🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Zapowiedzi imprez

Powraca Puchar Maratonu Warszawskiego w zupełnie w nowej formule!

Ostatni rok mocno zaburzył rytm startowy, a brak biegowych celów sprawił, że nie każdy potrafił znaleźć w sobie…
Na zwycięzców Pucharu Maratonu Warszawskiego czekać będą nagrody!

Ostatni rok mocno zaburzył rytm startowy, a brak biegowych celów sprawił, że nie każdy potrafił znaleźć w sobie motywację do regularnych treningów. Fundacja „Maraton Warszawski” postanowiła stawić temu czoła. Tak powstał wyjątkowy w swojej formule projekt, którego finałem będzie start w 43. Maratonie Warszawskim.

Już w najbliższych dniach wystartuje akcja “Trenuję do Maratonu Warszawskiego”, a Puchar Maratonu Warszawskiego będzie jego ważnym, ale nie jedynym elementem. Jej celem jest zmobilizowanie i wspieranie wytrwałości wśród przyszłych uczestników 43. Maratonu Warszawskiego jak również tych, którzy jeszcze nie podjęli ostatecznej decyzji w sprawie startu.

Na zwycięzców Pucharu Maratonu Warszawskiego czekać będą nagrody, a wszyscy uczestnicy mogą liczyć na szereg niespodzianek także podczas 43. Maratonu Warszawskiego.

Cykliczne sprawdziany formy

W tym roku Puchar Maratonu Warszawskiego stanowi nie tylko formę rywalizacji pomiędzy biegaczami, lecz także będzie istotnym testem formy przed docelowym startem. Cykl został zaplanowany na najbliższe 5 miesięcy tak, aby krok po kroku przygotować jego uczestników do startu na królewskim dystansie 26 września 2021 roku.

Biegi będą miały charakter wirtualny, dzięki czemu można je odbyć w dowolnej lokalizacji. Startować można dzięki dedykowanej aplikacji lub dowolnego innego urządzenia rejestrującego sygnał GPS.

W pakiecie Trenuję do Maratonu Warszawskiego znajdziecie możliwość wzięcia udziału w pięciu comiesięcznych sprawdzianach formy, zbudowanych na zasadach Pucharu Maratonu z poprzednich lat i zwiększającego się dystansu w każdej kolejnej próbie. Starty kontrolne w ramach akcji zaplanowano w terminach:

  • 24-25 kwietnia – 5km
  • 29-30 maja – 10km
  • 26-27 czerwca – 15km
  • 24-25 lipca – 20km
  • 28-29 sierpnia -25km

W ramach Pucharu Maratonu Warszawskiego będzie prowadzona klasyfikacja generalna oraz w grupach wiekowych, co 10 lat. Aby znaleźć się w klasyfikacji biegacz będzie musiał ukończyć minimum 3 biegi.

Dedykowane plany treningowe

Osiągnięte wyniki w ramach Pucharu Maratonu Warszawskiego będzie można nie tylko skonfrontować z innymi biegaczami. Będą one przede wszystkim stanowiły ważny wyznacznik bieżącej formy.

Plany przygotowane zostaną jedynie dla uczestników akcji „Trenuję do Maratonu Warszawskiego” w czterech wariantach. Po każdym ze sprawdzianów w ramach Pucharu Maratonu Warszawskiego biegacz otrzyma sugerowany plan treningowy do maratonu z rozpisaną strategią przygotowań. Dzięki temu każdy z uczestników będzie mógł dobrze przygotować się na wielki finał i start na królewskim dystansie.

Propozycja wydaje się być szczególnie atrakcyjna dla mniej doświadczonych biegaczy, którzy nie mają przekonania do własnych możliwości, a chcieliby zmierzyć się z królewskim dystansem.

Sportowa rywalizacja z nagrodami

Dodatkową motywacją do udziału w akcji „Trenuję do Maratonu Warszawskiego” z pewnością będą cenne nagrody dla zwycięzców Pucharu Maratonu Warszawskiego, jak i szereg niespodzianek dla wszystkich uczestników akcji podczas jej trwania, jak i na samym 43. Maratonie Warszawskim, chociażby w postaci upominku dołączonego do pakietu startowego. Także każdy uczestnik akcji otrzyma certyfikat ukończenia Pucharu Maratonu Warszawskiego oraz będzie miał możliwość otrzymania pamiątki związanej z wydarzeniem.

Trenująca społeczność

Celem akcji jest także zbudowanie społeczności, której wspólny wysiłek włożony w przygotowania do Maratonu Warszawskiego twórcy akcji chcieliby przekuć we wspierającą i dzielącą się doświadczeniami społeczność. Wsparciem tej inicjatywy mają być cykliczne zaproszenia na spotkania ze specjalistami, mnóstwo ciekawej i wartościowej wiedzy w przygotowanych artykułach i poradach oraz w miarę możliwości spotkania biegowe.

W sklepie Maratonu Warszawskiego pojawi się także limitowana kolekcja z linią produktów poświęconych akcji „Trenuję do Maratonu Warszawskiego”.

Start akcji już 24 kwietnia

Inauguracją akcji będzie pierwszy bieg w ramach Pucharu Maratonu. Warto przystąpić do akcji już na tym etapie, gdyż start na 5 kilometrów będzie wykładnikiem bieżącej formy uczestników na starcie przygotowań, a także pozwoli na przydzielenie sugerowanych planów treningowych.  Aby dołączyć do akcji Trenuję do Maratonu Warszawskiego należy zarejestrować swój udział i wykupić jednorazowo pakiet za 69 złotych, który uprawnia do startu we wszystkich pięciu biegach, otrzymania planu treningowego, jak i wszystkich innych świadczeń wchodzących w skład akcji.

Puchar Maratonu Warszawskiego to formę rywalizacji, lecz także istotny test formy przed docelowym startem na królewskim dystansie.
Puchar Maratonu Warszawskiego to formę rywalizacji, lecz także istotny test formy przed docelowym startem na królewskim dystansie.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
METASPEED Sky – biegowa rewolucja w wydaniu ASICS [TEST]
Następny wpis
Wegańskie przekąski (nie tylko) na ultra dystans
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.