fbpx
Strefa kobiet

Miesiączka a bieganie

Amanda McCracken, pisarka, dziennikarka, biegaczka i trenerka triatlonu zdaje sobie sprawę, że okres menstruacyjny u kobiety do komfortowych nie należy.
miesiaczka a bieganie

Amanda McCracken, pisarka, dziennikarka, biegaczka i trenerka triatlonu zdaje sobie sprawę, że okres menstruacyjny u kobiety do komfortowych nie należy. To ważny moment w jej życiu, dlatego nie wolno go lekceważyć, a raczej zwrócić szczególną uwagę na kolejne jego fazy przy planowaniu startów w zawodach albo mocnych treningów.

Dla wielu mężczyzn i niektórych kobiet jest to temat tabu, jednak warto się nad tym tematem zastanowić, gdyż dla każdej zawodniczki to ważny, a często bardzo trudny okres w jej życiu. Czasami pod wpływem reżimu treningowego następuje zaburzenie cyklu miesiączkowego.

Już pierwszy tydzień przed menstruacją jest bardzo trudny, gdyż występuje po owulacji. W ciele kobiety podnosi się wtedy poziom hormonu progesteronu. W tych dniach biegaczka będzie odczuwać większe zmęczenie treningiem niż zazwyczaj.

W szkołach można spotkać wiele sytuacji, kiedy dziewczynki są zwalniane z lekcji wychowania fizycznego podczas menstruacji. Jednak, jak wskazuje wiele badań, pod wpływem ćwiczeń nie następuje silniejsze krwawienie. Natomiast dla niektórych osób jest to tak trudny i bolesny czas, że nie ma mowy o wysiłku fizycznym, a nawet zalecane jest przyjmowanie specjalnych leków i tabletek przeciwbólowych. Bieganie może natomiast złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego, na co ma wpływ działanie hormonów szczęścia czyli endorfin.

McCracken radzi, aby kobiety prowadziły dziennik cyklów. W ten sposób mogą śledzić, jak zachowuje się ciało w danym dniu cyklu i ustalić odpowiedni wzór oraz skutecznie się do tego przygotować.

Bardzo ciekawe rady dla kobiet, które chcą biegać w czasie menstruacji daje Jenny Hadfield, która jest współautorką serii książek, artykułów do czasopism sportowych, trenerką  personalną, ma tytuł licencjata w dziedzinie edukacji i promocji zdrowia i tytuł magistra w Exercise Science.

Twierdzi ona, że biegaczki powinny być trenowane w inny sposób niż mężczyźni, ze względu na ich naturalny rytm organizmu, zupełnie inny niż u płci przeciwnej. Przez lata obserwacji własnego ciała ustaliła kilka wskazówek mających pomóc kobietom przy planowaniu treningów biegowych. Oto co proponuje:

  • Monitoruj swój cykl poprzez zaznaczanie w specjalnym dzienniku dni, w których samopoczucie jest lepsze i gorsze.
  • Opisuj bicie serca, swój nastrój, poziomu motywacji.
  • Zwróć uwagę na tempo biegu w danym dniu, liczbę pokonanych kilometrów, wpływ pogody na samopoczucie, nawyki dietetyczne. Opisz to wszystko i sprawdź swoje lepsze i gorsze okresy w czasie cyklu. Po kilku cyklach będziesz w stanie dokładnie określić swoje huśtawki samopoczucia i które dni są najbardziej wydajne.
  • Te powyższe dane uwzględniaj w codziennym harmonogramie treningów. Łatwiej będzie Ci wtedy zaplanować i ustalić intensywność treningów, a nawet zastosować te wskazówki do startów w zawodach.
  • Po lekturze wpisów w takim dzienniczku będziesz wiedzieć, kiedy spodziewać się trudniejszych dni w miesiącu.
  • Zaplanuj swój “klucz” szkolenia podczas trudniejszych dni cyklu (zazwyczaj w dniach 5-14, 17-20). Ogranicz lub złagodź poziom wysiłku podczas najtrudniejszych dla Ciebie faz cyklu.
  • Jeśli masz skurcze brzucha i ból jest zbyt silny, żeby biegać lub prowadzić ciężki trening, to może zastosuj inne ćwiczenia, np. jazda na rowerze, pływanie lub joga. Utrzymasz wtedy kondycję zarówno psychiczną jak i fizyczną. Ćwiczenia [tag-link alias=”joga”]jogi[/tag-link] są jednym z najskuteczniejszych metod na złagodzenie objawów miesiączki.
  • Trenuj, sprawdzając poziom swojego tętna, które „powie” dokładnie, jak się czujesz w  trakcie biegu.
  • Gdy spada motywacja i po prostu Ci się nie chce, wtedy poproś przyjaciółkę lub inną osobę, która Ci potowarzyszy w treningu.
  • Spożywaj produkty bogate w magnez , B- Complex, wapń, nabiał, zielone warzywa liściaste, produkty pełnoziarniste, orzechy, ryby, fasolę. Dbaj o odpowiednią dietę. Jeśli dieta koncentruje się na menu o niskiej zawartości tłuszczu lub produktach beztłuszczowych, zacznij dodawać zdrowe składniki, które zapewnią bardzo potrzebne tłuszcze. Są to: awokado, orzechy, oliwa z oliwek, olej kokosowy, jajka, 2% produktów mlecznych i mięsnych. Zapamiętaj: tłuszcz nie tuczy, a jest źródłem energii, która jest potrzebna do zdrowej równowagi hormonalnej.
  • Prowadzenie dziennika może być bardzo przydatne w śledzeniu zachowania swojego ciała i tego, jak wysiłek fizyczny oraz dieta nań wpływają. Pozwoli Ci to na analizę i wybranie  najlepszych sposobów radzenia sobie w czasie okresu menstruacji. Dziennik powinien być prowadzony codziennie, wtedy możesz zauważyć, jak posiłki i ćwiczenia stosowane przed i po okresie menstruacji wpływają na Ciebie podczas miesiączki.
  • Jeśli podczas treningów na skurcze i bóle trzeba zastosować leki i tabletki, zawsze skonsultuj to z lekarzem. Używaj tylko sprawdzonych leków przeciwbólowych, które są bezpieczne dla sportowców wytrzymałościowych.

Jak więc widać, doświadczone biegaczki radzą, aby w tych trudnych dla kobiety dniach nie martwić się na zapas, tylko podejść do tego merytorycznie i z rozsądkiem. Zamiast więc martwić się, że nastał dla Ciebie trudny czas, spróbuj wykorzystać go dla siebie, przekuwając w sukces!

Źródła:
  • http://amandamccracken.webs.com,
  • http://www.ivf.com,
  • http://www.jennyhadfield.com,
  • www.wysokieobcasy.pl.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Suplementacja biegacza
Następny wpis
Maraton w 3:15 - 20 tygodni
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu