fbpx
Informacje prasowe

Gorce Ultra-Trail to pierwszy bieg ultra przez całe Gorce

Najwyższy czas - można by powiedzieć - bo pasmo górskie rozciągające się między Rabką a Krościenkiem jest wyjątkowo ciekawe, a przy tym mało spenetrowane przez biegaczy. Długie łagodne grzbiety, widokowe polany pasterskie, bogata kultura i dogodne położenie, dokładnie pomiędzy Krakowem a Tatrami. Do tego najlepiej zachowane w naszym kraju pozostałości tradycji wołoskich, tajemnicze historie z czasów II wojny światowej i coraz lepiej rozwijająca się infrastruktura turystyczna (wieże widokowe, sieć ścieżek i dróg górskich idealnych dla biegaczy) - oto czym są Gorce.
gorce ultra trail to pierwszy bieg ultra przez cale gorce 03

Najwyższy czas – można by powiedzieć – bo pasmo górskie rozciągające się między Rabką a Krościenkiem jest wyjątkowo ciekawe, a przy tym mało spenetrowane przez biegaczy. Długie łagodne grzbiety, widokowe polany pasterskie, bogata kultura i dogodne położenie, dokładnie pomiędzy Krakowem a Tatrami. Do tego najlepiej zachowane w naszym kraju pozostałości tradycji wołoskich, tajemnicze historie z czasów II wojny światowej i coraz lepiej rozwijająca się infrastruktura turystyczna (wieże widokowe, sieć ścieżek i dróg górskich idealnych dla biegaczy) – oto czym są Gorce.

gorce-ultra-trail-to-pierwszy-bieg-ultra-przez-cale-gorce-04

Zawodnicy będą mieli do wyboru trzy trasy – 80, 43 oraz 20 km, z tym że uczestnicy dwóch dłuższych, wystartują razem i dopiero na 32 kilometrze zdecydują, który dystans chcą przebiec. Przewyższenia zróżnicowane, od 3240 m na najdłuższej trasie, do 965 na najkrótszej. Impreza odbędzie się 13-14 sierpnia 2016, start w Ochotnicy Dolnej, metę i bazę zawodów zlokalizowano w Ochotnicy Górnej. Bieg został ostatnio certyfikowany przez International Trail Running Association. Za przebiegnięcie 80 km każdy zawodnik otrzyma 4 pkt. UTMB, za trasę 43 km – 2 pkt (wg nowej skali).

Charakterystyka trasy

Gorce Ultra – Trail to klasyczny bieg po wielkiej pętli, która spełnia symboliczne warunki przebiegnięcia całych Gorców. Po drodze znajdziemy cztery najbardziej znane i wybitne gorczańskie szczyty: Lubań, Turbacz, Kudłoń i Gorc, a kluczowy fragment trasy – Droga 10 polan – będzie prowadził przez najcenniejsze obszary Gorczańskiego Parku Narodowego, ścieżką wytyczoną kiedyś przez Walentego Gadowskiego – autora Orlej Perci! Trasa jest średnio trudna ale bardzo szybka, podłoże w większości miękkie, pozwala rozpędzić się na zbiegach. Jest też dodatkowa wartość dla tych co chcą się ścigać – trasa 80 km bardzo łatwo dzieli się na cztery wyraźne etapy, wyznaczone przez trzy niskie doliny z punktami żywieniowymi. Taktycznie można bieg precyzyjnie zaplanować… później wystarczy tylko trzymać się planu. Organizatorzy zapowiadają udział zawodników z krajowej (a może nawet światowej) czołówki.

gorce-ultra-trail-to-pierwszy-bieg-ultra-przez-cale-gorce-01

Będzie też coś dla początkujących górali – Ochotnica Challenge 20 km idealnie się dla nich nadaje. Po połowie jest to 10 km stosunkowo łatwego podbiegu i 10 km bardzo przyjemnego zbiegu. Trasa mało kamienista i dosyć szeroka, przy tym bardzo widokowa. I żeby poziom emocji jeszcze nieco podnieść, organizatorzy zaplanowali dwa punkty kontrolne na szczytach ogromnych wież widokowych, które stanęły ostatnio na gorczańskich wierzchołkach. 

gorce-ultra-trail-to-pierwszy-bieg-ultra-przez-cale-gorce-02

Bieg zostanie przeprowadzony w formule częściowej samowystarczalności, zgodnie z regułami turystyki odpowiedzialnej, której podstawowym założeniem jest zminimalizowanie śladu kulturowego na środowisku naturalnym. Na punktach żywieniowych nie będzie jednorazowych kubków, a organizatorzy zaproszą wszystkich chętnych do akcji sprzątania Gorców. Zgodnie z rozwijaną od kilku lat akcją porządkowania ścieżek biegowych pod hasłem “Zabiegam o czystą Polskę”.

Dodatkowa atrakcja: Ochotnica – główna baza zawodów, obchodzi w tym roku 600-lecie lokacji na prawie wołoskim. Organizowana co roku impreza folklorystyczna – Watra Ochotnicka – będzie miała rocznicowy oddech i międzynarodową obsadę. A że odbywa się dokładnie w ten sam weekend co
Gorce Ultra Trail, oprócz tradycyjnych atrakcji w postaci zimnej wody w potoku na mecie, zawodnicy dostaną też coś dla ducha.

Warto przyjechać w połowie sierpnia w Gorce.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
I Skierniewicki Bieg im. Edmunda Jaworskiego - zapraszamy 28.08.2016
Następny wpis
Bieg przez Most – Białołęka 2016
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu