🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Zapowiedzi imprez

Dziesięć kilometrów śladami wydarzeń czerwca 1956 + KONKURS

10 km indywidualnie lub 5 x 2 km w Sztafecie Pamięci pokonają 24 czerwca zawodnicy, którzy wystartują w biegu LOTTO Poznański Czerwiec ’56, upamiętniającym pierwszy niepodległościowy zryw w powojennej Polsce. Bieg wystartuje z historycznego miejsca – bramy zakładów im. H. Cegielskiego, rywalizacja zakończy się w równie znanym z tamtych wydarzeń miejscu – dawnej zajezdni tramwajowej przy ulicy Gajowej.
dziesiec kilometrow sladami wydarzen czerwca 1956 r konkurs 02

10 km indywidualnie lub 5 x 2 km w Sztafecie Pamięci pokonają 24 czerwca zawodnicy, którzy wystartują w biegu LOTTO Poznański Czerwiec ’56, upamiętniającym pierwszy niepodległościowy zryw w powojennej Polsce. Bieg wystartuje z historycznego miejsca – bramy zakładów im. H. Cegielskiego, rywalizacja zakończy się w równie znanym z tamtych wydarzeń miejscu – dawnej zajezdni tramwajowej przy ulicy Gajowej.

Celem biegu, poza sportową rywalizacją, będzie szerzenie wiedzy o czerwcowym strajku i jego konsekwencjach dla współczesnych Polaków. Organizator biegu przekaże 4 złote z każdego sprzedanego pakietu na renowację miejsc pamięci. Bieg jest częścią obchodów Niepodległej – rządowego programu świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości. Zapisy ruszyły na stronie: www.biegczerwca56.pl – zapisy do końca kwietnia w niższych cenach.

Zawodnicy wystartują spod bramy Zakładów im. Cegielskiego 24 czerwca (niedziela) o godzinie 11. Organizatorzy wyznaczyli dystans równo 10 km, możliwy do pokonania w dwóch wariantach: bieg indywidualny oraz Sztafeta Pamięci Czerwca ’56. W specjalnie zorganizowanych strefach dochodzić będzie do zmiany zawodników. Czas trwania, trasa oraz meta będą wspólne zarówno dla biegaczy indywidualnych, jak i zespołów sztafetowych. Meta biegu zostanie zlokalizowana w rejonie historycznej zajezdni tramwajowej przy ulicy Gajowej. Trasa biegu zahaczy o punkty związane z czerwcowymi wydarzeniami. Organizatorzy umożliwią start młodzieży w wieku od 16 roku życia w biegu indywidualnym i w sztafecie.

dziesiec-kilometrow-sladami-wydarzen-czerwca-1956-r-konkurs-03

Taki bieg to dobry sposób przywołania pamięci i zaznaczenia historycznej wagi tamtych wydarzeń – podkreśla Aleksander Rosa, przedstawiciel organizatora wydarzenia. – Chcemy oddać hołd bohaterom pierwszego niepodległościowego zrywu w powojennej, a także przekazując wiedzę i edukując o tym co wniósł czerwiec ’56 do naszej historii – podkreśla Rosa.

Wtóruje mu dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Tomasz Łęcki: – Cieszymy się z tej inicjatywy i chętnie objęliśmy ją patronatem. Jest to wydarzenie masowe, które – mamy nadzieję – wyjdzie poza teren Wielkopolski i przyczyni się do propagowania wiedzy o tamtych wydarzeniach. Jest to ważne zarówno dla nas, jak i dla kombatantów. Dodatkowo – dzięki biegowi jest szansa na zebranie sumy przeznaczonej na tak potrzebną renowację grobów bohaterów czerwca 1956 r. – podsumowuje.

Patronat nad wydarzeniem objął Poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który wspólnie z Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 zadba o historyczną edukację biegaczy oraz kibiców.

Dla sportowców ważna jest zarówno oprawa wydarzenia, jak i okolicznościowy medal czy koszulka i biało-czerwona opaska, której motywy przewodnie nawiązywać będą do wydarzeń. Całości dopełni specjalna strefa finiszera zbudowana w historycznym klimacie tamtych wydarzeń. 

UWAGA KONKURS

Mamy dla Was 3 pakiety. Jeśli nie masz jeszcze pakietu na Bieg Czerwca`56, zapraszamy do udziału w konkursie. W komentarzu pod treścią recenzji lub pod postem na Facebooku napisz, dlaczego uważasz bieganie za dobry sposób na upamiętnienie ważnych wydarzeń? Na odpowiedzi czekamy do 10.05.2018, a zwycięzców ogłosimy 11.05.2018.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Finish przygotowań do 6. PKO Półmaratonu Solidarności
Następny wpis
Europejskie bieganie w Gdyni - już za dwa tygodnie
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.