Zacznij biegać mądrze z trenerem. Specjalna oferta trwa jeszcze:
00 d
00 h
00 m
Zapowiedzi imprez

Fundacja „Maraton Warszawski” i RAW PALEO łączą siły w nowym projekcie RAW PALEO WARSAW DOG RUN

RAW PALEO WARSAW DOG RUN to nowe imprezy biegowe, w których rywalizować ze sobą będą duety: opiekunowie wraz…
KV 1 scaled

RAW PALEO WARSAW DOG RUN to nowe imprezy biegowe, w których rywalizować ze sobą będą duety: opiekunowie wraz ze swoimi psami. Uczestnicy mają do wyboru dwie kategorie biegowe: dogtrekking, czyli pieszą wędrówkę z psem oraz canicross – bieg dedykowany bardziej zaawansowanym parom, w którym to pies prowadzi i wyznacza tempo. Inicjatywa powstała w odpowiedzi na dynamiczny wzrost popularności sportów, w których pies towarzyszy swojemu opiekunowi oraz rosnącą świadomość tego, że aktywność zwierzęcia jest kluczowa dla jego zdrowia i zgodna z jego instynktem. Projekt jest strategicznym partnerstwem Fundacji „Maraton Warszawski”, organizatora największych imprez biegowych w Polsce oraz marki RAW PALEO, oferującego karmy dla zwierząt z segmentu premium. Imprezy stacjonarne odbędą się 11 października 2025 r. w Warszawie, natomiast Bieg Wirtualny potrwa od 1 sierpnia do 30 września 2025 r. 

RPWDR fot5

Partnerstwo Fundacji „Maraton Warszawski” i marki RAW PALEO narodziło się, aby zachęcać do wspólnej aktywności opiekunów z ich czworonogami. „Organizujemy RAW PALEO WARSAW DOG RUN, ponieważ to idealnie wpisuje się w naszą misję aktywizowania nowych grup biegaczy i promowania aktywnego stylu życia. Z kolei nasz partner, marka RAW PALEO, doskonale rozumie naturalne potrzeby zwierząt i wnosi do tej inicjatywy wiedzę z obszaru prawidłowego żywienia zwierząt. Wierzymy, że impreza ta udowodni, że bieganie z psem to coś więcej niż sport – to wzmocnienie więzi, budowanie zaufania oraz troska o dobrostan psychiczny i fizyczny, zarówno właściciela, jak i czworonoga” – mówiMarek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.

RPWDR fot1

Decyzja o współpracy z Fundacją „Maraton Warszawski” jest naturalną konsekwencją naszego zaangażowania we wzmacnianie więzi łączącej ludzi i psy” – wyjaśnia prof. dr hab. Michał Jank, Dyrektor Działu Badań i Rozwoju w Vet Planet sp. z o.o. „Już tworząc linię produktów Raw Paleo mieliśmy na uwadze aktywność fizyczną naszych podopiecznych jako jeden z nieodłącznych elementów ich prawidłowego stanu zdrowia i dobrostanu. Od początku nasi lekarze weterynarii i dietetycy pracując nad recepturami karm RAW PALEO uwzględniali także specyfikę żywienia psów poddawanych wysiłkowi fizycznemu. A teraz, dzięki współpracy z Fundacją, posiadającą ogromne doświadczenie w organizacji wydarzeń sportowych, mamy możliwość szerszego promowania tej więzi, która łączy opiekuna ze swoim podopiecznym także we wspólnej aktywności fizycznej” – dodaje. 

Partnerem Merytorycznym wydarzenia jest Stowarzyszenie Pobrycani, wspierające rozwój i promujące sporty z kategorii psich zaprzęgów ze Stefanem Wnorowskim, wielokrotnym Mistrzem Polski w canicrossie na czele.Canicross to moja pasja i sposób na życie. Podczas organizowanych przez nas biegów i warsztatów pokazuję, że canicross to świetna forma aktywności – zarówno dla ciała, jak i dla ducha” – mówi Wnorowski. „RAW PALEO WARSAW DOG RUN to dla mnie idealna okazja, by zarazić innych tym pozytywnym sportowym bakcylem i pokazać, że można tworzyć wyjątkową społeczność na czterech łapach i dwóch nogach” – podkreśla.

RPWDR fot2

RAW PALEO WARSAW DOG RUN: więcej niż bieg 

Projekt RAW PALEO WARSAW DOG RUN skupia się na promowaniu aktywności fizycznej
oraz aktywnego spędzania czasu właścicieli z ich psami. Niezależnie od tego, czy biegacze stawiają pierwsze kroki we wspólnym bieganiu, czy są już zaawansowanym duetem, RAW PALEO WARSAW DOG RUN będzie doskonałym sposobem na dobrą zabawę i zdrową rywalizację dla każdej z tych grup.

W ramach wydarzenia odbędą się dwa rodzaje biegów:

  • canicross: dynamiczny bieg przełajowy, gdzie pies, biegnąc z przodu na specjalnej uprzęży, staje się siłą napędową duetu. To aktywność wymagająca synchronizacji i ścisłej współpracy, której popularność dynamicznie rośnie w Polsce i na świecie,
  • dogtrekking: marsz lub bieg na orientację w terenie, oferujący radość z odkrywania natury
    i wspólnej wędrówki.

Wydarzenia w ramach RAW PALEO WARSAW DOG RUN:

  • Bieg Wirtualny: można wziąć udział od 1 sierpnia do 30 września 2025 r. 
  • Imprezy stacjonarne (Canicross & Dogtrekking): 11 października 2025 r. w Warszawie. 

Szczegółowe informacje na temat dyscyplin, plany treningowe i zasady żywienia aktywnego pupila dostępne są na dedykowanej stronie internetowej projektu (www.warsawdogrun.pl).

Integralnym elementem projektu RAW PALEO WARSAW DOG RUN jest kampania edukacyjna,
w ramach której eksperci ds. żywienia zwierząt z RAW PALEO podpowiedzą, jak powinna wyglądać dieta aktywnego psa, natomiast przedstawiciele stowarzyszenia Pobrycani doradzą w zakresie przygotowania psa i właściciela do udziału w imprezach biegowych. Dla opiekunów psów organizatorzy przygotowali m.in. poradniki, filmy i organizowane stacjonarnie wspólne treningi.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Nowe FUJI LITE 6 i FUJISPEED 4 – z myślą o biegach trailowych
Następny wpis
ULTRA WAY 2025: gdzie trail spotyka przygodę, a Kaszuby szepczą własną opowieść
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.