG Hector E502
Okulary GOG Eyewear Hector E502

Co ciekawe, chociaż pod względem wizualnym okulary te sprawiają wrażenie masywnych i ciężkich, w praktyce są dość lekkie. To oczywiście zasługa zastosowanych nowoczesnych materiałów. Spodziewałem się, że przy dłuższych treningach będą mi przeszkadzać, ale pod tym względem zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie. Mamy kolejne potwierdzenie zasady, że nie należy oceniać książki po okładce.

Okulary GOG Eyewear Hector E502
Okulary GOG Eyewear Hector E502

Soczewki zastosowane w testowanym egzemplarzu okularów Hector E502 w najmniejszym stopniu wpływały na odbieranie otoczenia. Oczywiście po założeniu okularów było „ciemniej”, ale różnica w postrzeganiu obiektów i kolorów była nieznaczna. Oprawki również dobrze zdały egzamin, zapewniając właściwe trzymanie. Biorąc pod uwagę, że jest to najtańszy z testowanych modeli, Hector E502 okazuje się ciekawą propozycją. Zwłaszcza dla osób, którym podoba się ten design i nie przeszkadza im wielkość okularów.

Plusy:

+ komfort

+ niewielka zmiana barw otoczenia

+ cena

Minusy:

– mało sportowy design

– gabaryty

– brak wersji z rimem

Falcon C E668

Ostatnim z opisywanych modeli jest Falcon C E668. Ma on najbardziej klasyczny wygląd i jest najmniejszy pod względem gabarytów. W odniesieniu do pozostałych 2 propozycji, można określić je niemal mianem minimalistycznych. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z propozycją dla sportowców. Lekkość i wrażenie dynamiki – te elementy wybijają się, jeżeli chodzi o design okularów Falcon.

Okulary GOG Eyewear Falcon C E668
Okulary GOG Eyewear Falcon C E668

Chociaż szkła z zewnątrz wydają się bardzo kolorowe, to po założeniu okularów, otoczenie nie zyskuje barw PRL-owskich meblościanek. Było dla mnie sporym zaskoczeniem, że zmiana wyglądu otoczenia i odbioru barw nie jest tak duża, jak się spodziewałem. Zastosowane w tym modelu soczewki charakteryzują się ponadto bardzo dużą uniwersalnością. Pod tym względem w modelu Falcon możemy biegać nie tylko przy zmiennym i umiarkowanym nasłonecznieniu, ale także przy niskim, jak również wysokim nasłonecznieniu. Jesteśmy chronieni w zasadzie w każdych warunkach.

Okulary GOG Falcon C E668
Okulary GOG Falcon C E668

Pod względem wrażeń z treningów, okulary Falcon C E668 okazały się bezkonkurencyjne. Są doskonale dopasowane, bardzo dobrze zasłaniają oczy, ale nie wychodzą wyraźnie ponad brwi. Jednocześnie dzięki lekkości całej konstrukcji, można naprawdę momentami zapomnieć podczas biegu, że na nosie mamy okulary przeciwsłoneczne. Dopiero w momencie, kiedy wbiegamy np. pod słońce i nie mrużymy automatycznie oczu, przypominamy sobie o tym, że Falcon zapewnia nam ochronę. Co więcej, podobnie, jak w modelu Orion, istnieje tutaj możliwość zamówienia wersji z rimem. Jedynym aspektem, w odniesieniu do pozostałych modeli okularów GOG Eyewear, w którym Falcon przegrywa, jest cena. W tym przypadku różnicę uzasadnia jednak nie tylko wygląd, ale także dodatkowe rozwiązania techniczne, jak np. choćby szerszy zakres ochrony.

Plusy:

+ lekkość

+ komfort

+ dopasowanie

+ uniwersalność

+ sportowy design

+ możliwość zamówienia wersji z rimem

Minusy:

– cena

Podsumowanie

Muszę przyznać, że wszystkie modele testowanych okularów GOG Eyewear zdały egzamin i dobrze wypadły w testach. Wspólne cechy, to dobre dopasowanie, które sprawia, że okulary pozostają na swoim miejscu, wysokiej jakości materiały, z jakich wykonano poszczególne modele i ogólny komfort podczas biegu. Główne różnice dotyczą wyglądu okularów, ich „masywności” i ewentualnych dodatkowych opcji czy oferowanych rozwiązań, co ma odzwierciedlenie także w cenie. Gdybym miał wybrać zwycięzcę testu, postawiłbym na model Falcon C E668. Te okulary zrobiły na mnie jako na biegaczu najlepsze wrażenie, ze względu na swoją lekkość, uniwersalność i komfort.

20210905 144436
Okukary GOG od lewej: Hector E502, Orion E670 i Falcon C E668
Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
14. Bieg Trzech Kopców

14. Bieg Trzech Kopców: trwają zapisy

Następne
Zwycięzca Biegu Westerplatte - Adam Głogowski.

59. Bieg Westerplatte z rodzinnym podium

Powiązane artykuły

recenzja masc niedzwiedzia 0
Czytaj dalej

Recenzja Maść Niedźwiedzia

Maści nie kojarzą się sportowcom pozytywnie. Jeżeli mamy z nimi do czynienia, to oznacza najczęściej jedno – kontuzję i poszukiwanie magicznych środków na jej wyeliminowanie. Tymczasem producent...
miej oko na bieganie okulary do zadan specjalnych 01
Czytaj dalej

Miej oko na bieganie – okulary do zadań specjalnych

Wbrew pozorom liczba rzeczy potrzebnych do biegania jest skończona, a wiele z nich ma na celu nie tyle uatrakcyjnienie aktywności, a pomoc w jej komfortowym przebiegu. Obok gadżetów typowo z półki dodatków istnieje kilka pozycji, które warto, aby na stałe wpisały się w biegowe wyposażenie. Okulary przeznaczone do uprawiania sportów są ich przykładem, w tym bezcenna jest ich rola w ochronie wzroku podczas wysiłku przeprowadzanego w środowisku zewnętrznym. Niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych stanowią one doskonałe wsparcie na trasie, a jak wiadomo dobrze widzieć swój cel oraz drogę do niego prowadzącą.