fbpx
Buty do biegania

Naprawdę szybkie bieganie – test New Balance Fresh Foam Zante v3 + KONKURS

Kiedy otworzyłam pudełko, pomyślałam, że tak właśnie powinny wyglądać solidne buty startowe. Gdy po raz pierwszy wzięłam je do ręki, miałam wrażenie, że nic nie ważą. Kilka dni później pobiegłam w nich szybkie zawody na 2500 m i nie miałam już wątpliwości – buty New Balance Fresh Foam Zante v3 to najprawdziwsza petarda, rasowe „startówki” i – jak się później okazało – znacznie więcej.
predkosc dynamika amortyzacja test new balance fresh foam zante v3 01

Kiedy otworzyłam pudełko, pomyślałam, że tak właśnie powinny wyglądać solidne buty startowe. Gdy po raz pierwszy wzięłam je do ręki, miałam wrażenie, że nic nie ważą. Kilka dni później pobiegłam w nich szybkie zawody na 2500 m i nie miałam już wątpliwości – buty New Balance Fresh Foam Zante v3 to najprawdziwsza petarda, rasowe „startówki” i – jak się później okazało – znacznie więcej.

„Poczujesz prędkość”

Wiadomo, że nawet najlepsze obuwie nie zastąpi biegowej formy. Ale jeśli już ją mamy, technologia wychodzi nam naprzeciw i pomaga osiągnąć maximum możliwości. Producent zapewnia: „poczujesz prawdziwą prędkość i dynamikę”.  Jak to się ma do rzeczywistości? Podczas zawodów rozgrywanych na dystansie 2,5 km – dla maratonki jest to niemalże dystans sprinterski –  New Balance Fresh Foam Zante v3 były jak rakiety. Lekkość – te buty ważą zaledwie 211 gramów! Do tego idealne dopasowanie, co  pozwala całkowicie skupić się na biegu. Nie było niespodzianek w postaci otarć, ucisku czy jakiegokolwiek innego dyskomfortu – jeśli prawidłowo dobierzemy rozmiar, można startować praktycznie z marszu. Wyraźnie dało się odczuć, że przednia część buta jest wyjątkowo sprężysta i tym samym pozwala na szybsze przetaczanie stopy, co ma kluczowe znaczenie w krótkich biegach.

predkosc-dynamika-amortyzacja-test-new-balance-fresh-foam-zante-v3-02

Szybkie bieganie to nie tylko zawody, ale również przygotowujące do nich treningi. Na przykład interwały na bieżni. Tam również buty New Balance Fresh Foam Zante v3 celująco zdały egzamin. Oprócz szybkości i dynamiki, o których była już mowa, zwróciłam uwagę na ich przyczepność. Gumowa podeszwa dobrze współpracuje zarówno z asfaltem jak i tartanem. W czasie testowania bieżnia była częściowo mokra, jednak nie wpłynęło to w żaden sposób na komfort biegu. Istotne jest to, że – jak zapewnia producent – można poczuć prędkość. A oprócz niej wiatr we włosach i radość z szybkiego biegania! Coś zatem dla tych, którzy lubią sięgać po życiówki – ten model zdecydowanie Ci to ułatwi.

predkosc-dynamika-amortyzacja-test-new-balance-fresh-foam-zante-v3-03

Szybki model na twarde nawierzchnie

Dla biegaczy, którzy kochają aktywność w terenie, nie jest to najlepsza wiadomość. Butów New Balance Fresh Foam Zante v3 nie zabierzemy na górski półmaraton czy dychę w pobliskim lesie. Owszem, one to wytrzymają – system sznurowania bardzo dobrze utrzyma stopę i zapewni jej odpowiednią stabilność na nierównej nawierzchni. Zabierając je na trening w terenie, trzeba jednak liczyć się z tym, że mogą rozczarować, ponieważ zostały zaprojektowane w zupełnie innym celu. Przekonuje o tym chociażby ich jasny kolor i podatność na zabrudzenia, których w terenie nie da się przecież uniknąć. To jednak nie główna wytyczna – podeszwa stworzona na twardą nawierzchnię, na leśnej ścieżce może zabraknąć Ci tu przyczepności i bezpieczniej trakcji.

predkosc-dynamika-amortyzacja-test-new-balance-fresh-foam-zante-v3-08

Co sprawia, że buty tak świetnie sprawdzają się na twardych nawierzchniach? Jest to zasługa Fresh Foam – lekkiej, amortyzującej pianki. Ma ona za zadanie chronić stawy przed urazami, na jakie jesteśmy narażeni, biegając po asfalcie. Oczywiście, sama pianka nie ochroni przed kontuzjami, ale zdecydowanie może Cię w bezpiecznym bieganiu wspomóc. Możemy być pewni, że ta technologia zrobi wszystko, aby zapewnić maksymalną ochronę, bez względu na to, na której części stopy lądujemy – takie odczucie daje bieganie w tym modelu. Korzyści prozdrowotne znajdują się na pierwszym miejscu, ale liczy się również komfort i wygoda – buty są tak miękkie, że można zapomnieć, jak bardzo twardy jest asfalt!

predkosc-dynamika-amortyzacja-test-new-balance-fresh-foam-zante-v3-05

Wszechstronność – zdecydowana zaleta NB Fresh Foam Zante v3

Stworzony wręcz na zawody, treningi tempowe czy bieg na asfalowej nawierzchni. W czym jeszcze pomoże biegaczowi model New Balance Fresh Foam Zante v3? Na pewno  w przygotowaniach do maratonu. System amortyzacji sprawia, że długie wybiegania są komfortowe dla nas i bezpieczne dla naszych stawów. Podczas tych spokojnych biegów (20-30km) należy pamiętać, aby zbytnio się nie rozpędzić! Lekkość, sprężystość i dynamika butów wręcz prowokują, aby pobiec szybciej. Zresztą, szybkie treningi na dłuższym dystansie również wchodzą w grę – nie trzeba wybierać pomiędzy szybkością a amortyzacją. New Balance zdecydowanie potrafił połączyć te dwie zalety w jednym, lekkim bucie Zante v3.

W pakiecie dostajemy również komfort, bo bezszwowe wykończenie wewnątrz buta zapobiega otarciom stóp, na które jesteśmy narażeni podczas wielogodzinnym treningów. Ważną korzyścią jest bezpieczeństwo – buty są wyposażone w niewielkie odblaskowe elementy, dzięki którym jesteśmy widoczni podczas wieczornych i nocnych treningów.

Podbiegi? Dlaczego nie! System sznurowania doskonale stabilizuje stopę i chroni stawy skokowe podczas treningów siły biegowej. Można więc śmiało pokonywać nawet bardzo długie podbiegi o dużych nachyleniach. Jest jednak jeden warunek – musimy pozostać na utwardzonej nawierzchni, a na pokonywanie górskich i terenowych wzniesień wybierać inne obuwie.

predkosc-dynamika-amortyzacja-test-new-balance-fresh-foam-zante-v3-06

Podsumowanie

Butów New Balance Fresh Foam Zante v3 na pewno nie odłożę z powrotem do pudełka, ale zabiorę na kolejne treningi. A jest to model, który zadowoli nie tylko mnie, ale i wielu innych biegaczy. Wśród nich będą „ścigacze”, maratończycy, miłośnicy interwałowych zmagań i podbiegów, czy po prostu amatorzy biegania, którzy cenią komfort, dynamikę i najwyższą jakość biegowego sprzętu. Do tego fajny, dobrze oddychający model, który dobrze sprawdza się w letnim bieganiu. Estetyka to już kwestia gustu – w damskiej odsłonie producent oferuje nam ciepłą i subtelną szarość z ciekawie zaintonowaną kolorystycznie podeszwą. Dostępny jest również w odcieniu fioletu. Męska odsłona modelu New Balance Fresh Foam Zante v3 to już całkiem inna kolorystyka – acz równie ciekawie i estetycznie – od mocnego pomarańczowego koloru do klasycznej czerni w łączeniach z granatowymi odcieniam. Polecam zdecydowanie biegaczom, którzy cenią sobie biegową prędkość, ale i komfort podczas dłuższego wybiegania.

predkosc-dynamika-amortyzacja-test-new-balance-fresh-foam-zante-v3-07

KONKURS – chciałbyś biegać w New Balance Zante v3? Startuj!

Jeśli zainteresował Cię recenzowany przez nas model butów do biegania marki New Balance, masz szansę je zdobyć! Wystarczy, że w komentarzu poniżej lub pod tym postem na fanpage Trening Biegacza w kliku słowach udzielisz odpowiedzi – opiszesz Twój najlepszy jak dotąd trening lub start w zawodach. Nagrodzimy autora najciekawszej odpowiedzi. Na zgłoszenia czekamy do 16.07.2017, a wyniki opublikujemy 19 lipca. Czas start!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Roczny cykl treningowy maratończyka ze sprawdzianami
Następny wpis
Bieganie na wiek nie patrzy – 27. Mistrzostwa Polski Weteranów Lekkiej Atletyki
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu