Noriko i Kenta Sato w 2014 roku trafili do Księgi Rekordów Guinessa za uzyskanie najlepszego łącznego wyniku w maratonie przez małżeństwo. Suma ich czasów to 5 godzin 28 minut 23 sekundy!
Fundacja Maraton Warszawski donosi, że we wrześniu japońskie małżeństwo wystartuje w 39. PZU Maratonie Warszawskim (wrzesień 2017). Nie będzie łatwo z nimi wygrać, bo oboje biegają poważnie poniżej 3 godzin. Mało kto zdaje sobie sprawę, że są oni zwolennikami metody… slow jogging!
Szybkie maratony – a do takich z pewnością należą wyniki poniżej 3 godzin – nie kojarzą się z wolnym bieganiem. Fakty jednak nie kłamią. Rekord 37-letniej Noriko Satou (żony) w maratonie wynosi 2:38.50. Kenta Sato (mąż) potrafi przebiec królewski dystans w 2:37.32. W wywiadzie dla portalu zajmującego się tematyką slow joggingu Noriko Satou przyznała, że odkąd na jej drodze pojawił się profesor Hiroaki Tanaka wolne bieganie stało się absolutną podstawą jej treningu.
Dlaczego biegacze, których można zaliczyć do grona elity, wybrali właśnie taką ścieżkę treningową? Ich zdaniem slow jogging daje większą możliwość wypracowania odpowiedniej techniki i rytmu biegu, a także pomaga uniknąć kontuzji. W ujęciu profesora Tanaki technika jest najlepszą bazą dla biegaczy i należy wypracować ją najwcześniej jak to możliwe (Aby dowiedzieć się więcej zobacz też: Wolno znaczy szybciej – czyli profesor Hiroaki Tanaka i paradoks slow joggingu). Noriko Satou podkreśla, że slow jogging można praktykować dosłownie wszędzie. Dla niej każda okazja w codziennym życiu jest dobra, aby postawić kilka biegowych, rytmicznych kroków. Robi to podczas prasowania, suszenia włosów, oglądania telewizji, a także w drodze do łazienki czy na parking!
Jak slow joggerzy przygotowują się do maratonu? Miesięczny kilometraż Noriko mieści się w przedziale 200-300 km w miesiącu. Bazą jest oczywiście wolne bieganie połączone z ciągłą pracą nad techniką. Oprócz tego w treningu znajduje się również jednostka interwałowa oraz dłuższe wybieganie liczące około 30 kilometrów. Co ciekawe, żaden trening nie przewiduje testowania tzw. tempa maratońskiego! Noriko przyznaje, że z bieganiem dłuższych dystansów w tempie maratonu czeka… do dnia zawodów! To wystarczyło, aby Noriko i Kenta podczas Tokyo Marathon 2014 osiągnęli łączny czas 5 godzin 28 minut i 23 sekundy, i stali się tym samym rekordzistami Guinessa!
Czy małżeństwo trenuje razem? Niestety, Kenta Sato dużo czasu poświęca na pracę zawodową i nie może regularnie trenować ze swoją żoną. Ponadto mąż koncentruje się głównie na treningach szybkościowych, ale w drodze na stadion i z powrotem chętnie biegnie wraz z żoną w tempie slow. On preferuje szybsze treningi niż ona, jednak różnica w metodach prowadzi ich do bardzo zbliżonych wyników. Jako biegające małżeństwo są bardzo zgrani, a układ sił w walce o rekord Guinessa był rozłożony po równo!