fbpx
Z ostatniej chwili

Newsy ze świata biegów #004 – Maraton w Chicago – Amerykanie kontra reszta świata

W niedzielę wystartuje 3. w tym roku maraton należący do cyklu Abbott World Majors Marathons. Organizatorzy postarali się,…
Sara Hall po ukończeniu maratonu w Londynie na 2. miejscu, zdj. Richard Heathcote

W niedzielę wystartuje 3. w tym roku maraton należący do cyklu Abbott World Majors Marathons. Organizatorzy postarali się, żeby na listach startowych znaleźli się najlepsi amerykańscy zawodnicy, którzy będą mieli szansę rywalizować o pierwsze miejsca na podium. 

Najwięcej emocji może wzbudzić rywalizacja Sary Hall z USA i reprezentantki Kenii, Ruth Chepngetich. Sara jest już bardzo doświadczoną zawodniczką, która pokazuje, że systematyczność i wieloletni trening może przynieść niesamowite rezultaty. Na bieżni nigdy nie udało jej się dojść do poziomu światowej czołówki, a maratońskie początki nie były łatwe. W wieku 32 lat zadebiutowała na królewskim dystansie z czasem 2:31:14 i z każdym kolejnym sezonem poprawiała swoją życiówkę, aż w końcu, w zeszłym roku, udało jej się zdobyć 2. miejsce na maratonie w Londynie i zejść z wynikiem do poziomu 2:22:01, co poprawiła kilka miesięcy później na 2:20:32. Dzisiaj, w wieku 38 lat, spróbuje sięgnąć jeszcze wyżej, więc możemy spodziewać się pierwszej wygranej w Majorsie lub ustanowienia nowego rekordu kraju (2:19:36). Jeśli uda jej się osiągnąć chociaż jedną z tych dwóch rzeczy, będzie to wielkie wydarzenie. 

Tymczasem Ruth prezentuje bardzo wysoki poziom, ale dużo wskazuje na to, że w Chicago nie będzie w dobrej formie. Jej historia jest o tyle wyjątkowa, że do osiągnięcia światowej klasy wyników nie potrzebowała nawet trenera. Przed wygraną na MŚ w Doha, gdzie panowały piekielnie trudne warunki, mówiła, że takie podejście do treningu najbardziej jej odpowiada ze względu na to, że może trenować z różnymi grupami w swojej okolicy i sama decyduje o tym, jak wyglądają jej przygotowania. Wiosną tego roku udało jej się ustanowić rekord świata na dystansie półmaratonu z czasem 1:04:02, lecz niestety na igrzyskach olimpijskich nie udało jej się ukończyć biegu. To pokazuje, że jeszcze w sierpniu mogła zmagać się z kontuzją, więc trudno oczekiwać od niej, że 2 miesiące później będzie prezentować życiową formę.

Ruth Chepngetich na MŚ w Doha, zdj. AFP
Ruth Chepngetich na MŚ w Doha, zdj. AFP

U mężczyzn mocno faworyzowanym przez gospodarzy zawodnikiem jest Galen Rupp, który jednak szanse na zwycięstwo ma marne. Prawdziwym faworytem do wygranej powinien być jeden z Afrykańczyków. Najbardziej ze stawki wyróżnia się Kenijczyk, Reuben Kipyego, który został zawodnikiem światowej czołówki w bardzo niecodzienny sposób. W 2019 był pacemakerem (zawodnikiem, który przez część dystansu nadaje tempo) maratonu w Abu Dhabi. Bieg miał skończyć na 30. kilometrze, ale gdy zobaczył, że liderzy zaczynają powoli zwalniać, postanowił przyspieszyć i ostatecznie wygrał bieg z czasem 2:04:40. Tym samym zgarnął główną nagrodę – 100 000$. Od tego czasu zrobił spory postęp, o czym najlepiej świadczy jego ostatni występ w maratonie w Mediolanie, gdzie kończąc bieg na 2. miejscu ustanowił nowy rekord życiowy z czasem 2:03:55.

Reuben Kipyego przecinający linię mety w koszulce pacemakera, zdj. od organziatora
Reuben Kipyego przecinający linię mety w koszulce pacemakera, zdj. od organziatora

Na podium może się też znaleźć rekordzista Japonii w maratonie, Kengo Suzuki. Duża liczba profesjonalnych zawodników i bardzo wysoki poziom organizacji biegów długodystansowych w Japonii sprawiają, że zawodnicy tacy jak Kengo mają coraz lepsze warunki do rozwoju w swojej ojczyźnie. 26-latek w poprzednich sezonach osiągał przyzwoite wyniki, ale nic nie wskazywało na to, że w 2021 wygra jeden z najważniejszych biegów w kraju czyli Lake Biwa Marathon. Japończyk wykorzystał moment, w którym jego rywale sięgali po napoje i wyprzedził grupę prowadzącą bieg. Na mecie sam był zaskoczony swoim świetnym wynikiem, ale ma ambicje na jeszcze więcej.

Kengo Suzuki, zdj. Kyodo
Kengo Suzuki, zdj. Kyodo

Start biegu w niedzielę (10.10) o 14:30, a transmisja będzie dostępna na Eurosport Player  lub za darmo na NBC z amerykańskim VPNem – https://www.nbcchicago.com/news/local/how-to-watch-the-2021-chicago-marathon-live/2623708/

Nowy rekord świata kobiet na 10km

Kalkidan Gezahegne podczas zawodów The Giants Geneva 10k ustanowiła nowy rekord z czasem 29:38. Reprezentantka Bahrajnu poprawiła o 5 sekund wynik należący do Joyciline Jepkosgei, która 5 lat temu wygrała bieg w Pradze z czasem 29:43. Taki czas robi ogromne wrażenie, patrząc na to, że w tym roku tylko 4 Polaków uzyskało lepszy wynik. Kalkidan w sierpniu zajęła 2. miejsce na igrzyskach olimpijskich w Tokio, a teraz wygląda na to, że jest w jeszcze lepszej formie niż 2 miesiące temu. Możemy się jednak spodziewać, że jej rekord nie przetrwa zbyt długo, ponieważ Letensebet Gidey i Sifan Hassan są coraz bliżej złamania 29 minut na 10 000m, co z pewnością przełoży się potem na wzrost poziomu w biegach ulicznych. 

Kalkidan Gezahegne, zdj. od organizatora
Kalkidan Gezahegne, zdj. od organizatora

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Chcesz być mądry? Idź pobiegać!
Następny wpis
Za nami 4. ARYZTA Półmaraton Strzegom
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu