🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Relacje

38. Półmaraton Wiązowski już za nami!

Kolejny Półmaraton Wiązowski przeszedł już do historii! 4 marca Wiązownę odwiedziło prawie 2,7 tys. zawodników i zawodniczek udowadniając, że zimowa aura pasjonatom biegania niestraszna. Bo w Wiązownie nie biega się tylko dla wyniku, ale także (a może przede wszystkim) dla dobrego rozpoczęcia sezonu i dla zabawy.
38 polmaraton wiazowski juz za nami 01

Kolejny Półmaraton Wiązowski przeszedł już do historii! 4 marca Wiązownę odwiedziło prawie 2,7 tys. zawodników i zawodniczek udowadniając, że zimowa aura pasjonatom biegania niestraszna. Bo w Wiązownie nie biega się tylko dla wyniku, ale także (a może przede wszystkim) dla dobrego rozpoczęcia sezonu i dla zabawy.

Kilkustopniowy mróz i momentami silny wiatr (zwłaszcza po nawrocie półmaratońskiej trasy), nie ułatwiał biegu. Zwłaszcza, że poprzednie edycje imprezy przyzwyczaiły nas do wręcz wiosennych warunków. Jednak te cięższe, niż do tej pory, warunki pogodowe nie wystraszyły amatorów biegowego szaleństwa – trasę półmaratonu pokonało 1561 zawodników i zawodniczek, a Wiązowskiej 5-tki – 673.

38-polmaraton-wiazowski-juz-za-nami-02

Zwycięzcy

Najszybciej na mecie połówki zameldowali się Emil Dobrowolski (z czasem 1:06:50), drugie miejsce zajął Abderrahim Elasri (01:07:59) a trzecie Ivan Babryka (01:08:41). Wśród kobiet najszybsza była Angelika Mach (1:15:20), która do ostatnich metrów walczyła o pierwsze miejsce na podium z Dominiką Stelmach (01:15:25). Ostatecznie różnica czasu pomiędzy Paniami wyniosła zaledwie 5s! Trzecie miejsce z czasem 01:18:56 zajęła Tatiana Vernygor.

Trasę Wiązowskiej 5-tki najszybciej pokonał Krzysztof Wasiewicz (15:14), tuż za nim na mecie zameldował się Wojciech Kopeć (15:17) oraz Bartosz Pawlak (15:20). Dystans 5 km wśród kobiet najszybciej pokonały Katarzyna Rutkowska (16:31), Anna Gosk (16:44) i Ewa Jagielska (17:16).

Półmaraton Wiązowski nie byłby tą samą imprezą bez rozegrania Biegów Dziecięcych i Młodzieżowych, z wisienką na torcie: Biegiem Krasnoludków dedykowanym najmłodszym zawodnikom. Biegi te, tradycyjnie już, poszły na pierwszy ogień niedzielnych biegowych zmagań. W biegach wzięło udział prawie 500 zawodników i zawodniczek, a ich zwycięzcami zostali: Igor Siwiec i Hanna Cichosz (300m), Mikołaj Olejnik i Hanna Jóźwicka (600m), Michał Głowala i Aleksandra Borkowska (1000m) oraz Adam Makulec i Olga Grabowska (1500m).

Dziękujemy wszystkim zawodnikom za to, że 4 marca byliście w Wiązownie, że wsparliście akcję „Biegnę dla Rysia”, że tego zimowego dnia po prostu chciało Wam się chcieć! To dzięki Wam i z myślą o Was możemy organizować kolejne edycje Półmaratonu Wiązowskiego.

Dziękujemy za fajnie spędzony czas i zapraszamy do Wiązowny na kolejny, 39. Półmaraton Wiązowski, który wystartuje 24 lutego 2019 r – już dziś serdecznie zapraszamy!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Bielizna do biegania, legginsy, bluzy – jak skompletować strój?
Następny wpis
Trening siłowy dla biegacza – potrzebny?

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.