fbpx
Zapowiedzi imprez

Bieg Na Piątkę – namawiamy bliskich do biegania

23 września wystartuje 39. PZU Maraton Warszawski, a wraz z nim Bieg na Piątkę. To już piąta edycja zawodów towarzyszących Wielkiemu Biegowi! Wspólna linia mety z 39. PZU Maratonem Warszawskim pozwoli także początkującym biegaczom poczuć na własnej skórze prawdziwie maratońską atmosferę.
bieg na piatke namawiamy bliskich do biegania 01

23 września wystartuje 39. PZU Maraton Warszawski, a wraz z nim Bieg na Piątkę. To już piąta edycja zawodów towarzyszących Wielkiemu Biegowi! Wspólna linia mety z 39. PZU Maratonem Warszawskim pozwoli także początkującym biegaczom poczuć na własnej skórze prawdziwie maratońską atmosferę. To idealna okazja, aby do wspólnego udziału w biegu zachęcić swoich bliskich i znajomych!

Często rozkochanie bliskich w sporcie wymaga czasu. Jednak opłaca się być cierpliwym. Wspólna pasja daje korzyści obu stronom. Jak sprawić, by przyciągnąć, a nie zrazić?

Bądź wzorem

Jeśli nie kryjesz się ze swoją biegową pasją, już stajesz się motywacją dla drugiej osoby. Nie trzeba wiele. Uśmiech po treningu, czy opublikowane zdjęcie z zawodów, może wzbudzić u przyjaciół lekką nutkę zazdrości i tym samym otworzyć ich na możliwość wyjścia na pierwszy trening. Nie zamęczaj jednak swoich znajomych ciągłymi rozmowami o bieganiu. Nie epatuj swoją pasją, nie chwal się zanadto życiówkami, gdyż możesz osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Ludzie zwyczajnie zaczną cię unikać.

bieg-na-piatke-namawiamy-bliskich-do-biegania-03

Zastosuj metodę małych kroków

Osoba, która do tej pory miała niewiele wspólnego ze sportem, ma obawy, że nie będzie w stanie przebiec nawet kilkuset metrów. Co więcej, prawdopodobnie wydaje jej się również, że bieganie jest niezwykle męczące i nudne. Twoim zadaniem jest pokazać, że jest inaczej. Jednak nie przedstawiaj wizji, że przebiegnięcie 10 km jest jak bułka z masłem.

Dla tej drugiej osoby – nie jest, a przynajmniej nie w tym momencie. Co zatem możesz zrobić? Zachęcaj bliskie osoby do kibicowania ci podczas biegów. Gdy zobaczą, ile pozytywnej energii unosi się na takich imprezach, być może sami poczują chęć uczestniczenia w nich. Inicjuj wspólne treningi polegające na marszo-biegach. Jeśli trzeba, zacznijcie od marszu, z czasem wprowadzajcie bardzo lekki trucht. Pamiętaj, na pierwszych treningach nie ma czegoś takiego jak „zbyt wolne bieganie”. Otóż taki pierwszy trucht ma wielką moc. Osoba, która pierwszy raz go wdraża, odkrywa, że jest w stanie przebiec więcej niż 100 m. Ponadto zaczyna, zdawać sobie sprawę, ile to potrafi przynieść satysfakcji. A to już duży krok do rozkochania się w bieganiu.

Zostań doradcą

Nie, nie wszechwiedzącym mentorem, ale doradzcą, który podpowie jak się rozgrzewać, jak rozciągać, co kupić, gdzie biegać. Informacji w internecie jest mnóstwo, jednak osoba początkująca może się w nich zagubić. Podeślij zatem sensowny artykuł, pożycz książkę. Stań się kimś, na kim można polegać i kto przeprowadzi przez pierwsze szczeble biegowej „kariery”.

bieg-na-piatke-namawiamy-bliskich-do-biegania-04

Motywuj

Ktoś, kto nie do końca jest przekonany do biegania, a mimowszystko próbuje, potrzebuje dużej dawki motywacji. Tym bardziej, że kryzys prędzej czy później przyjdzie. A to waga nie spada tak szybko, a to forma jest słabsza niż można było się spodziewać. Bądź gotów zatem w początkowym stadium wesprzeć dobrym słowem, a także swoją obecnością. Jeśli umawiasz się na wspólne bieganie, staraj się nie odwoływać treningu bez powodu. Przekonuj tę drugą osobę, że idzie jej świetnie, a gdy widzisz, że jest taka możliwość, podwyższaj lekko poprzeczkę. Przekonuj, żebyście dobiegli do „tamtego drzewa”, konkretnej latarni, bloku. Pokazuj, w co się ubierać w zależności od pogody, pójdzcie wspólnie do sklepu z odzieżą do biegania. To ważne, szczególnie na początku.

Przytemperuj swoje ego

Odpuść na tym etapie rywalizację. Wiadomo, że na ten moment jesteś szybszy i wytrzymalszy, jednak nie ma powodu, żeby w jakikolwiek sposób tę kwestię wyciągać na wierzch. Jeśli masz do wykonania trening szybkościowy, powiedz o tym swojemu nowemu kompanowi wcześniej. Na wspólne bieganie umów się wtedy, gdy masz w planie spokojne wybieganie. Ewentualnie jeśli jest taka możliwość, szybki akcent wykonaj po treningu we dwoje.

bieg-na-piatke-namawiamy-bliskich-do-biegania-05

Zapiszcie się wspólnie na zawody biegowe

Chyba nie ma nic tak ekscytującego w bieganiu, jak pierwsze zawody. Nadają celowości, motywują do treningów, pozwalają wytrwać w trudnych momentach. Debiut musi stanowić wyzwanie, ale nie może przy tym być powyżej możliwości początkującego biegacza. Na początek idealne będą zawody na 5 km. Taki dystans nie przeraża, ani też nie powinien spowodować kontuzji, która na dobre zniechęci debiutanta do dalszych startów. Ideałem byłoby, gdybyście wystartowali w nich razem, nawet jeśli ty biegłbyś swoim własnym tempem, ewentualnie wybrałbyś zawody na innym dystansie. Wiele półmaratonów i maratonów ma w programie biegu towarzyszące. To również jest opcja. Już sama świadomość wspólnego przyjazdu i obecności za metą motywuje i zachęca do wysiłku. Jeśli to możliwe, na pierwszy start wybierajcie imprezy duże, masowe. Na małych jest ryzyko, że debiutant przybiegnie na metę… ostatni. Dobrą opcją są biegi towarzyszące półmaratonom i maratonom. Tego typu eventy zamieniają się wręcz w biegowe święta, dzięki którym początkujący ma szansę poczuć tę specyficzną atmosferę przed startem biegów długodystansowych.

Bieg na Piątkę odbędzie się 24 września. Zapisy otwarte są na stronie TUTAJ. Nie może Was tam zabraknąć!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Koniec Diamentowej Ligi
Następny wpis
Pobij życiówkę w maratonie w Toruniu!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu