fbpx
Relacje

I Bieg na Kopiec Powstania Warszawskiego – ten klimat…

W sobotę 8 października 2016 r. odbył się pierwszy, niesamowicie klimatyczny Bieg na Kopiec Powstania Warszawskiego. Celem wydarzenia było oddanie hołdu poległym Powstańcom oraz Weteranom Wojska Polskiego.
i bieg na kopiec powstania warszawskiego ten klimat 05

W sobotę 8 października 2016 r. odbył się pierwszy, niesamowicie klimatyczny Bieg na Kopiec Powstania Warszawskiego. Celem wydarzenia było oddanie hołdu poległym Powstańcom oraz Weteranom Wojska Polskiego.

Udział w biegu potwierdziło blisko 600 biegaczy, którzy samodzielnie weryfikowali swoje możliwości i deklarowali pokonanie różnych dystansów. Dzięki temu mogli w nim uczestniczyć zarówno amatorzy, jak i profesjonalni zawodnicy. Formuła zawodów polegała na maksymalnie 63-krotnym pokonaniu odcinka (z dowolna ilością okrążeń) biegnącego od podnóża kopca na szczyt schodów, następnie obiegając go zalesioną ścieżką w kierunku startu lub mety, które zlokalizowane były u podnóża kopca. Trasa miała charakter ok. 750-metrowej pętli, a ze względu na swój nieco ekstremalny charakter stanowiła nie lada wyzwanie.

i-bieg-na-kopiec-powstania-warszawskiego-ten-klimat-03

Pierwszych 63 zawodników wystartowało o 16:00, a pierwszy symbolizujący start wystrzał z rewolweru, został wykonany przez Gościa Specjalnego Pana Jerzego Różę ps. Kaktus – Weterana Powstania Warszawskiego. W pierwszej grupie był znany dziennikarz sportowy Rafał Patyra, który przebiegł trasę kilkukrotnie. Kolejne, mniej liczne grupy liczące od 15 do 18 osób wbiegały na trasę co 6 minut, poczynając od 16:30. Wśród nich był Jerzy Nowicki – Prezes Światowego Związku Armii Krajowej Region Warszawa-Wschód. Mimo 86 lat pokonał trasę dwukrotnie!

Zawodnicy na zalesionej części Kopca spotykali na swojej drodze różnego rodzaju inscenizacje stworzone przez rekonstruktorów historycznych z grup: GH Niepodległość, GRH Parasol, GRH Honved 44” oraz Special Operations Forces – SOF. Wydarzenie nabierało klimatu po zmroku, gdy ścieżce pojawiły się pochodnie oraz znicze. Dreszcze na plecach wzmagały bojowe okrzyki, wystrzały z ciężkiego karabinu maszynowego oraz huki petard imitujących granaty.

i-bieg-na-kopiec-powstania-warszawskiego-ten-klimat-02

Bieg nie miał na celu rywalizacji, w związku z czym wielu zawodników zatrzymywało się przy różnych stanowiskach. W obozowisku węgierskim częstowani byli ciepłą herbatą. Mieli też możliwość ogrzania się przy ognisku. Po powrocie na trasę „Powstańcy” i „Żołnierze sił specjalnych” przybijali zawodnikom piątki i dopingowali ich do dalszego biegu. Gardeł i pozytywnego humoru nie szczędziły również młode wolontariuszki, które przy punkcie z wodą chętnie dodawały zmęczonym energii.

Po pokonaniu określonej ilości okrążeni na każdego czekała woda oraz krótka celebracja na scenie. Część zawodników otrzymała medal od Weterana Powstania Warszawskiego, co jeszcze bardziej wzmogło tłumiące się w środku emocje. Najwytrzymalsi pokonali trasę ponad 63-krotnie, a najwytrwalsza okazała się Mistrzyni i rekordzistka Polski, a także wicemistrzyni Europy i piąta zawodniczka MŚ w biegu 24-godzinnym – Patrycja Bereznowska, która przebiegła dystans 67 razy!  

i-bieg-na-kopiec-powstania-warszawskiego-ten-klimat-04

Wydarzenie relacjonowane było w TVP3 Warszawa, TVP2 oraz w TVP. Tuż przed wieczornym meczem reprezentacji Polski, w miasteczku biegacza pojawił się obecny trener Legii Warszawa – Jacek Magiera. Chętnie wręczał zawodnikom medale oraz pozował do zdjęć, co wzbudziło pozytywne reakcje wśród gości wydarzenia.

I Bieg na Kopiec Powstania Warszawskiego przeszedł do historii zbierając bardzo dużo pozytywnych opinii na temat organizacji i stworzenia klimatu na trasie. Dla niektórych był ultramaratonem w centrum Warszawy, a przecież Kopiec zlokalizowany przy ulicy Bartyckiej ma zaledwie 121 m wysokości.

i-bieg-na-kopiec-powstania-warszawskiego-ten-klimat-01

Wydarzenie organizowane było przez DEM’a Promotion Polska, Fundację Sprzymierzeni z GROM oraz Mundurowy Klub Motocyklowy Smoking Barrels.

To była czwarta impreza biegowa organizowana przez DEM’a PP w 2016 r. Wcześniej wielu uczestników brało udział w Triadzie Biegaj’MY z DEM’a, składającej się z Biegu Kazimierskiego im. Jana Pawła II, Biegu Konstancińskiego im. Piotra Nurowskiego oraz z Biegu Skierniewickiego im. Edmunda  Jaworskiego. Organizatorzy zapowiedzieli powtórzenie tych czterech imprez w 2017 roku, a także zasugerowali byśmy oczekiwali jeszcze większych wydarzeń biegowych. Już niedługo zostaną podane pierwsze szczegóły i daty, więc pamiętajcie, by śledzić fanpage Triady, bo przy tak dobrej organizacji pakiety zostaną szybko wyprzedane. 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Niski drop a obuwie treningowe? To możliwe - New Balance Vongo czyli szybkość i pewność na trasie + KONKURS
Następny wpis
Ćwiczenia dla biegaczy na bazie interwałów — najlepszy sposób na spalanie tkanki tłuszczowej
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu