fbpx
rolka2

Blackroll boleśnie Cię wyroluje. Dlaczego warto wzmacniać więzi z powięzią?

Technika masażu powięziowego popularnie rolowaniem nie jest tylko już tajemną sztuką wykorzystywaną przez zawodowych sportowców, trenerów i terapeutów, a staje się elementem zwykłej codzienności…

Technika masażu powięziowego popularnie rolowaniem nie jest tylko już tajemną sztuką wykorzystywaną przez zawodowych sportowców, trenerów i terapeutów, a staje się elementem zwykłej codzienności ludzi o różnym poziomie sprawności. Ta niepozorna rolka to profesjonalna opieka fizjoterapeutyczna w domowym zaciszu. Za jej pomocą każdy może szybko i skutecznie zwalczyć niechciany ból i napięcie kumulujące się w ciele.

Rolując się, przy wykorzystaniu własnego ciężaru i siły ciała, skutecznie rozluźniamy napięte mięśnie i „rozbijamy” tzw. punkty spustowe w ciele, odpowiadające za ból. Punkty spustowe to pojedyncze włókienka mięśniowe, które pozostają w ciągłym napięciu. To właśnie te parę włókienek pozostających ciągle w fazie skurczu powoduje ból w plecach, szyi czy karku. Występują zwykle w tych samych miejscach. Są łatwe do zidentyfikowania, ponieważ są tkliwe na ucisk, dając objawy promieniującego bólu. Rolując się, sami decydujemy, która część naszego ciała potrzebuje najwięcej uwagi. Wystarczy 8-10 powtórzeń dla intensywnego masażu mięśni powięzi, którego efekt zbliżony jest do masażu sportowego.

Walka z bólem to nie wszystko, rolując się dodatkowo polepszamy cyrkulację krwi w organizmie, tym samym usprawniamy przepływ tlenu do serca, tętnic i mięśni. Również skóra, która odzwierciedla poziom energii i zdrowia, doceni korzyści płynące ze zwiększenia krążenia krwi, które przyspieszy przemianę termiczną resztek i toksyn wydalanych przez komórki.

Z wałka korzystamy bardzo intuicyjnie wykorzystując ciężar własnego ciała. Należy położyć się na rolce tą częścią ciała (np. plecy), w której odczuwamy ból i sztywność. Następnie powolnymi i precyzyjnymi ruchami przesuwamy się po niej przytrzymując w punktach największego bólu. Dla uzyskania optymalnych efektów należy rolować całe ciało ze względu na liczne połączenia powięziowe. Często ból pojawiający się w jednym miejscu jest efektem napięcia powięzi w zupełnie innym. Rolowanie jest niewątpliwie skuteczne dla wszystkich niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Zarówno dla osób uprawiających sport, jak i tych, które wykonują pracę biurową. Systematyczne rozluźnianie powięzi za pomocą wałka nie tylko polepsza sprawność ruchową, ale przede wszystkim samopoczucie niwelując niechciany ból i sztywność. Do korzystania z rollerów nie ma żadnych przeciwwskazań za wyjątkiem złamania, przerwania ciągłości skóry, czy oparzenia – mgr Michał Dachowski, fizjoterapeuta.

Zbyt intensywny trening, nieodpowiednie wzorce ruchowe, zła postawa ciała, nieodpowiednie odżywianie i słabe nawodnienie, a także niewystarczający odpoczynek, przewlekły stres czy stopniowe zmniejszanie się elastyczności ciała z wiekiem to czynniki, które powodują sztywność mięśniową organizmu, często bardzo bolesną, wpływającą na komfort naszego codziennego życia. I nie byłoby w tym nic odkrywczego, gdyby nie jeden fakt, że wszystkie wspomniane problemy mają związek z tajemniczą powięzią. Nie poświęcamy jej zbyt wiele uwagi, a szkoda, bo powinniśmy.

rolka1

Czym jest powięź?

Powięź (nasza tkanka łączna, otaczająca wszystkie mięśnie, kości, nerwy, organy i stawy. Łączy i podtrzymuję wszystkie części ciała) jest rozciągającym się po całym ciele płynnym systemem. To dzięki niej układ mięśniowy może funkcjonować i trzymać się razem. Ta tkanka łączna kolektywnie otacza i penetruje każdy mięsień, jak również kości, nerwy i organy tworząc trójwymiarowy kombinezon zapewniający podtrzymanie ludzkiemu ciału. Powięzie mają ogromny wpływ na to jak się poruszamy, na naszą posturę i percepcję bólu. Poprzez prawidłowe i systematyczne rozluźnianie powięzi zapobiegamy bólom mięśniowym, usprawniamy rekonwalescencję mięśni, zwiększamy mobilność fizyczną oraz gibkość, a dzięki temu wzrasta ogólna wydajność naszego organizmu.

SMR (z ang. “self myofascial release”) – autorozluźnienie międzypowięziowe, jest efektywną techniką rozluźniania napięcia i zrostów w mięśniach, a także w otaczających je powięziach. Blackroll to świetnej jakości rolki o różnej gęstości, stworzone do zwalczenia tego napięcia. Gwarantuje intensywny masaż mięśni i powięzi, którego efekt zbliżony jest do masażu sportowego. Wyłącznie za pomocą Blackroll sam decydujesz, która część twojego ciała potrzebuje najwięcej uwagi. Kontuzje przeciążeniowe, zapalenia, a nawet operacje mogą spowodować bliznowacenie i twardnienie powięzi. Twarda powięź daje niechciane uczucie sztywności, a także ogranicza ruchomości i gibkości ciała. Poprzez automasaż następuje nawilżenie powięź i jej stymulacja, a dzięki temu: polepszenie i zwiększenie zakresu ruchu, zmniejszenie i ograniczenie bólu mięśniowego, usprawnienie rekonwalescencji mięśnia oraz zwiększenie mobilności fizycznej i gibkości. Reasumując automasaż polepsza wydajność Twojego całego ciała. Najlepszym sposobem wyjaśnienia pojęcia „nawilżania” powięzi jest przytoczenie analogii gąbki.

Analogia gąbki

Jeśli porównamy powięź do gąbki, łatwo będzie zrozumieć, dlaczego jest to tak istotne, aby o nią dbać. Gąbka, kiedy wysycha staje się krucha i twarda. Przez jej kruchość już za pomocą niewielkiej siły można ją łatwo złamać. Natomiast, gdy gąbka jest dobrze nawodniona staje się sprężysta i elastyczna. Można ją zgnieść do małych rozmiarów kulki, a ona i tak powróci do swojego pierwotnego kształtu. Można ją wykręcać i skręcać, a nie da się jej złamać.

Soczysta powięź to szczęśliwa powięź!

Jak tylko zrozumiemy, że nasze ciało jest w środku jak gąbka, utrzymywanie nawilżonej powięzi stanie się dla nas ważniejsze. Nasza mobilność, integralność i sprężystość w dużej mierze zależą od tego, jak dobrze są nawodnione nasze powięzi.  To, co nazywamy „rozciąganiem mięśni”, jest w rzeczywistości ślizganiem się włókien tkanki łącznej (kolagenu) po związkach chemicznych z grupy polisacharydów nazywanych glikozoaminoglikanami (GAG). GAGi, w zależności od ich struktury chemicznej, w przypadku braku wody mogą sklejać ze sobą warstwy lub pozwolić im się ślizgać po sobie w momencie, gdy są odpowiednio nawodnione. Powyższy mechanizm jest potwierdzeniem występowania większości kontuzji z powodu zmian struktury powięzi. Jeżeli jesteśmy „wysuszeni” stajemy się bardziej krusi i podatni na erozję, zerwania lub pęknięcia.

Nawadnianie powięzi następuje poprzez ruch lub masaż głębokich tkanek powięziowych, co uzyskujemy dzięki Blackroll. Czy nie jest to wystarczający powód, aby zacząć się „rollować”? Możemy zauważalnie ulepszyć gibkość ciała i sprawność układu mięśniowego dzięki małemu wysiłkowi i prostym ćwiczeniom. Określony i regularny trening zapewnia rozluźnienie napięcia i polepsza wydajność mięśniową.

Za pomocą rolek Blackroll przy wykorzystaniu własnego ciężaru i siły ciała dodatkowo polepszasz cyrkulację krwi w organizmie, tym samym usprawniasz przepływ tlenu do serca, tętnic i mięśni. Również twoja skóra, która odzwierciedla poziom energii i zdrowia, doceni korzyści płynące ze zwiększenia krążenia krwi, które przyspieszy przemianę termiczną resztek i toksyn wydalanych przez komórki. W skrócie: pomoże Ci wyglądać i czuć się zdrowiej!

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
viedycja bieg grafika

Przedostatni dzień wiosny - spotkajmy się w Garwolinie

Następne
do wroclawia po zyciowki 01 01

Magiczny bieg - Wrocławskie nocne bieganie za nami

Powiązane artykuły

adidas runners warsaw wyjatkowe miejsce nie tylko dla biegaczy 01
Czytaj dalej

Adidas Runners Warsaw – wyjątkowe miejsce nie tylko dla biegaczy

Adidas nie zwalnia tempa i kolejny raz wyznacza trendy w nowoczesnym podejściu do treningu. W poniedziałek (9.01) oficjalnie rozpoczęła działalność Adidas Runners Warsaw. To nowe, niezwykłe miejsce przy ul. Solec 38, stworzone z myślą o osobach uprawiających sport w Warszawie. Takiej inicjatywy jeszcze w Polsce nie było!

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM