fbpx
miesiaczka a bieganie

Miesiączka a bieganie

Amanda McCracken, pisarka, dziennikarka, biegaczka i trenerka triatlonu zdaje sobie sprawę, że okres menstruacyjny u kobiety do komfortowych nie należy.

Amanda McCracken, pisarka, dziennikarka, biegaczka i trenerka triatlonu zdaje sobie sprawę, że okres menstruacyjny u kobiety do komfortowych nie należy. To ważny moment w jej życiu, dlatego nie wolno go lekceważyć, a raczej zwrócić szczególną uwagę na kolejne jego fazy przy planowaniu startów w zawodach albo mocnych treningów.

Dla wielu mężczyzn i niektórych kobiet jest to temat tabu, jednak warto się nad tym tematem zastanowić, gdyż dla każdej zawodniczki to ważny, a często bardzo trudny okres w jej życiu. Czasami pod wpływem reżimu treningowego następuje zaburzenie cyklu miesiączkowego.

Już pierwszy tydzień przed menstruacją jest bardzo trudny, gdyż występuje po owulacji. W ciele kobiety podnosi się wtedy poziom hormonu progesteronu. W tych dniach biegaczka będzie odczuwać większe zmęczenie treningiem niż zazwyczaj.

W szkołach można spotkać wiele sytuacji, kiedy dziewczynki są zwalniane z lekcji wychowania fizycznego podczas menstruacji. Jednak, jak wskazuje wiele badań, pod wpływem ćwiczeń nie następuje silniejsze krwawienie. Natomiast dla niektórych osób jest to tak trudny i bolesny czas, że nie ma mowy o wysiłku fizycznym, a nawet zalecane jest przyjmowanie specjalnych leków i tabletek przeciwbólowych. Bieganie może natomiast złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego, na co ma wpływ działanie hormonów szczęścia czyli endorfin.

McCracken radzi, aby kobiety prowadziły dziennik cyklów. W ten sposób mogą śledzić, jak zachowuje się ciało w danym dniu cyklu i ustalić odpowiedni wzór oraz skutecznie się do tego przygotować.

Bardzo ciekawe rady dla kobiet, które chcą biegać w czasie menstruacji daje Jenny Hadfield, która jest współautorką serii książek, artykułów do czasopism sportowych, trenerką  personalną, ma tytuł licencjata w dziedzinie edukacji i promocji zdrowia i tytuł magistra w Exercise Science.

Twierdzi ona, że biegaczki powinny być trenowane w inny sposób niż mężczyźni, ze względu na ich naturalny rytm organizmu, zupełnie inny niż u płci przeciwnej. Przez lata obserwacji własnego ciała ustaliła kilka wskazówek mających pomóc kobietom przy planowaniu treningów biegowych. Oto co proponuje:

 • Monitoruj swój cykl poprzez zaznaczanie w specjalnym dzienniku dni, w których samopoczucie jest lepsze i gorsze.
 • Opisuj bicie serca, swój nastrój, poziomu motywacji.
 • Zwróć uwagę na tempo biegu w danym dniu, liczbę pokonanych kilometrów, wpływ pogody na samopoczucie, nawyki dietetyczne. Opisz to wszystko i sprawdź swoje lepsze i gorsze okresy w czasie cyklu. Po kilku cyklach będziesz w stanie dokładnie określić swoje huśtawki samopoczucia i które dni są najbardziej wydajne.
 • Te powyższe dane uwzględniaj w codziennym harmonogramie treningów. Łatwiej będzie Ci wtedy zaplanować i ustalić intensywność treningów, a nawet zastosować te wskazówki do startów w zawodach.
 • Po lekturze wpisów w takim dzienniczku będziesz wiedzieć, kiedy spodziewać się trudniejszych dni w miesiącu.
 • Zaplanuj swój “klucz” szkolenia podczas trudniejszych dni cyklu (zazwyczaj w dniach 5-14, 17-20). Ogranicz lub złagodź poziom wysiłku podczas najtrudniejszych dla Ciebie faz cyklu.
 • Jeśli masz skurcze brzucha i ból jest zbyt silny, żeby biegać lub prowadzić ciężki trening, to może zastosuj inne ćwiczenia, np. jazda na rowerze, pływanie lub joga. Utrzymasz wtedy kondycję zarówno psychiczną jak i fizyczną. Ćwiczenia [tag-link alias=”joga”]jogi[/tag-link] są jednym z najskuteczniejszych metod na złagodzenie objawów miesiączki.
 • Trenuj, sprawdzając poziom swojego tętna, które „powie” dokładnie, jak się czujesz w  trakcie biegu.
 • Gdy spada motywacja i po prostu Ci się nie chce, wtedy poproś przyjaciółkę lub inną osobę, która Ci potowarzyszy w treningu.
 • Spożywaj produkty bogate w magnez , B- Complex, wapń, nabiał, zielone warzywa liściaste, produkty pełnoziarniste, orzechy, ryby, fasolę. Dbaj o odpowiednią dietę. Jeśli dieta koncentruje się na menu o niskiej zawartości tłuszczu lub produktach beztłuszczowych, zacznij dodawać zdrowe składniki, które zapewnią bardzo potrzebne tłuszcze. Są to: awokado, orzechy, oliwa z oliwek, olej kokosowy, jajka, 2% produktów mlecznych i mięsnych. Zapamiętaj: tłuszcz nie tuczy, a jest źródłem energii, która jest potrzebna do zdrowej równowagi hormonalnej.
 • Prowadzenie dziennika może być bardzo przydatne w śledzeniu zachowania swojego ciała i tego, jak wysiłek fizyczny oraz dieta nań wpływają. Pozwoli Ci to na analizę i wybranie  najlepszych sposobów radzenia sobie w czasie okresu menstruacji. Dziennik powinien być prowadzony codziennie, wtedy możesz zauważyć, jak posiłki i ćwiczenia stosowane przed i po okresie menstruacji wpływają na Ciebie podczas miesiączki.
 • Jeśli podczas treningów na skurcze i bóle trzeba zastosować leki i tabletki, zawsze skonsultuj to z lekarzem. Używaj tylko sprawdzonych leków przeciwbólowych, które są bezpieczne dla sportowców wytrzymałościowych.

Jak więc widać, doświadczone biegaczki radzą, aby w tych trudnych dla kobiety dniach nie martwić się na zapas, tylko podejść do tego merytorycznie i z rozsądkiem. Zamiast więc martwić się, że nastał dla Ciebie trudny czas, spróbuj wykorzystać go dla siebie, przekuwając w sukces!

Źródła:
 • http://amandamccracken.webs.com,
 • http://www.ivf.com,
 • http://www.jennyhadfield.com,
 • www.wysokieobcasy.pl.
Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
suplementacja biegacza

Suplementacja biegacza

Następne
maraton w 3 15 20 togodni

Maraton w 3:15 - 20 tygodni

Powiązane artykuły