fbpx
Informacje prasowe

Piąta edycja Orlen Warsaw Marathon rozgrzała serca biegaczy i kibiców

Za nami piąta, jubileuszowa edycja ORLEN Warsaw Marathon. Największa impreza biegowa w Polsce, która rokrocznie gromadzi nie tylko biegaczy z całego świata, ale też wspaniałych kibiców po raz kolejny przyciągnęła tłumy miłośników sportu. Mimo chłodnej aury na trasie ORLEN Warsaw Marathon panowała gorąca atmosfera, którą stworzył najlepszy team – biegacze i kibice.
piata edycja orlen warsaw marathon rozgrzala serca biegaczy i kibicow 02

Za nami piąta, jubileuszowa edycja ORLEN Warsaw Marathon. Największa impreza biegowa w Polsce, która rokrocznie gromadzi nie tylko biegaczy z całego świata, ale też wspaniałych kibiców po raz kolejny przyciągnęła tłumy miłośników sportu. Mimo chłodnej aury na trasie ORLEN Warsaw Marathon panowała gorąca atmosfera, którą stworzył najlepszy team – biegacze i kibice. W maratonie triumfował Kenijczyk Felix Kimutai, a w biegu OSHEE 10 km ze zwycięstwa cieszył się Dmytro Lashyn z Ukrainy. Mistrzostwo Polski w maratonie mężczyzn po raz kolejny wywalczył Artur Kozłowski. W Narodowym Święcie Sportu – ORLEN Warsaw Marathon i ORLEN Warsaw Games – łącznie wzięło udział 36 tysięcy uczestników.

Trudne warunki pogodowe nie odstraszyły biegaczy, którzy tłumnie stawili się na starcie ORLEN Warsaw Marathon. Punktualnie o 9 rano, po sygnale dźwiękowym nadanym przez Anitę Włodarczyk, tysiące osób wystartowało z Wybrzeża Szczecińskiego: na północ maratończycy, a na południe zawodnicy biegu OSHEE 10 km.

piata-edycja-orlen-warsaw-marathon-rozgrzala-serca-biegaczy-i-kibicow-02

Na mecie jako pierwsi pojawili się zawodnicy biegu OSHEE 10 km. Emocjonujący finisz rozgrzał kibiców, którzy głośno mobilizowali biegaczy. Ostatecznie, po zaciętym finiszu zwyciężył Dmytro Lashyn z Ukrainy, osiągając znakomity czas 0:29:02. Najlepsza wśród kobiet Svetlana Kudelish z Białorusi przebiegła 10 km w  czasie 0:33:12.

Najbardziej emocjonująca rywalizacja rozegrała się jednak na królewskim dystansie 42 km i 195 metrów. Wynik rozstrzygnął się dopiero na ostatnich kilometrach. Po zaciętym finiszu zwyciężył Kenijczyk Felix Kimutai, osiągając znakomity jak na panujące warunki czas 2:10:34. Drugi, z półtoraminutową stratą, zameldował się Alex Saekwo. Miejsca na podium uzupełnił Najszybszy Polak, zeszłoroczny zwycięzca ORLEN Warsaw Marathon Artur Kozłowski, który został jednocześnie Mistrzem Polski z czasem 2:12:38.

piata-edycja-orlen-warsaw-marathon-rozgrzala-serca-biegaczy-i-kibicow-05

Wśród kobiet na królewskim dystansie niepokonana okazała się Białorusinka Nastassia Ivanova, osiągając czas 2:28:44. Pierwszą Polką była Izabela Trzaskalska, która do zwyciężczyni straciła trochę ponad minutę. Najlepszym zawodnikiem w kategorii handbike był natomiast Rafał Wilk, który trasę półmaratonu pokonał w czasie 0:31:32.

Piątą edycję ORLEN Warsaw Marathon zarówno zawodnicy, jak i organizatorzy zapamiętają jako bardzo trudną pod względem warunków pogodowych. Zawodnicy i kibice pokazali jednak, że nasze wydarzenie zasługuje na miano jednej z najlepszych imprez biegowych w kraju. ORLEN Warsaw Marathon stał się biegową wizytówką już nie tylko Warszawy, ale również wizytówką Polski na całym świecie. – mówi Rafał Pasieka, dyrektor wykonawczy ds. marketingu PKN ORLEN.

Podczas ORLEN Warsaw Marathon zawodnicy biegli nie tylko dla wyników, ale również dla potrzebujących, biorąc udział w akcji “Dar Serca dla…”. Każdy z zawodników mógł wybrać jedną z trzydziestu organizacji i dzięki temu przyczynić się do wsparcia podopiecznych dziesięciu z nich, w łącznej kwocie 100 tys. złotych. Dar serca popłynął od 3 tysięcy biegaczy. Dziękujemy!

Wyniki biegu na dystansie 42, 195 km

Mężczyźni

  1. Felix KIMUTAI (Kenia) – 2:10:34
  2. Alex SAEKWO (Kenia) – 2:12:01
  3. Artur Kozłowski (Polska) – 2:12:38

Kobiety

  1. Nastassia IVANOVA (Białoruś) – 2:28:44
  2. Izabela TRZASKALSKA (Polska) – 2:29:56
  3. Viola YATOR (Kenia) – 2:30:03

Wyniki biegu OSHEE 10 km

Mężczyźni

  1. Dmytro LASHYN (Ukraina) ­– 0:29:02
  2. Joel MWANGI (Kenia) – 0:29:03
  3. Dominic MUSYIMI (Kenia) – 0:29:04

Kobiety

  1. Svetlana KUDELISH (Białoruś) – 0:33:12
  2. Katarzyna KOWALSKA (Polska) – 0:33:20
  3. Hellen MUSYOKA (Kenia) ­– 0:33:52

ORLEN Warsaw Marathon to największa impreza biegowa w Polsce. W czterech edycjach wydarzenia wzięło udział ponad 130 tys. biegaczy, a impreza na stałe zapisała się na biegowej mapie Polski. Narodowe Święto Biegania zadebiutowało w 2013 r. Co roku biegacze mają szansę zmierzyć się z własnymi siłami na dwóch dystansach – maratońskim oraz w Biegu OSHEE 10 km. W ramach ORLEN Warsaw Marathon organizowane są również Mistrzostwa Polski w Maratonie Mężczyzn, a pula nagród pieniężnych porównywalna jest z czołowymi imprezami biegowymi w Europie.

piata-edycja-orlen-warsaw-marathon-rozgrzala-serca-biegaczy-i-kibicow-03

ORLEN Warsaw Marathon to nie tylko frekwencyjny sukces i uznanie biegaczy. W 2016 r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) przyznało biegowi na dystansie 42,195 km wyróżnienie IAAF Silver Label, doceniając wysoki poziom sportowy i organizacyjny maratonu.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Maraton w 26 tygodni - złamać 5 godzin
Następny wpis
Efekt jojo u biegaczy - co jest przyczyną i jak sobie radzić?

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu