fbpx
Odzież

Bielizna do biegania, legginsy, bluzy – jak skompletować strój?

W życiu każdego biegacza przychodzi taki moment, w którym trzeba zainwestować nie tylko w siebie, ale też w to, co na sobie. Getry, kominy, bluzy, czapki, singlety, bielizna do biegania, skarpetki, kurtki, membrany, tkaniny termoaktywne, nieznane marki, nowe kolekcje, producenckie patenty o tajemniczych nazwach… Ten galimatias nie ułatwia wyboru odpowiedniego stroju na treningi. Spróbujmy więc przyjrzeć się możliwym opcjom i wskazać, w co warto zainwestować w pierwszej kolejności.
bielizna do biegania legginsy bluzy jak skompletowac stroj 01

W życiu każdego biegacza przychodzi taki moment, w którym trzeba zainwestować nie tylko w siebie, ale też w to, co na sobie. Getry, kominy, bluzy, czapki, singlety, bielizna do biegania, skarpetki, kurtki, membrany, tkaniny termoaktywne, nieznane marki, nowe kolekcje, producenckie patenty o tajemniczych nazwach… Ten galimatias nie ułatwia wyboru odpowiedniego stroju na treningi. Spróbujmy więc przyjrzeć się możliwym opcjom i wskazać, w co warto zainwestować w pierwszej kolejności.

Dobrobyt biegacza

Półki w sklepach sportowych uginają się pod ciężarem tego wszystkiego, co możemy wrzucić do wspólnego worka, na którym widnieje etykieta „Sprzęt do biegania”. Na rynku panuje prawdziwy urodzaj – począwszy od butów, poprzez sprzęt elektroniczny i akcesoria, na pokaźnym wachlarzu odzieży i bielizny termoaktywnej do biegania kończąc. Nawet najwięksi malkontenci, stereotypowi rodacy z krwi i kości, muszą przyznać, że jest w czym wybierać. Czasami jednak dobrobyt może być problematyczny, szczególnie dla osób, które dopiero zagłębiają się w temat biegowego ekwipunku. Z pomocą im przychodzi ten artykuł, który może służyć jako kompas w procesie kompletowania stroju do biegania.

No właśnie, dlaczego mówiąc o doborze biegowego outfitu używam słowa „proces”? Z prostej przyczyny.

Wychodząc na trening możemy mieć na sobie sprzęt o wartości nawet kilku tysięcy złotych (zakładając, że kupujemy rzeczy nowe i biegamy z pulsometrem). A wiadomo, że pojedynczym komplecie nasz rynsztunek raczej się nie kończy. Rzadko kto może sobie pozwolić na wysupłanie z portfela pokaźnej sumy i skompletowanie sprzętu do biegania za jednym pociągnięciem karty bankowej. Częściej kupujemy etapami, w zależności od doraźnych potrzeb i możliwości naszego budżetu. Na co więc warto postawić w pierwszej kolejności?

Nim odpowiem na to pytanie, sprostuję, że dzisiejszy tekst dotyczy ubrań dla biegaczy. Celowo pomijam w nim wątek butów, elektroniki czy gadżetów. W innym wypadu zrobiłby nam się z tego przydługi elaborat, którego przeczytanie byłoby tylko troszkę łatwiejsze niż ukończenie Maratonu Piasków. Skupmy się więc na ciuchach.

Nie szata zdobi biegacza, choć…

W swoim, trwającym z przerwami już ponad 12 lat, romansie z bieganiem nigdy nie doszedłem do etapu, w którym to, co mam na sobie miałby w jakikolwiek sposób definiować mnie jako biegacza. Nawet najnowsze kolekcje topowych marek i najlepsza bielizna do biegania nie zrobią z Ciebie maratończyka. To, niestety (a może właśnie stety), nie działa w ten sposób. O formę trzeba zatroszczyć się na treningu, a nie w przymierzalni sklepu sportowego. Jest to prawda święta i stara jak świat. Muszę jednak przyznać, że równie prawdziwa jest teza, że dobrze dobrany strój do biegania znacznie ułatwia sprawę. Stosowane w ubraniach do biegania technologie znacznie podnoszą przyjemność treningów, a przynajmniej nie zniechęcają do dalszych starań. Powiedzmy to sobie szczerze: dobrze dobrany strój do biegania robi różnicę.

Ogórek ma garniturek, biegacz ma cebulkę

Z podstawowych przykazań kompletowania stroju do biegania warto pamiętać o trzech zasadach. Po pierwsze, ubieraj się warstwowo, tak, by w zależności od danej sytuacji i włączonych obrotów, móc zdjąć z siebie lub narzucić kolejną warstwę. Autopsja podpowiada, że zdecydowanie lepiej jest nałożyć na siebie cienką bluzę i wiatrówkę niż jedną grubszą bluzę. Zimą termiczna bielizna do biegania zadziała lepiej niz wełniany sweter. Po drugie, inwestuj w tkaniny „oddychające”. Pozwalają one na szybsze odprowadzanie wilgoci i ciepła przez skórę, co zapobiega przegrzaniu organizmu i ma przełożenie na lepsze samopoczucie przy intensywnych jednostkach treningowych. Poza tym ciuchy termoaktywne są do bólu praktyczne – szybko schną i zwykle zajmują mniej miejsca niż ich bawełniane odpowiedniki. Po trzecie, dbaj o detale. Złudne jest przeświadczenie, że przecież wszystkie koszulki, getry czy czapki muszą być praktycznie takie same. I choć faktycznie poszczególne modele kolejnych części garderoby różnią się jedynie drobiazgami, to w przypadku stroju do biegania ma to znaczenie. Tu diabeł tkwi zdecydowanie w szczegółach. Krój, kieszonki, ściągacze, zamki, typy szwów, odblaski, panele wentylacyjne, to wszystko składa się na całokształt Twoich biegowych doznań. Warto więc przyjrzeć się uważnie temu, co wkładamy do naszej szafy w trosce o własny komfort i motywację do kolejnych treningów.

Bielizna do biegania, czyli po pierwsze pierwsza warstwa

Kompletowanie stroju proponuję rozpocząć od pierwszej warstwy, a więc ubrań, które mają bezpośredni kontakt ze skórą – od bielizny do biegania. Choć niewidoczne na pierwszy rzut oka, jak dla mnie pełnią one pierwszoplanową rolę jeśli chodzi biegowy ekwipunek. To właśnie podkoszulki, majtki, bokserki, biustonosze i skarpetki chronią skórę przed otarciami i odciskami. Nawet jeśli kolejno nakładane warstwy będą modelowo pełniły swoje role (tkaniny termoaktywne będą oddawały na zewnątrz powstałe w wyniku pracy organizmu ciepło, a membrany będą chronić przed wiatrem czy opadami), a po treningu Twoja skóra zarumieni się podrażnieniami, to wrażenia z biegania i tak będą negatywne. Inna sprawa, że termoaktywność pozostałych ubrań będzie działać tylko wtedy, kiedy bielizna będzie również oferować tę funkcjonalność. Dodajmy jeszcze, że przylegająca do ciała pierwsza warstwa najlepiej izoluje od chłodu podczas mroźnych i wietrznych wybiegań. Na co zatem zwracać uwagę przy jej wyborze? Bielizna do biegania to przede wszystkim doskonale dopasowany krój (na temat brafittingu i damskiej bieliźnie do biegania można by napisać odrębny artykuł – na szczęście w Polsce coraz więcej sklepów sportowych ma w swoim rękawie asa w postaci personelu potrafiącego dobrać biustonosz dla biegaczki), oddychalność zastosowanych tkanin, płaskie szwy i ewentualnie panele wentylacyjne i bakteriobójcze właściwości materiałów.    

Dodatki w cenie

Bielizna termiczna do biegania (zwykła także) jest arcyważna i moim skromnym zdaniem to właśnie ona powinna znaleźć się na liście priorytetów osoby kompletującej strój do biegania. Co dalej? To już zależy od naszych preferencji, pory roku, specyfiki treningu i już posiadanych ubrań. Sami najlepiej wiecie, o co w danym momencie trzeba dodać do swojej garderoby. Kończąc, chcę jeszcze zwrócić uwagę na dodatki, które mogą trafić na dno zakupowej checklisty. Kominy, czapki, chusty, rękawiczki czy czapki z daszkiem w sezonie letnim to wszystko bardzo ważne argumenty w talii biegacza. W niektórych sytuacjach ważniejsze niż kolejna koszulka czy inny rodzaj getrów do biegania. Ochrona głowy, zatok, oczu, gardła i krtani to elementy, o które powinniśmy zadbać nie tylko wtedy, gdy za oknem trzaska mróz, a umożliwiające ją dodatki z pewnością nie powinny być marginalizowane podczas planowania zakupów.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Bieg Raszyński - do zobaczenia 8 kwietnia
Następny wpis
38. Półmaraton Wiązowski już za nami!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu