🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Zapowiedzi imprez

Pani Mogiła zweryfikuje siłę i wytrwałość w sercu Beskidu Wyspowego. Widzimy się 13 kwietnia w Małopolsce

Pani Mogiła – drugi bieg z cyklu XRUN – wystartuje już w drugi weekend kwietnia! Co w programie?…
pani mogila 01

Pani Mogiła – drugi bieg z cyklu XRUN – wystartuje już w drugi weekend kwietnia! Co w programie? Znane dystanse: Mini, Classic i Maraton, tym razem w wydaniu od 19 do 43 km plus, oczywiście, biegi dziecięce i młodzieżowe. Na uwagę zasługuje także rywalizacja drużynowa i walka o Puchar XRUN w każdej z klasyfikacji. Kto gotów podnieść rękawicę i zmierzyć się ze słynną Mogielicą?

Nic, co XRUN nie jest Ci obce? Świetnie! Pokaż to w małopolskich Słopnicach, gdzie już w niedzielę, 13 kwietnia, rozegrany zostanie drugi bieg z cyklu XRUN. Do wyboru, tradycyjnie, są trzy dystanse: 19-kilometrowy Mini, 32-kilometrowy Classic i 43-kilometrowy Maraton. Wszystkie trasy mają swój początek i koniec w Słopnicach. 

pani mogila 02

Szlachetna pani czy zbójcy? Lokalne opowieści nabierają kolorytu 

Pani Mogiła to typowy bieg górsko-trailowy, taki, podczas którego przy dobrej pogodzie można będzie podziwiać uroki wyjątkowego Beskidu Wyspowego, ale także, ponieważ trasa wiedzie przez piękną i bardzo lubianą także przez turystów Polanę Stumorgową, również m. in. Beskid Sądecki. Gorce, Pieniny, a nawet… Babią Górę i tatrzańskie panoramy. 

pani mogila 03
default

Oczywiście, podczas sportowych zmagań, biegacze i biegaczki będą mieli okazję zdobyć również samą “królową” Beskidu Wyspowego, czyli Mogielicę – szczyt, który według legend i lokalnych podań swoją nazwę zawdzięcza pewnej szlachetnej kobiecie. Nie brakuje jednak również historii nieco bardziej mrożących krew w żyłach – o wisielcach, topielcach i… zbójach chowających swe skarby pod głazem na szczycie.

Druga odsłona biegowej rywalizacji

W pierwszej rundzie XRUN-owych zmagań, które odbyły się 9 marca w Dobczycach, wzięło udział ponad 350 zawodników, a także prawie 100 dzieci! Chcemy inwestować w dzieci i młodzież, to oni będą przyszłością tego sportu – przekonuje Jarek Czuba, organizator biegu. – Zebraliśmy bardzo pozytywny feedback po starcie w Dobczycach i to nas bardzo cieszy. Staramy się rozwijać cykl, upiększać go, a przede wszystkim dawać jak najwięcej radości i satysfakcji naszym uczestnikom: tym, którzy na pierwszym planie stawiają sportową rywalizację i tym, którzy cenią sobie przede wszystkim przebywanie w naturze, w pięknych okolicznościach przyrody – dodaje.

W drużynie raźniej! Klasyfikacja drużynowa podkręci tempo i nada charakteru

Organizowane przez Fundację “Beskid” biegi z cyklu XRUN są nie tylko więc areną sportowych emocji, ale także okazją do odwiedzenia tak wyjątkowego regionu, jakim jest Małopolska, a szczególnie Beskid Wyspowy. A ten warto odwiedzić w towarzystwie chociażby biegowych znajomych lub koleżanek i kolegów z pracy albo lokalnej drużyny. To właśnie po to stworzona została rywalizacja drużynowa, będąca świetną okazją do integracji klubów sportowych, zespołów firmowych, lokalnych i często mniej formalnych grup czy paczki sportowych świrów kochających trailowe bieganie

pani mogila 04

Klasyfikacja drużynowa, podobnie jak indywidualna, rozgrywana jest na 3 dystansach: Mini, Classic i Maraton. Aby drużyna została sklasyfikowana podczas danej imprezy, pod wspólną banderą musi wystartować przynajmniej 3 zawodników – zaś każdy powinien wpisać tę samą nazwę. Jeśli drużyna liczy więcej osób, do klasyfikacji liczone są trzy najlepsze czasy. W klasyfikacji generalnej cyklu brane są pod uwagę drużyny, które zaliczą przynajmniej 3 imprezy.

Wszystkie informacje na temat biegów z cyklu XRUN znajdują się na stronie https://x-run.pl/. Zapisy: https://x-run.pl/produkt/pani-mogila/ 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Tak wyglądał 116 123. Półmaraton Warszawski
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.