Piąta edycja Orlen Warsaw Marathon rozgrzała serca biegaczy i kibiców

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Za nami piąta, jubileuszowa edycja ORLEN Warsaw Marathon. Największa impreza biegowa w Polsce, która rokrocznie gromadzi nie tylko biegaczy z całego świata, ale też wspaniałych kibiców po raz kolejny przyciągnęła tłumy miłośników sportu. Mimo chłodnej aury na trasie ORLEN Warsaw Marathon panowała gorąca atmosfera, którą stworzył najlepszy team – biegacze i kibice. W maratonie triumfował Kenijczyk Felix Kimutai, a w biegu OSHEE 10 km ze zwycięstwa cieszył się Dmytro Lashyn z Ukrainy. Mistrzostwo Polski w maratonie mężczyzn po raz kolejny wywalczył Artur Kozłowski. W Narodowym Święcie Sportu – ORLEN Warsaw Marathon i ORLEN Warsaw Games – łącznie wzięło udział 36 tysięcy uczestników.

Trudne warunki pogodowe nie odstraszyły biegaczy, którzy tłumnie stawili się na starcie ORLEN Warsaw Marathon. Punktualnie o 9 rano, po sygnale dźwiękowym nadanym przez Anitę Włodarczyk, tysiące osób wystartowało z Wybrzeża Szczecińskiego: na północ maratończycy, a na południe zawodnicy biegu OSHEE 10 km.

piata-edycja-orlen-warsaw-marathon-rozgrzala-serca-biegaczy-i-kibicow-02

Na mecie jako pierwsi pojawili się zawodnicy biegu OSHEE 10 km. Emocjonujący finisz rozgrzał kibiców, którzy głośno mobilizowali biegaczy. Ostatecznie, po zaciętym finiszu zwyciężył Dmytro Lashyn z Ukrainy, osiągając znakomity czas 0:29:02. Najlepsza wśród kobiet Svetlana Kudelish z Białorusi przebiegła 10 km w  czasie 0:33:12.

Najbardziej emocjonująca rywalizacja rozegrała się jednak na królewskim dystansie 42 km i 195 metrów. Wynik rozstrzygnął się dopiero na ostatnich kilometrach. Po zaciętym finiszu zwyciężył Kenijczyk Felix Kimutai, osiągając znakomity jak na panujące warunki czas 2:10:34. Drugi, z półtoraminutową stratą, zameldował się Alex Saekwo. Miejsca na podium uzupełnił Najszybszy Polak, zeszłoroczny zwycięzca ORLEN Warsaw Marathon Artur Kozłowski, który został jednocześnie Mistrzem Polski z czasem 2:12:38.

Niepodległa Piątka na PGE Narodowym

piata-edycja-orlen-warsaw-marathon-rozgrzala-serca-biegaczy-i-kibicow-05

Wśród kobiet na królewskim dystansie niepokonana okazała się Białorusinka Nastassia Ivanova, osiągając czas 2:28:44. Pierwszą Polką była Izabela Trzaskalska, która do zwyciężczyni straciła trochę ponad minutę. Najlepszym zawodnikiem w kategorii handbike był natomiast Rafał Wilk, który trasę półmaratonu pokonał w czasie 0:31:32.

Piątą edycję ORLEN Warsaw Marathon zarówno zawodnicy, jak i organizatorzy zapamiętają jako bardzo trudną pod względem warunków pogodowych. Zawodnicy i kibice pokazali jednak, że nasze wydarzenie zasługuje na miano jednej z najlepszych imprez biegowych w kraju. ORLEN Warsaw Marathon stał się biegową wizytówką już nie tylko Warszawy, ale również wizytówką Polski na całym świecie. – mówi Rafał Pasieka, dyrektor wykonawczy ds. marketingu PKN ORLEN.

Podczas ORLEN Warsaw Marathon zawodnicy biegli nie tylko dla wyników, ale również dla potrzebujących, biorąc udział w akcji „Dar Serca dla…”. Każdy z zawodników mógł wybrać jedną z trzydziestu organizacji i dzięki temu przyczynić się do wsparcia podopiecznych dziesięciu z nich, w łącznej kwocie 100 tys. złotych. Dar serca popłynął od 3 tysięcy biegaczy. Dziękujemy!

Wyniki biegu na dystansie 42, 195 km

Mężczyźni

 1. Felix KIMUTAI (Kenia) – 2:10:34
 2. Alex SAEKWO (Kenia) – 2:12:01
 3. Artur Kozłowski (Polska) – 2:12:38

Kobiety

 1. Nastassia IVANOVA (Białoruś) – 2:28:44
 2. Izabela TRZASKALSKA (Polska) – 2:29:56
 3. Viola YATOR (Kenia) – 2:30:03

Wyniki biegu OSHEE 10 km

Mężczyźni

 1. Dmytro LASHYN (Ukraina) ­– 0:29:02
 2. Joel MWANGI (Kenia) – 0:29:03
 3. Dominic MUSYIMI (Kenia) – 0:29:04

Kobiety

 1. Svetlana KUDELISH (Białoruś) – 0:33:12
 2. Katarzyna KOWALSKA (Polska) – 0:33:20
 3. Hellen MUSYOKA (Kenia) ­– 0:33:52

ORLEN Warsaw Marathon to największa impreza biegowa w Polsce. W czterech edycjach wydarzenia wzięło udział ponad 130 tys. biegaczy, a impreza na stałe zapisała się na biegowej mapie Polski. Narodowe Święto Biegania zadebiutowało w 2013 r. Co roku biegacze mają szansę zmierzyć się z własnymi siłami na dwóch dystansach – maratońskim oraz w Biegu OSHEE 10 km. W ramach ORLEN Warsaw Marathon organizowane są również Mistrzostwa Polski w Maratonie Mężczyzn, a pula nagród pieniężnych porównywalna jest z czołowymi imprezami biegowymi w Europie.

piata-edycja-orlen-warsaw-marathon-rozgrzala-serca-biegaczy-i-kibicow-03

ORLEN Warsaw Marathon to nie tylko frekwencyjny sukces i uznanie biegaczy. W 2016 r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) przyznało biegowi na dystansie 42,195 km wyróżnienie IAAF Silver Label, doceniając wysoki poziom sportowy i organizacyjny maratonu.

Jeśli potrzebujesz pomocy w treningu, umów się na niezobowiązującą rozmowę