fbpx
biegajace malzenstwo 1

Biegające małżeństwo w Księdze Rekordów Guinessa!

Noriko i Kenta Sato w 2014 roku trafili do Księgi Rekordów Guinessa za uzyskanie najlepszego łącznego wyniku w maratonie przez małżeństwo. Suma ich czasów to 5 godzin 28 minut 23 sekundy!

Noriko i Kenta Sato w 2014 roku trafili do Księgi Rekordów Guinessa za uzyskanie najlepszego łącznego wyniku w maratonie przez małżeństwo. Suma ich czasów to 5 godzin 28 minut 23 sekundy!

Fundacja Maraton Warszawski donosi, że we wrześniu japońskie małżeństwo wystartuje w 39. PZU Maratonie Warszawskim (wrzesień 2017). Nie będzie łatwo z nimi wygrać, bo oboje biegają poważnie poniżej 3 godzin. Mało kto zdaje sobie sprawę, że są oni zwolennikami metody… slow jogging!

Szybkie maratony – a do takich z pewnością należą wyniki poniżej 3 godzin – nie kojarzą się z wolnym bieganiem. Fakty jednak nie kłamią. Rekord 37-letniej Noriko Satou (żony) w maratonie wynosi 2:38.50. Kenta Sato (mąż) potrafi przebiec królewski dystans w 2:37.32. W wywiadzie dla portalu zajmującego się tematyką slow joggingu Noriko Satou przyznała, że odkąd na jej drodze pojawił się profesor Hiroaki Tanaka wolne bieganie stało się absolutną podstawą jej treningu.

biegajace-malzenstwo-2

Dlaczego biegacze, których można zaliczyć do grona elity, wybrali właśnie taką ścieżkę treningową? Ich zdaniem slow jogging daje większą możliwość wypracowania odpowiedniej techniki i rytmu biegu, a także pomaga uniknąć kontuzji. W ujęciu profesora Tanaki technika jest najlepszą bazą dla biegaczy i należy wypracować ją najwcześniej jak to możliwe (Aby dowiedzieć się więcej zobacz też: Wolno znaczy szybciej – czyli profesor Hiroaki Tanaka i paradoks slow joggingu). Noriko Satou podkreśla, że slow jogging można praktykować dosłownie wszędzie. Dla niej każda okazja w codziennym życiu jest dobra, aby postawić kilka biegowych, rytmicznych kroków. Robi to podczas prasowania, suszenia włosów, oglądania telewizji, a także w drodze do łazienki czy na parking!

Jak slow joggerzy przygotowują się do maratonu? Miesięczny kilometraż Noriko mieści się w przedziale 200-300 km w miesiącu. Bazą jest oczywiście wolne bieganie połączone z ciągłą pracą nad techniką. Oprócz tego w treningu znajduje się również jednostka interwałowa oraz dłuższe wybieganie liczące około 30 kilometrów. Co ciekawe, żaden trening nie przewiduje testowania tzw. tempa maratońskiego! Noriko  przyznaje, że z bieganiem dłuższych dystansów w tempie maratonu czeka… do dnia zawodów! To wystarczyło, aby Noriko i Kenta podczas Tokyo Marathon 2014 osiągnęli łączny czas 5 godzin 28 minut i 23 sekundy, i stali się tym samym rekordzistami Guinessa!

biegajace-malzenstwo-3

Czy małżeństwo trenuje razem? Niestety, Kenta Sato dużo czasu poświęca na pracę zawodową i nie może regularnie trenować ze swoją żoną. Ponadto mąż koncentruje się głównie na treningach szybkościowych, ale w drodze na stadion i z powrotem chętnie biegnie wraz z żoną w tempie slow. On preferuje szybsze treningi niż ona, jednak różnica w metodach prowadzi ich do bardzo zbliżonych wyników. Jako biegające małżeństwo są bardzo zgrani, a układ sił w walce o rekord Guinessa był rozłożony po równo!

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
mistrzostwa polski weteranow 01

Bieganie na wiek nie patrzy – 27. Mistrzostwa Polski Weteranów Lekkiej Atletyki

Następne
silesian highland marathon ii juz za 3 tygodnie 01

Silesian Highland Marathon II już za 2 tygodnie!​

Powiązane artykuły

pogrom faworytow
Czytaj dalej

Pogrom faworytów

Szósty i siódmy dzień 16. Mistrzostw Świata rozgrywanych w Londynie nie były udane dla faworytów w konkurencjach biegowych. Najpierw główna pretendentka do złota Shaunae Miller-Uibo przegrała na swoim koronnym dystansie 400 metrów, a wczoraj Wayde Van Niekerk zdobył „tylko” srebro na 200 m.
el camino 01
Czytaj dalej

El Camino – pielgrzymka, bieganie, film

Co kryje się pod hasłem El Camino? Jest to projekt dwóch zapaleńców, którzy zamierzają w ciągu 20 dni przebiec i przejechać na rowerze jeden z najstarszych szlaków pielgrzymkowych w Europie – Camino de Santiago. I przy okazji sfilmować to szaleństwo!
wybor sprzetu
Czytaj dalej

Wybór sprzętu do biegania

Są to pewne kierunkowskazy do doboru odpowiedniego obuwia, jednak najważniejsze jest to, by biegacz czuł się w butach wygodnie, by były dobrze dopasowane do jego potrzeb.