fbpx
bieg im adriana kotowskiego 1

Bieg im. Adriana Kotkowskiego

Bieg Strażacki poświęcony jest pamięci tragicznie zmarłemu Adrianowi Kotkowskiemu. Adrian zginął w wypadku samochodowym w 2007 r. wraz z siostrą i mamą.

Bieg Strażacki poświęcony jest pamięci tragicznie zmarłemu Adrianowi Kotkowskiemu. Adrian zginął w wypadku samochodowym w 2007 r. wraz z siostrą i mamą.

Adrian był zatrudniony w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze od 1 września 2007 r. a ten tragiczny dzień był jego pierwszą „wolną służbą”. W ciągu zaledwie tych kilku służb brał udział w działaniach gaśniczych podczas jednego z większych pożarów na terenie powiatu jaworskiego na przestrzeni ostatnich lat, kiedy spłonęła cała hala lakiernicza dużego zakładu produkcyjnego.

bieg im adriana kotowskiego 2

Adrian ponad 10 lat fascynował się kolarstwem górskim. W swojej karierze sportowej wielokrotnie zajmował wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej. Zdobył m. in. brązowy medal Otwartych Mistrzostw Polski Amatorów w Maratonie MTB-Eska FujiFilm Bike Maraton w Boguszowie Gorce, punktował podczas UEC Maraton-Mistrzostw Europy MTB. Już jako funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej brał udział w rozgrywanych po raz pierwszy Mistrzostwach Dolnego Śląska Strażaków w Maratonie MTB w Polanicy Zdroju, gdzie wywalczył pierwsze miejsce. Oprócz kolarstwa interesował się także bieganiem.

Pomysł zorganizowania biegu

Pomysł zorganizowania biegu strażackiego podsunął Komendantowi Powiatowemu PSP w Jaworze Łukasz Fuławka – kolega A. Kotkowskiego ze studiów w KK PWSZ w Jeleniej Górze, towarzysz ze wspólnych tras zarówno biegowych jak i rowerowych oraz kolega z pracy. Komendant Powiatowy PSP w Jaworze bryg. mgr inż. Maciej Płóciennik bardzo chętnie przystał na ten pomysł. Pomógł zarówno w rozpropagowaniu biegu w środowisku strażackim jak również pozyskał sponsorów. Pierwszy Bieg Strażacki odbył się 1 czerwca 2008 r. w ramach XIV Półmaratonu Jaworskiego o Puchar Burmistrza Jawora na dystansie 21 km i towarzyszy mu przez cztery lata. Przez ten czas udział w Biegu Strażackim potwierdzają najlepsi biegacze – strażacy w Polsce: utytułowani: Maciej Dawidziuk, Jerzy Kulczyk, Paweł Mańkowski, Marek Leśnicki oraz wielu innych funkcjonariuszy, którzy uczestnictwem w biegu zachowują pamięć o A. Kotkowskim.

bieg im adriana kotowskiego 3

Organizatorem Biegu Strażackiego im. Adriana Kotkowskiego jest Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze oraz TKKF „Jaworzanie” w Jaworze. Zorganizowanie biegu na dystansie 21 km i w ramach Półmaratonu Jaworskiego o Puchar Burmistrza Jawora nie jest przypadkowe. Na tym dystansie po raz pierwszy Adrian Kotkowski brał udział w dużych zawodach biegowych – oczywiście za usilną namową jego kolegi Ł. Fuławki. Bieg ten ma długą historię…

Bieg Strażacki im. Adriana Kotkowskiego w 2012 r. został wpisany do „Centralnego Kalendarza Imprez Sportowych Państwowej Straży Pożarnej na rok 2012” Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, która także finansowo wspiera to sportowe przedsięwzięcie. Dzięki temu wzmacnia się ranga sportowa biegu w środowisku strażackim oraz pozytywnie wpływa na budowaniu dobrego wizerunku Państwowej Straży Pożarnej w społeczeństwie.

W organizację Półmaratonu zawsze włączają się zawodnicy Jaworskiego Klubu Biegacza oraz ich przyjaciele. Grupa osób, które z wielkim zaangażowaniem przygotowują bieg poświęcając własny czas oraz siły. Wielokrotnie imprezę wspiera biegacz – właściciel sklepu meblowego BRIS w Jaworze – Waldemar Wojnarowicz.

Wraz z rozgrywaniem Biegu Strażackiego im. Adriana Kotkowskiego na zawodników czeka po biegu regeneracyjny masaż prowadzony przez Justynę Psonak wraz z przyjaciółmi oraz Dagmarę Kułaga – Pater.

Ponadto od tego czasu imprezę wspiera firma POWER BAR – producent batonów napojów oraz żeli energetycznych przez założyciela tej marki w Polsce p. Kazimierza Urbaniaka. (Karierę sportową rozpoczął w młodym wieku w klubie Górnik Wałbrzych (1983-88). Pięciokrotny mistrz Polski w sztafecie 4 x 7,5km na 10km i 20km (1986-87), 2-krotny wicemistrz kraju na 4 x 7,5km (1985-86).

W 1988 roku wyjechał do Niemiec, gdzie zaznaczył swoją obecność jako  mistrz Niemiec i mistrz świata w konkurencji drużynowej na nartorolkach. Narciarz (biegacz), triumfator Koenig – Ludwig Lauf na dystansie 55km (5000 uczestników).

W trakcie pobytu w Niemczech rozpoczął współpracę z firmą PowerBar, która to sponsorowała go w odżywki energetyczne. Przyczyniły się one w dużym stopniu do osiągnięć sportowych biatlonisty. Po powrocie do kraju nadal prowadził aktywne życie sportowe, na co dowodem są zwycięstwa w Biegu Piastów (1994) i Biegu Gwarków (1995).  W 1998 r. wraz z Tomaszem Sikorą zdobył brązowy medal w Mistrzostwach Europy w biatlonie letnim na Słowacji).

bieg im adriana kotowskiego 4

Ponadto spory wkład w organizację Biegu Strażackiego mają koledzy Adriana z Komendy Powiatowej PSP w Jaworze. Zarówno Komendant Powiatowy jak i działająca struktura związkowa Komisji Zakładowej NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” czynnie biorą udział w organizację imprezy biegowej.

Od samego początku rozgrywania Biegu Strażackiego wspiera go ojciec Adriana – Andrzej Kotkowski. Dzięki jego zaangażowaniu i szczególnego wkładu w przebieg imprezy udało się stworzyć nie tylko sam bieg, ale sportową rywalizację, która zachowuje pamięć o Adrianie Kotkowskim a w której on sam tak bardzo uwielbiał brać udział.

 Dzięki zaangażowaniu p. Andrzeja Kotkowskiego na V Bieg Strażacki w 2012 r. udało się pozyskać sponsorów:

  • HYŻYŃSKI Sp. z o. o. PHU w Bolkowie www.hyzynski.pl
  • P&J J.G Kamieniarstwo Export-Import Józef Gromiec w Rogoźnicy – www.gromiec.pl
  • GÓRBECH Jeziorski Paweł w Jaworze
  • Region Zagłębie Miedziowe NSZZ “SOLIDARNOSC” w Legnicy przy ul. F. Skarbka 9, http://solidarnosc.org.pl/legnica/

Ponadto w tegorocznej edycji biegu wspierają go:

  • Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie
  • Arpapol Sp. z o. o. we Wrocławiu www.arpapol.pl
  • Komisja Zakładowa Pracowników Ochrony Przeciwpożarowej NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” przy KP PSP w Jaworze.

Dzięki ich dużemu wkładowi w organizację biegu organizator zamierza podnieść poziom sportowej rywalizacji wśród wszystkich uczestników biegu. W 2012 roku patronat medialny nad biegiem objął portal trenigbiegacza.pl wraz z jaworską szuflada.pl.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
dieta na poprawe humoruj 01 02

Dieta na poprawę humoru

Następne
legenda spod maratonu wiecznie zywa 1

Legenda spod Maratonu wiecznie żywa

Powiązane artykuły

za nami kolejna edycja maratonu i polmaratonu podhalanskiego 02
Czytaj dalej

Za nami kolejna edycja Maratonu i Półmaratonu Podhalańskiego

Za nami kolejna edycja Maratonu i Półmaratonu Podhalańskiego. Blisko 130 zawodników w niedzielę rano przy bezchmurnym niebie stanęło na starcie w Nowym Targu i Bańskiej Niżnej. By zmagać się dystansem, dużym przewyższeniem i mocno operującym słońcem - które jak co roku zapewniają organizatorzy.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM