fbpx
biegajace malzenstwo 1

Biegające małżeństwo w Księdze Rekordów Guinessa!

Noriko i Kenta Sato w 2014 roku trafili do Księgi Rekordów Guinessa za uzyskanie najlepszego łącznego wyniku w maratonie przez małżeństwo. Suma ich czasów to 5 godzin 28 minut 23 sekundy!

Noriko i Kenta Sato w 2014 roku trafili do Księgi Rekordów Guinessa za uzyskanie najlepszego łącznego wyniku w maratonie przez małżeństwo. Suma ich czasów to 5 godzin 28 minut 23 sekundy!

Fundacja Maraton Warszawski donosi, że we wrześniu japońskie małżeństwo wystartuje w 39. PZU Maratonie Warszawskim (wrzesień 2017). Nie będzie łatwo z nimi wygrać, bo oboje biegają poważnie poniżej 3 godzin. Mało kto zdaje sobie sprawę, że są oni zwolennikami metody… slow jogging!

Szybkie maratony – a do takich z pewnością należą wyniki poniżej 3 godzin – nie kojarzą się z wolnym bieganiem. Fakty jednak nie kłamią. Rekord 37-letniej Noriko Satou (żony) w maratonie wynosi 2:38.50. Kenta Sato (mąż) potrafi przebiec królewski dystans w 2:37.32. W wywiadzie dla portalu zajmującego się tematyką slow joggingu Noriko Satou przyznała, że odkąd na jej drodze pojawił się profesor Hiroaki Tanaka wolne bieganie stało się absolutną podstawą jej treningu.

biegajace-malzenstwo-2

Dlaczego biegacze, których można zaliczyć do grona elity, wybrali właśnie taką ścieżkę treningową? Ich zdaniem slow jogging daje większą możliwość wypracowania odpowiedniej techniki i rytmu biegu, a także pomaga uniknąć kontuzji. W ujęciu profesora Tanaki technika jest najlepszą bazą dla biegaczy i należy wypracować ją najwcześniej jak to możliwe (Aby dowiedzieć się więcej zobacz też: Wolno znaczy szybciej – czyli profesor Hiroaki Tanaka i paradoks slow joggingu). Noriko Satou podkreśla, że slow jogging można praktykować dosłownie wszędzie. Dla niej każda okazja w codziennym życiu jest dobra, aby postawić kilka biegowych, rytmicznych kroków. Robi to podczas prasowania, suszenia włosów, oglądania telewizji, a także w drodze do łazienki czy na parking!

Jak slow joggerzy przygotowują się do maratonu? Miesięczny kilometraż Noriko mieści się w przedziale 200-300 km w miesiącu. Bazą jest oczywiście wolne bieganie połączone z ciągłą pracą nad techniką. Oprócz tego w treningu znajduje się również jednostka interwałowa oraz dłuższe wybieganie liczące około 30 kilometrów. Co ciekawe, żaden trening nie przewiduje testowania tzw. tempa maratońskiego! Noriko  przyznaje, że z bieganiem dłuższych dystansów w tempie maratonu czeka… do dnia zawodów! To wystarczyło, aby Noriko i Kenta podczas Tokyo Marathon 2014 osiągnęli łączny czas 5 godzin 28 minut i 23 sekundy, i stali się tym samym rekordzistami Guinessa!

biegajace-malzenstwo-3

Czy małżeństwo trenuje razem? Niestety, Kenta Sato dużo czasu poświęca na pracę zawodową i nie może regularnie trenować ze swoją żoną. Ponadto mąż koncentruje się głównie na treningach szybkościowych, ale w drodze na stadion i z powrotem chętnie biegnie wraz z żoną w tempie slow. On preferuje szybsze treningi niż ona, jednak różnica w metodach prowadzi ich do bardzo zbliżonych wyników. Jako biegające małżeństwo są bardzo zgrani, a układ sił w walce o rekord Guinessa był rozłożony po równo!

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
mistrzostwa polski weteranow 01

Bieganie na wiek nie patrzy – 27. Mistrzostwa Polski Weteranów Lekkiej Atletyki

Następne
silesian highland marathon ii juz za 3 tygodnie 01

Silesian Highland Marathon II już za 2 tygodnie!​

Powiązane artykuły

malgorzata szaruga drobna kobieta mama i ekstremalna biegaczka 01
Czytaj dalej

Małgorzata Szaruga – drobna kobieta, mama i ekstremalna biegaczka

Ekstremalne biegi stają się coraz bardziej popularne. Bieganie z przeszkodami ma, oprócz sporego grona miłośników, swoją elitę, która rywalizuje na międzynarodowym poziomie. Wśród zawodników, którzy będą reprezentować Polskę na zbliżających się Mistrzostwach Europy OCR w Holandii jest Małgorzata Szaruga – filigranowa kobieta zaskakująca swą siłą niejednego mężczyznę.
letni bieg piastow
Czytaj dalej

Letni Bieg Piastów 2017

Bieg Piastów przyciąga na Polanę Jakuszycką rzeszę amatorów biegania na nartach. Natomiast od pięciu lat do Jakuszyc zjeżdżają się też zawodnicy na letnią edycję biegową. W ostatnią sobotę sierpnia rywalizowano na dystansie ultra- (50 km) oraz półmaratonu, a w niedzielę na 11 kilometrów.
skyrunning 02
Czytaj dalej

Mistrzostwa Europy Skyrunning Ultra – czy Marcin Świerc znów zadziwi?

Już w najbliższą sobotę 8 lipca w Val d’Isere odbędą się Mistrzostwa Europy Skyrunning na dystansie Ultra. Impreza mistrzowska zostanie rozegrana w ramach zawodów High Trail Vanoise na dystansie 70km z łączną sumą przewyższeń 5400m. Polskę będzie reprezentowało 3 zawodników, a dodatkowo 2 biegaczy wystąpi na dystansie towarzyszącym (38 km).

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM