PKO Silesia Marathon – zawsze tam wracam

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Jeśli biegliście już w Poznaniu, w Warszawie, we Wrocławiu i stajecie właśnie przed dylematem: gdzie pobiegnę w tym roku, lub nawet jeśli nie braliście wcześniej wymienionych maratonów pod uwagę, a myśleliście o zupełnie czymś innym, niepowtarzalnym  – wyborem jest październikowy wypad na Śląsk. Do PKO Silesia Marathon 2016 pozostało 100 dni. Ten nietuzinkowy maraton w Katowicach, pod dosłownie każdym względem wyróżnia się od innych, chociażby tym że jest największy w tej części naszego pięknego kraju i jedynym w Europie, którego trasa prowadzi przez 3 miasta. Katowice, Siemianowice Śląskie i Mysłowice to miasta, w których zobaczymy bogactwo architektoniczne i kulturowe Śląska. 

Przebiegać będziemy m.in. obok malowniczej Willi Fitznera w Siemianowicach Śląskich, zobaczymy piękny kościół Św. Jadwigi w Szopienicach wzniesiony z ciosów kamiennych w 1868 roku, zauroczymy się magicznym Nikiszowcem, a kultowy Spodek pobudzi nasze zmysły i zmusi do walki o lepszą życiówkę. Zobaczymy z bliska ultranowoczesną architekturę Międzynarodowego Centrum Kongresowego, które zostało ogłoszone najlepszą budowlą w 2015 roku czy Muzeum Śląskiego, zbudowanego na miejscu dawnej kopalni „Katowice”, co poznacie po górującej nad nim majestatycznej wieży kopalnianej.

pko-silesia-marathon-zawsze-tam-wracam-02

Start do maratonu umili nam występ górniczej orkiestry dętej, do startu przygotuje rozgrzewka poprowadzona przez lokalny fitness club, natomiast do walki zachęci przemowa zaproszonego gościa. W ubiegłych latach byli to m.in. Jerzy Buzek lub znany prezenter sportowy Maciej Kurzajewski. A to dopiero początek naszych doznań.

Zielono mi….

Pierwszym zaskoczeniem jest oczywiście trasa. Jak dla mnie – osoby nie mieszkającej w tej części kraju, osoby której wyobraźnia na temat Katowic ogranicza się do czarnego węgla i wszechobecnych dymiących kominów  – bardzo zielona. Ponad 60% trasy prowadzi przez parki i lasy, bo jak pewnie niewiele osób wie Katowice to drugie pod względem powierzchni terenów zielonych miasto w Polsce.

Sklep TreningBiegacza.pl

Kupując u nas, wspierasz rozwój serwisu!


21maj(maj 21)00:0023(maj 23)18:00WyróżnionyGdańsk Maraton 5.5Maraton, sztafeta maratońska i 5km

pko-silesia-marathon-zawsze-tam-wracam-03

Kolejnym atutem są kibice. Oni są wszędzie – oprócz zorganizowanych przebranych grup z kolorowymi transparentami zachęcającymi do walki z samym sobą – gorącym aplauzem i gromkimi brawami jesteśmy obdarowywani na każdym kilometrze. Zobaczyć możemy całe rodziny wyglądające przez okna. Sympatycznym uśmiechem obdarzy nas grupa osób wychodząca z kościoła pw. św. Anny na przepięknym osiedlu Nikiszowiec. To właśnie tutaj, w tej malowniczej, wręcz miejscami magicznej dzielnicy, swoje filmy kręcił Kazimierz Kuc, Lech Majewski oraz Janusz Kidawa Błoński. W tym miejscu na pewno nie będziecie mieć biegowej lewitacji, gdyż obudzi nas z niej niespotykana malowniczość i architektura. Fotografie, które będą zrobione w tym miejscu, zajmą honorowe miejsce w naszych albumach.

Organizatorzy dbają o to by każdy element PKO Silesia Marathon wyróżniał go od innych, np. jako pierwsi w Polsce oferowali w pakiecie koszulki techniczne dla kobiet, a w zeszłym roku wywołali niemałą rewolucję projektem oficjalnej koszulki, która została wybrana „Najładniejszą koszulką biegową w Polsce” w 2015r.

pko-silesia-marathon-zawsze-tam-wracam-04

Dystanse dla każdego….

Moim skromnym zdaniem nasz kalendarz biegowy nie powinien pomijać imprezy organizowanej w Katowicach na początku października każdego roku. PKO Silesia Marathon zachwyca nas i kusi bogactwem oraz różnorodnością dystansów. Równolegle odbywa się PKO Silesia Półmaraton, a dzień wcześniej Mini Silesia Marathon o Puchar Radia RMF na dystansie 4km – każdy znajdzie coś dla siebie.  

Niepowtarzalny klimat miejsca sprawia, że chce się tutaj wracać. Mam kilku znajomych, którzy ukończyli wszystkie dotychczasowe edycje tego maratonu i chętnie powracają, aby jeszcze raz zażyć tradycyjnej śląskiej gościnności. Ja także w tym roku przyjadę, gdyż stęskniłem się za moimi kolegami i koleżankami z którymi się tutaj spotykam co roku.

Jeśli jeszcze się wahacie to weźcie udział w konkursie „Kartka z wakacji”, gdzie do wygrania oprócz nagród rzeczowych są 4 pakiety startowe. Szczegółów dowiecie się na stronie PKO Silesia Marathon.

Szukasz sprawdzonego gabinetu fizjoterapeutycznego?