fbpx
Ciekawostki

Pij mleko będziesz… mieć łamliwe kości? Wymień mleko na soję!

Problem osteoporozy dotyczy w Polsce ok. 30% kobiet, a także 8% mężczyzn, łącznie ok. 3 mln osób.
soja versus mleko

Problem osteoporozy dotyczy w Polsce ok. 30% kobiet, a także 8% mężczyzn, łącznie ok. 3 mln osób. Choć wydawałoby się, że ze względu na wysokie średnie spożycie mleka i produktów pochodnych mieszkańcy Polski powinni być stosunkowo odporni na tę chorobę, osteoporoza jest zaskakująco powszechna.

Naukowcy od dawna wiedzą, że kraje o najwyższym spożyciu mleka i jego przetworów to zarazem kraje, w których zdrowie kości jest najsłabsze. Problem polega bowiem na tym, że chociaż białko zwierzęce istotnie zawiera dużo wapnia, to jednocześnie zwiększa ilość kwasów w organizmie. Organizm próbuje neutralizować zakwaszenie używając wapnia, który z kolei jest pobierany z kości. Z raportu “Dietary protein increases urinary calcium” opublikowanego przez Jane Kerstetter i Lindsay Allen wynika, że na skutek spożywania mleka i produktów pochodnych rośnie także stężenie wapnia wydalanego w moczu. W konsekwencji spożywanie białka zwierzęcego nie pomaga kościom, a wręcz przeciwnie – osłabia je.

Zespół badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego ogłosił z kolei raport “A high ratio of dietary animal to vegetable protein increases the rate of bone loss and the risk of fracture in postmenopausal women” z wynikami badań, w których analizowano wpływ diety kobiet na częstotliwość występowania złamań i utratę kośćca. Po siedmiu latach obserwacji ponad tysiąca kobiet powyżej sześćdziesiątego roku życia naukowcy odkryli, że u kobiet, które spożywały najwięcej białka zwierzęcego w stosunku do białka roślinnego, złamania występowały 3,7 razy częściej niż u kobiet u których stosunek ten był odwrotny.

Mark Hegsted, profesor Uniwersytetu Harvarda, podejrzewa, że długotrwałe i zbyt duże spożywanie wapnia upośledza zdolność organizmu do kontrolowania ile tego składnika jest zużywane i kiedy. Hegsted zauważył, że w krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Nowa Zelandia, gdzie spożycie wapnia jest najwyższe, najczęściej również dochodzi do złamań kości biodrowej.

Białko pochodzenia zwierzęcego można w prosty sposób zamienić na białko roślinne. Duże ilości białka znajdują się np. w fasoli, grochu, soczewicy i warzywach liściastych. Bogatym źródłem białka jest także soja. W 100 gramach wysuszonych nasion soi znajduje się 34,3 gramów białka. Soja zawiera również izoflawony sojowe. Fitoestrogeny, w szczególności zaś izoflawony, takie jak genisteiny, wpływają na gęstość kości, mogą przeciwdziałać resorpcji kości oraz mają zdolność hamowania działania osteoklastów (osteoklasty posiadają zdolność rozpuszczania i resorpcji tkanki kostnej) i pobudzania do działania osteoblastów – komórek tworzących kości. Badacze uważają, że spożywanie soi ma korzystny wpływ na masę i gęstość tkanki kostnej.

“Soję zdecydowanie warto jeść i można ją jeść na wiele sposobów” – radzi Piotr Poniński z firmy Polsoja. “Można ją gotować, spożywać jako kiełki, robić z niej pasztety i pasty czy wrzucać do zupy. Soję można również spożywać w formie sera – tofu – i wówczas może być dodatkowo wykorzystywana do gotowania, smażenia, pieczenia czy spożywania na kanapkach”.

Zapobieganie osteoporozie nie powinno jednak ograniczać się do diety. Badacze podkreślają również, że bardzo ważnym elementem powinna być aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie, a poprzez nacisk mechaniczny również kości.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jesienią łatwiej o choroby... Czosnkowy dip na wzmocnienie!
Następny wpis
Nawadnianie zimą - 10 porad dotyczących biegania
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu