fbpx
gdy bieganie to za malo ocra poland biegi z przeszkodami w nowym wymiarze 01

Gdy bieganie to za mało. OCRA POLAND – biegi z przeszkodami w nowym wymiarze

Z roku na rok można zaobserwować coraz większą tendencję zwracania się osób uprawiających różnego rodzaju aktywności fizyczne, w stronę tzw. sportów ekstremalnych. Według psychologa, Stevena Reissa, wyróżnia się aż 16 podstawowych potrzeb człowieka. Jednak dla każdej jednostki gradacja ważności jest cechą indywidualną. U jednych uprawianie sportów tego typu może być manifestacją skrywanej potrzeby władzy, dla innych – potrzeby statusu albo akceptacji.

Z roku na rok można zaobserwować coraz większą tendencję zwracania się osób uprawiających różnego rodzaju aktywności fizyczne, w stronę tzw. sportów ekstremalnych.  Według psychologa, Stevena Reissa, wyróżnia się aż 16 podstawowych potrzeb człowieka. Jednak dla każdej jednostki gradacja ważności jest cechą indywidualną. U jednych uprawianie sportów tego typu może być manifestacją skrywanej potrzeby władzy, dla innych – potrzeby statusu albo akceptacji.

gdy-bieganie-to-za-malo-ocra-poland-biegi-z-przeszkodami-w-nowym-wymiarze-01

Może się to wydawać zaskakujące, lecz u niektórych sporty ekstremalne zaspokajają potrzebę bezpieczeństwa. Można powiedzieć, że ci, którzy uprawiają sporty ekstremalne, mają po prostu potrzebę wyróżniania się, chcą poczuć się kimś wyjątkowym, dzięki uprawianiu sportu, który jest mniej popularny od wszystkich innych – tych bardziej powszechnych.  Dlatego skaczemy na spadochronach, zjeżdżamy na nartach w niedostępnych i uprzednio nieprzygotowanych do tego terenach górskich, nurkujemy pod lodem, schodzimy bez odpowiedniego ekwipunku na coraz większe głębokości czy w końcu pokonujemy coraz to trudniejsze biegi z przeszkodami, które nierzadko wymagają od nas nadludzkiego wysiłku.

Same początki biegów z przeszkodami sięgają swą historią lat 80’tych ubiegłego wieku. Uważa się, iż pierwszym wyścigiem z przeszkodami, który prowadzony był w konwencji dzisiejszego biegu ekstremalnego, był brytyjski Tough Guy, który swój debiut miał w 1987 roku. Obecnie, biegi z przeszkodami to potężne, międzynarodowe przedsięwzięcie organizacyjne, a dla samych uczestników to już często styl bycia, ale również moda czy oryginalny sposób spędzenia wolnego czasu. Przebierać można w wielu jego odmianach. Począwszy od biegów w ekstremalnych warunkach, gdzie towarzyszyć nam będzie ujemna temperatura, głębokie bajora, ciężki do opisania wysiłek fizyczny czy nawet psychiczny, a kończąc na biegach rodzinnych, przeprowadzonych w atmosferze zwykłej zabawy i mających na celu nawiązywanie bądź pogłębianie przyjacielskich relacji. Warto zauważyć, że większość ekstremalnych biegów już samą nazwą daje nam przedsmak tego co nas czeka, nasuwając skojarzenia z Armagedonem, Spartą, polowaniem, strachem. Ale jest to dobra wskazówka, która określa charakter zmagań (mud, rage, fear, fun …). Inne zaś przyjmują nazwy postaci czy formacji z historii czy legend: Legion, Barbarian, Gladiator, Viking, Spartan. Uczestnicy utożsamiają się ze specyfiką zawodów, odziewając się w symboliczne chusty, opaski, mroczne sygnatury, narodowe symbole lub przebierają się na przykład w stroje superbohaterów. W biegach z przeszkodami można zauważyć mocne powiązane z CrossFitem, którego głównym przesłaniem jest wszechstronność. Dobry wynik na trasie może być osiągnięty tylko poprzez jednoczesne wytrenowanie parametrów wydolnościowych, siłowych oraz gimnastycznych.  Biegi z przeszkodami to też community, a więc społeczność. Aby wesprzeć tę ideę, rywalizacja toczy się również w kategoriach drużynowych, gdzie konkurują ze sobą popularne box’y CrossFitowe, a pokonanie niektórych przeszkód niejednokrotnie wymaga wsparcia przyjaciół z klubu. Mocna inspiracja Crossfitem jest bardzo widoczna podczas biegu. Na trasie wspinamy się po linach, przesuwamy i dźwigamy ciężary, podciągamy się na drążkach, wykorzystujemy umiejętności balansowania ciałem, utrzymywania równowagi, precyzję, a za niewykonane zadanie wykonujemy nieśmiertelne burpeess.

Z każdym rokiem rynek biegów ekstremalnych w Polsce coraz bardziej się rozrasta i kolejne firmy oraz stowarzyszenia biorą się za organizacje tego typu eventów. Część z organizowanych obecnie biegów z przeszkodami to wyścigi na kanwie scenariuszowej, odgrywające pewne wydarzenia z przeszłości czy opierające się na treningu elitarnych jednostek SEAL. Niektóre łączą wysiłek fizyczny z intelektualnym i oprócz sprawności fizycznej zawodników, sprawdzają tez ich wiedzę historyczną. Biegi rozgrywane są też w zróżnicowanych warunkach terenowych- góry, szlaki podziemne, parki, moczary, jak i różnych porach dnia. Dystanse również nie są jednolite. Można przebierać w wyścigach mających od kilkuset metrów, do nawet do kilkudziesięciu kilometrów. Sama idea propagowania tej dyscypliny, jaką są biegi z przeszkodami w Polsce, jest chwalebna. Są to bez wątpienia biegi ciekawe, wyjątkowe, tak bardzo inne od tego, co znaliśmy dotychczas.  Jednak organizatorzy bardzo często przedkładają w nich własny zarobek nad innymi, priorytetowymi wartości jakimi powinien kierować się sport. Niestety, obecnie na polskim rynku wciąż brakuje organizatorów OCR, reprezentujących wysoki poziom zarówno pod względem organizacyjnym jak i pod kątem przygotowania samej trasy, poziom, który dałby  się porównać do tego na podobnych wyścigach rozgrywanych za granicą, a patrząc na rosnącą popularność tego sportu, z każdym rokiem brak ten będzie coraz bardziej odczuwalny. Coraz szerszym echem w środowisku zrzeszonym wokół biegów OCR odbijają się zarzuty uczestników biegów dotyczące kwalifikacji i przeszkolenia osób z obsługi, która oprócz pilnowania poprawności pokonywanie kolejnych przeszkód powinna również czuwać nad bezpieczeństwem uczestników. Liczne zarzuty dotyczą również samego punktowania poszczególnych biegów. Miejmy nadzieje, że dyskusja prowadzona w tym zakresie przyniesie same korzyści dla środowiska i pozwoli dalej rozwijać się tej pięknej dyscyplinie. Sport powinien być sportem, walką fair play,  rozgrywaną na jasnych i przejrzystych dla wszystkich zasadach, czymś co uszlachetnia, zwieńczeniem wielomiesięcznych, żmudnych przygotowań, których idea jest tak bardzo bliska prawdziwym pasjonatom biegania. Mimo, że radosne przerzucanie się przez przeszkody to w sumie fajna zabawa, ale czy nie lepiej bawić się według  wszystkim znanych zasad?

OCRA POLAND jest stowarzyszeniem non-profit, które zostało założone przez pasjonatów biegów z przeszkodami z różnych zakątków Polski. Dzięki doświadczeniu zdobytemu na licznych imprezach OCR, w tym Mistrzostwach Europy i Świata oraz współpracą z OCR EC, organizatorem tegorocznych Mistrzostw Europy w Niemczech, ma ono szansę znacznie podnieść standardy zawodów organizowanych w naszym kraju, czerpiąc inspirację i wiedzę od najlepszych.

gdy-bieganie-to-za-malo-ocra-poland-biegi-z-przeszkodami-w-nowym-wymiarze-03

Skład zespołu uzupełnia Wojciech  „Sobieraj” Sobierajski, 10 krotny Mistrz Gamesów Runmageddon, pełniący rolę Ambasadora marki. Jego filmy z treningów publikowane na YouTube każdorazowo osiągają poziom przeszło 170 tysięcy wyświetleń.

gdy-bieganie-to-za-malo-ocra-poland-biegi-z-przeszkodami-w-nowym-wymiarze-04

Oferta stowarzyszenia kierowana jest przede wszystkim do ludzi szukających mocnych wrażeń, odmiany w stosunku do popularnych form aktywności, wyzwań, chcących się sprawdzić w trudnych warunkach terenowych, ale też dla całkowicie początkujących, którzy jeszcze dokładnie nie wiedzą, czym są biegi z przeszkodami, ale chcieliby ich spróbować. Biegi OCR to sport, który rozwija zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Pewnie dlatego cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród osób na stanowiskach managerskich, chcących wzmocnić swoją pewność siebie i przyspieszyć procesy decyzyjne. Obecnie ukończenie tego typu biegu daje nam przynależność do, nazwijmy to, swoistej elity. Spotykamy się z podziwem i uznaniem, które wynika z ukończenia takiego wyścigu. Nie da się ukryć – to naprawdę przyjemne uczucie, kiedy ktoś mówi „Wow! Zrobiłaś/eś to! Dobry z Ciebie zawodnik!” Czy właśnie to jest powodem zwiększającej się popularności biegów z przeszkodami? Bardzo możliwe – uczucie dumy i satysfakcji z pewnością potrafi uwolnić miliony endorfin w naszym ciele. A przecież o to właśnie chodzi! Samodoskonalenie, pokonywanie własnych słabości współpraca i wynikająca z całego biegu radość!

Stowarzyszenie OCRA POLAND za cel obrało sobie, poza dawaniem uczestnikom radości i satysfakcji z samego biegania, podniesienie poprzeczki i jakość biegów z przeszkodami organizowanych w Polsce. W planach na najbliższe zawody jest stworzenie niepowtarzalnych przeszkód, które mogłyby być porównywane z tymi na skalę europejską, a nawet światową.

Na chwile obecną, oferta stowarzyszenia różni się od konkurencji przede wszystkim odmienną konwencją biegu, która bardziej przypomina zagraniczną Organizatorzy postanowili wyeliminować karne burpeesy, wykonywane za niewykonaną przeszkodę. Obowiązuje zasada Fast Line Concept, zaczerpnięta od najlepszych organizatorów biegów OCR na świecie. Aby wszyscy uczestnicy mieli równie szanse na ukończenie biegu, przeszkody mają dwa tory – prawy łatwiejszy (Slow Lane) oraz lewy trudniejszy ( Fast Lane). Przy bardziej wymagającym, pokonujesz przeszkodę i biegniesz dalej. Z kolei prawy tor jest nieco łatwiejszy, i nadaje się nawet dla początkujących. Po jego ukończeniu jest dodatkowy crawling pod siatką. Spadnięcie w którymkolwiek odcinku toru, skutkuje karną rundą z obciążeniem. Co najważniejsze – w celu pokonania przeszkody, możecie bez ograniczeń podchodzić do jej pokonania.

Bieg OCRA POLAND wyróżnia także cena, znacznie niższa od tej oferowanej przez konkurencje. Dla ludzi z tego stowarzyszenia to przede wszystkim pasja, styl życia, a nie komercyjna impreza nastawiona tylko i wyłącznie na zysk. Z biegiem czasu organizacja będzie dążyć do tego, by odróżniała ją również jakość i poziom nie tylko samego biegu, ale również jego organizacyjnej strony. W tym celu nieustannie stara się wprowadzać usprawnienia w dotychczas stosowanych rozwiązaniach oraz projektować nowe przeszkody, mogące znacznie podnieść atrakcyjność biegu. Warto pamiętać, że podstawowym przesłaniem tego typu imprez jest slogan im trudniej tym lepiej, co z pewnością przekłada się na nieocenioną radość uczestników. Poniżej przykład jednej z najtrudniejszych przeszkód, która zostanie przygotowana specjalnie na Finał OCR League Poland 13 maja w Centrum Sportu Parkowa- Stadion Korona Kraków.  Ze względu na jej wyjątkowe „urozmaicenie”, została nazwana przez organizatorów Hybrydą.

gdy-bieganie-to-za-malo-ocra-poland-biegi-z-przeszkodami-w-nowym-wymiarze-05

Hybryda będzie ustawiona tuż przed linią mety i podobnie do innych spośród najtrudniejszych przygotowanych przez organizatorów przeszkód, będzie można ją pokonać na dwa sposoby zgodnie z wcześniej wspominaną wcześniej zasadą “FAST LINE CONCEPT”.

gdy-bieganie-to-za-malo-ocra-poland-biegi-z-przeszkodami-w-nowym-wymiarze-06

Jeśli chodzi o sam Finale OCR League Poland, zawodnicy zarejestrowani na stronie www.ocrapoland.pl zbierają punkty za udział w wyselekcjonowanych przez Stowarzyszenie wyścigach OCR w okresie styczeń – maj 2017 roku. Finał wygrywają zawodnicy, którzy nagromadzili największą ilość punktów w swojej kategorii. Na biorących udział w samym wyścigu finałowym, czekają osobne wyróżnienia oraz nagrody za miejsca zdobyte na podium. Finał imprezy będzie się składał z dwóch części: 

  • 1 Mile OCR Run Challenge, gdzie do przebycia będą 4 pętle (w sumie ok. 6.4km)
  • OCR Knockout Challenge, to ćwierćfinał, do którego awansuje 32 najlepszych zawodników, do półfinału zaś szesnastu, a o podium będzie walczyć najwytrwalsza finałowa ósemka! 

Każdy może wziąć udział w wyścigu. Dostępne są następujące kategorie: Elite (Male/Female), Open (Age Division: 13-17 | 18-24 | 25-29 | 30-34 | 35-39 | 40-44 | 45-49 | 50+. Dodatkowa klasyfikacja przypada dla najlepszej i najliczniejszej drużyny oraz dla Studentów. Nagradzani są najlepsi zawodnicy w swoich kategoriach wiekowych, oraz zwycięzcy OCR Knockout Challenge. Podczas jednego dnia uczestnicy mogą zatem zdobyć indywidualną nagrodę plus puchar za punkty zdobyte podczas całego sezonu. Dodatkowo 10 osób z każdej grupy wiekowej w rankingu końcowym dostanie kwalifikacje do Mistrzostw Europy OCR EC. Osoby Top3 z klasyfikacji generalnej uzyskają stypendium sportowe od stowarzyszenia OCRA Poland oraz sponsora na najważniejsze zawody OCR.

gdy-bieganie-to-za-malo-ocra-poland-biegi-z-przeszkodami-w-nowym-wymiarze-07

Macie zamiar wziąć udział w Finale OCR League Poland, ale nie do końca wiecie, jak zaplanować wtedy czas swoim małym pociechom? Nic prostszego! Zabierajcie Młodych Wojowników ze sobą i zapiszcie ich na OCR KIDS Run! Specjalnie przygotowany 200 metrowy tor z 10 przeszkodami, z pewnością spodoba się niejednemu przyszłemu Mistrzowi OCR. Nad całym „mini wyścigiem” będzie czuwał Wolontariusz, a każdy z przybyłych Rodziców może śmiało pomagać na całym odcinku trasy! Na każdego młodego biegacza czeka na mecie medal, napój i coś słodkiego na ząb! Start  młodych walecznych zaplanowany jest na godzinę 12. W tym samym dniu odbędzie się również Bieg Wolontariuszy o godzinie 14.00.

gdy-bieganie-to-za-malo-ocra-poland-biegi-z-przeszkodami-w-nowym-wymiarze-08

Zakupu pakietu na imprezę Finału OCR League Poland, można dokonać bezpośrednio na stronie internetowej www.ocrapoland.pl lub w miejscu imprezy w dniu zawodów. Pamiętajcie, że aby zakupić pakiet, należy założyć bezpłatne konto na stronie organizatora!

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
zdjecie glowne do artykulu

Ostatnie dni zapisów online na drugi Bieg Kazimierski im. Jana Pawła II

Następne
biustonosz cmmttd chillbraadidas 01

Biustonosz CMMTTD ChillBraAdidas

Powiązane artykuły

podejmij wyzwanie w plocku polmaraton dwoch mostow 03
Czytaj dalej

Podejmij wyzwanie w Płocku! Półmaraton Dwóch Mostów

Już 10 września Płock wypełni się biegaczami! Organizatorzy przygotowali dla Was piękną, ale wymagającą trasę wzdłuż Wisły po obu jej brzegach, dwóch płockich mostach oraz startem i metą na Starym Rynku. Będzie na Was czekać moc atrakcji, które sprawią, że przeżyjecie niezapomniany dzień!

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM