fbpx
Zapowiedzi imprez

PKO Silesia Marathon – zawsze tam wracam

Jeśli biegliście już w Poznaniu, w Warszawie, we Wrocławiu i stajecie właśnie przed dylematem: gdzie pobiegnę w tym roku, lub nawet jeśli nie braliście wcześniej wymienionych maratonów pod uwagę, a myśleliście o zupełnie czymś innym, niepowtarzalnym – wyborem jest październikowy wypad na Śląsk. Do PKO Silesia Marathon 2016 pozostało 100 dni. Ten nietuzinkowy maraton w Katowicach, pod dosłownie każdym względem wyróżnia się od innych, chociażby tym że jest największy w tej części naszego pięknego kraju i jedynym w Europie, którego trasa prowadzi przez 3 miasta. Katowice, Siemianowice Śląskie i Mysłowice to miasta, w których zobaczymy bogactwo architektoniczne i kulturowe Śląska.
pko silesia marathon zawsze tam wracam 01

Jeśli biegliście już w Poznaniu, w Warszawie, we Wrocławiu i stajecie właśnie przed dylematem: gdzie pobiegnę w tym roku, lub nawet jeśli nie braliście wcześniej wymienionych maratonów pod uwagę, a myśleliście o zupełnie czymś innym, niepowtarzalnym  – wyborem jest październikowy wypad na Śląsk. Do PKO Silesia Marathon 2016 pozostało 100 dni. Ten nietuzinkowy maraton w Katowicach, pod dosłownie każdym względem wyróżnia się od innych, chociażby tym że jest największy w tej części naszego pięknego kraju i jedynym w Europie, którego trasa prowadzi przez 3 miasta. Katowice, Siemianowice Śląskie i Mysłowice to miasta, w których zobaczymy bogactwo architektoniczne i kulturowe Śląska. 

Przebiegać będziemy m.in. obok malowniczej Willi Fitznera w Siemianowicach Śląskich, zobaczymy piękny kościół Św. Jadwigi w Szopienicach wzniesiony z ciosów kamiennych w 1868 roku, zauroczymy się magicznym Nikiszowcem, a kultowy Spodek pobudzi nasze zmysły i zmusi do walki o lepszą życiówkę. Zobaczymy z bliska ultranowoczesną architekturę Międzynarodowego Centrum Kongresowego, które zostało ogłoszone najlepszą budowlą w 2015 roku czy Muzeum Śląskiego, zbudowanego na miejscu dawnej kopalni „Katowice”, co poznacie po górującej nad nim majestatycznej wieży kopalnianej.

pko-silesia-marathon-zawsze-tam-wracam-02

Start do maratonu umili nam występ górniczej orkiestry dętej, do startu przygotuje rozgrzewka poprowadzona przez lokalny fitness club, natomiast do walki zachęci przemowa zaproszonego gościa. W ubiegłych latach byli to m.in. Jerzy Buzek lub znany prezenter sportowy Maciej Kurzajewski. A to dopiero początek naszych doznań.

Zielono mi….

Pierwszym zaskoczeniem jest oczywiście trasa. Jak dla mnie – osoby nie mieszkającej w tej części kraju, osoby której wyobraźnia na temat Katowic ogranicza się do czarnego węgla i wszechobecnych dymiących kominów  – bardzo zielona. Ponad 60% trasy prowadzi przez parki i lasy, bo jak pewnie niewiele osób wie Katowice to drugie pod względem powierzchni terenów zielonych miasto w Polsce.

pko-silesia-marathon-zawsze-tam-wracam-03

Kolejnym atutem są kibice. Oni są wszędzie – oprócz zorganizowanych przebranych grup z kolorowymi transparentami zachęcającymi do walki z samym sobą – gorącym aplauzem i gromkimi brawami jesteśmy obdarowywani na każdym kilometrze. Zobaczyć możemy całe rodziny wyglądające przez okna. Sympatycznym uśmiechem obdarzy nas grupa osób wychodząca z kościoła pw. św. Anny na przepięknym osiedlu Nikiszowiec. To właśnie tutaj, w tej malowniczej, wręcz miejscami magicznej dzielnicy, swoje filmy kręcił Kazimierz Kuc, Lech Majewski oraz Janusz Kidawa Błoński. W tym miejscu na pewno nie będziecie mieć biegowej lewitacji, gdyż obudzi nas z niej niespotykana malowniczość i architektura. Fotografie, które będą zrobione w tym miejscu, zajmą honorowe miejsce w naszych albumach.

Organizatorzy dbają o to by każdy element PKO Silesia Marathon wyróżniał go od innych, np. jako pierwsi w Polsce oferowali w pakiecie koszulki techniczne dla kobiet, a w zeszłym roku wywołali niemałą rewolucję projektem oficjalnej koszulki, która została wybrana „Najładniejszą koszulką biegową w Polsce” w 2015r.

pko-silesia-marathon-zawsze-tam-wracam-04

Dystanse dla każdego….

Moim skromnym zdaniem nasz kalendarz biegowy nie powinien pomijać imprezy organizowanej w Katowicach na początku października każdego roku. PKO Silesia Marathon zachwyca nas i kusi bogactwem oraz różnorodnością dystansów. Równolegle odbywa się PKO Silesia Półmaraton, a dzień wcześniej Mini Silesia Marathon o Puchar Radia RMF na dystansie 4km – każdy znajdzie coś dla siebie.  

Niepowtarzalny klimat miejsca sprawia, że chce się tutaj wracać. Mam kilku znajomych, którzy ukończyli wszystkie dotychczasowe edycje tego maratonu i chętnie powracają, aby jeszcze raz zażyć tradycyjnej śląskiej gościnności. Ja także w tym roku przyjadę, gdyż stęskniłem się za moimi kolegami i koleżankami z którymi się tutaj spotykam co roku.

Jeśli jeszcze się wahacie to weźcie udział w konkursie „Kartka z wakacji”, gdzie do wygrania oprócz nagród rzeczowych są 4 pakiety startowe. Szczegółów dowiecie się na stronie PKO Silesia Marathon.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Silne ciało biegacza - trening z odważnikami Kettlebell
Następny wpis
Nigdy nie zostawiamy swoich! Formoza Challenge 2016 zadebiutowała w Obornikach.
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu