fbpx
sprzęt Sprzęt

METASPEED Sky – biegowa rewolucja w wydaniu ASICS [TEST]

Zdaniem firmy Asics niedawno mieliśmy do czynienia z najgorętszą sprzętową premierą roku w bieganiu. Była nią prezentacja modelu…
Cover Photo

Zdaniem firmy Asics niedawno mieliśmy do czynienia z najgorętszą sprzętową premierą roku w bieganiu. Była nią prezentacja modelu ASICS METASPEED Sky. Na czym polega jego innowacyjność i jak sprawdza się w praktyce?

ASICS METASPEED Sky to najnowszy but biegowy w kolekcji japońskiego producenta. Jego premiera wiązała się z długimi przygotowaniami i badaniami. Zawodowi biegacze ze stajni Asics testowali prototypy tego modelu już od wielu miesięcy. Efekty były bardzo pozytywne, a przykładem może być Sara Hall, która ustanowiła w nich fenomenalny rekord życiowy 2:20:32, stając się drugą najszybszą maratonką w historii USA.

Nowe spojrzenie na przyspieszenie

Niektórzy mogliby uznać model METASPEED za kolejną maratońską startówkę z grubą podeszwą i karbonową płytką. Rzeczywiście podeszwa sprawia solidne wrażenie i faktycznie zastosowano włókno węglowe na całej jej długości. Trzeba jednak zauważyć, że projektanci ASICSA uderzyli w punkt, którego do tej pory żaden inny producent nie uwypuklał.

ASICS METASPEED Sky wykonany został w żywych, energetycznych kolorach
ASICS METASPEED Sky wykonany został w żywych, energetycznych kolorach / fot. Paweł Paciorek

Założeniem japońskiej marki było opracowanie buta maratońskiego, który będzie oferował nie tylko lekkość i wysoki zwrot energii, ale także wpasowywał się w indywidualny styl biegacza. Chcąc biec szybciej niż na spokojnym rozbieganiu mamy bowiem 2 możliwości: albo wydłużyć krok albo zwiększyć kadencję (ewentualnie możemy jeszcze zastosować mieszankę tych 2 elementów). I właśnie mając na uwadze te czynniki, ASICS zaczął przygotowywać nową linię swoich biegowych butów.

Projektanci japońskiego producenta postanowili w swoich laboratoriach przebadać grupę biegaczy i przeanalizować ich technikę oraz sposób biegu przy wyższych prędkościach. Wyszli bowiem z założenia, że buty lepiej będą spełniały swoje zadanie, jeżeli zostaną stworzone z myślą o konkretnym stylu biegowym. Na podstawie szeregu pomiarów i analiz, opracowali nową linię, którą nazwali METASPEED.

Model ASICS METASPEED Sky to pierwszy z 2 „Metaspeed’ów”, jakie japońska marka przygotowała dla biegaczy. Wersja Sky jest przeznaczona dla tych zawodników, którzy przyspieszają przede wszystkim poprzez wydłużenie biegowych kroków, a w mniejszym stopniu polegają na zmianie kadencji. Dla tych, którzy przy przyspieszeniu zwiększają liczbę kroków odpowiedni będzie drugi w „rodzinie”, czyli model METASPEED Edge. Ten jednak, zgodnie z zapowiedziami na rynek powinien trafić w czerwcu tego roku.

W ASICS METASPEED Sky chce się biec szybciej
W ASICS METASPEED Sky chce się biec szybciej / fot. Paweł Paciorek

Metaspeed Sky w praktyce

Od razu po wyjęciu z pudełka, możemy poczuć, że ASICS METASPEED Sky to but z wyższej półki. Widać to po sposobie dopracowania detali czy zastosowanych materiałach. Nie powinno to jednak dziwić – to but opracowywany z myślą o wyczynowych zawodnikach ASICSA. Zresztą, brali oni czynny udział w ich projektowaniu na etapie prototypowania.

Cholewka Enginereed Mesh została wykonana z plastiku pochodzącego z recyklingu. Jest nie tylko przyjazna dla środowiska, ale również zapewnia bardzo wysoki poziom komfortu. Wykonana została w technologii bezszwowej, by minimalizować ryzyko otarć, jest cienka, dzięki czemu zapewnia wysoką przewiewność, a ponieważ jest elastyczna, łatwo dopasowuje się do stopy. W przedniej części buta jest dość dużo miejsca, dlatego nawet osoby o nieco szerszych stopach powinny czuć się komfortowo w modelu ASICS METASPEED Sky. W tylnej części cholewki znajdziemy elastyczny zapiętek. Chociaż jest miękki i łatwo się ugina, na tyle ciasno oplata piętę, że nie ma mowy o jakimkolwiek poczuciu niepewności czy braku stabilności w tej części buta.

Model ASICS METASPEED Sky został wykonany z troską o każdy detal
Model ASICS METASPEED Sky został wykonany z troską o każdy detal / fot. Paweł Paciorek

Podeszwa modelu Metaspeed Sky to osobna historia. Przede wszystkim, na całej jej długości znajdziemy karbonową płytkę, co wskazuje na rekordowe aspiracje buta. Aby zapewnić jeszcze większy zwrot energii, podeszwa środkowa wykonana została z nowej pianki FLYTEFOAM BLAST TURBO. To połączenie mające na celu maksymalizację osiągów biegacza.

Na spodzie podeszwy znajdziemy natomiast element, który zastosowano z myślą o pewności kroku i bezpieczeństwie. Jest to warstwa gumy ASICSGRIP. Innowacyjność tego rozwiązania polega na tym, że do butów asfaltowych, japoński producent postanowił dodać warstwę gumy stosowaną w obuwiu… trailowym. Została specjalnie dostosowana do warunków biegania po twardych nawierzchniach, oferując zwiększoną przyczepność.

Trening biegacza w Metaspeed Sky

Jak najnowsza propozycja od ASICSA sprawdza się podczas biegowych treningów? Na pewno już od pierwszego kroku możemy poczuć, że jest to but wyjątkowy. Chociaż sama podeszwa jest dość sztywna, podczas biegu czuć, że amortyzacji nie brakuje. Jednocześnie ta amortyzacja nie jest „leniwa”, nie sprawia, że mamy ochotę poczłapać. Jest zupełnie odwrotnie – sprężystość podeszwy sprawia, że chce się tę charakterystykę wykorzystać i po prostu biec szybciej. Nie bez znaczenia w tym kontekście jest także zapewne niski, bo 5-milimetrowy, drop.

Odczuwalny poziom amortyzacji i sprężyste wybicie to cechy ASICS METASPEED Sky
Odczuwalny poziom amortyzacji i sprężyste wybicie to cechy ASICS METASPEED Sky / fot: Paweł Paciorek

Z tego powodu, trzeba zdecydowanie powiedzieć, że ASICS METASPEED Sky najlepiej sprawdza się właśnie na szybkich jednostkach. Krótsze, szybsze odcinki i treningi wykonywane w tempach startowych to właściwy żywioł najnowszego buta od Asics. Są lekkie, sprężyste i po prostu pozwalają rozwijać wysokie prędkości dając przy tym dodatkowe poczucie dynamiki przy odbiciu.

Trzeba również pochwalić projektantów ASICSA za zastosowane materiały i wykończenie buta. Nawet przy dłuższych jednostkach nie odczuwałem dyskomfortu ze strony obuwia. Bezszwowa konstrukcja i elastyczna cholewka spełniły swoje zadanie w 100%. Poziom komfortu, jak na but startowy, jest naprawdę wysoki i można w nich wykonać nawet dłuższe rozbiegania. Warto jednak pamiętać, że ten but nie był opracowywany z myślą o powolnych, spokojnych biegach. Dopiero przy wyższych tempach pokazuje pełnię swoich możliwości.

ASICS METASPEED Sky w charakterystycznej kolorystyce dla japońskiego producenta
ASICS METASPEED Sky w charakterystycznej kolorystyce dla japońskiego producenta / fot. Paweł Paciorek

Elementem, który bardzo pozytywnie mnie zaskoczył podczas testów, była podeszwa zewnętrzna. Warstwa gumy z butów trailowych doskonale zdała egzamin na mokrej kostce, asfalcie i betonie. Nawet przy ostrzejszych zakrętach, ani przez chwilę nie przeszło mi przez myśl, że zabraknie mi przyczepności. Jeżeli chodzi o pewność kroku, ASICS METASPEED SKY jest wzorem do naśladowania.

Podsumowanie

ASICS METASPEED SKY to bardzo interesujący but, charakteryzujący się nowym trendem w projektowaniu. Jest w stanie dostarczyć wszystko, co obiecuje: dynamikę, lekkość, amortyzację i przyczepność. A przy tym wszystkim ma naprawdę przyjemny dla oka, rasowy wygląd. Ten model najlepiej sprawdza się wtedy, kiedy chcemy podkręcić tempo. Oprócz startów na dystansach od 10 km do maratonu, będzie dobrym kompanem na wszelkiego rodzaju biegowych akcentach. Poprzez METASPEED SKY, ASICS na dobre wszedł do klubu czołowych butów maratońskich z karbonową płytką. Zresztą, nie tyle wszedł, co wbiegł na pełnej prędkości i ogląda się za siebie, czy inni „karbonowi koledzy” będą w stanie go dogonić. Na pewno nie będzie to łatwe zadanie.

ASICS METASPEED SKY można kupić w sklepach: asics.com.

CechaASICS METASPEED Sky
PrzeznaczenieAsfalt
Dla kogoBiegacze zaawansowani
Drop5 mm
Waga buta (rozm. 43 EUR)209 g
Amortyzacja4,5/5
Wygoda4,5/5
Rodzaj stopyNeutralna / supinująca
Dynamika5/5
Podeszwa zewnętrzna
Bieżnik5/5
Odczuwalność podłoża4,5/5
Przyczepność5/5
Podeszwa środkowa
Elastyczność2/5
Responsywność5/5
Wsparcie łuku podłużnego3/5
Stabilizacja3/5
Cholewka
Dopasowanie4,5/5
Przodostopie4/5
Trzymanie pięty5/5
Elastyczność5/5
System wiązania4,5/5
Wentylacja4,5/5
Ochrona palców4,5/5

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Rusza Charytatywna 1MILA. Biegaj, pomagaj i wygrywaj!
Następny wpis
Powraca Puchar Maratonu Warszawskiego w zupełnie w nowej formule!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu