fbpx
Relacje

Bieg im. Adriana Kotkowskiego

Bieg Strażacki poświęcony jest pamięci tragicznie zmarłemu Adrianowi Kotkowskiemu. Adrian zginął w wypadku samochodowym w 2007 r. wraz z siostrą i mamą.
bieg im adriana kotowskiego 1

Bieg Strażacki poświęcony jest pamięci tragicznie zmarłemu Adrianowi Kotkowskiemu. Adrian zginął w wypadku samochodowym w 2007 r. wraz z siostrą i mamą.

Adrian był zatrudniony w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze od 1 września 2007 r. a ten tragiczny dzień był jego pierwszą „wolną służbą”. W ciągu zaledwie tych kilku służb brał udział w działaniach gaśniczych podczas jednego z większych pożarów na terenie powiatu jaworskiego na przestrzeni ostatnich lat, kiedy spłonęła cała hala lakiernicza dużego zakładu produkcyjnego.

bieg im adriana kotowskiego 2

Adrian ponad 10 lat fascynował się kolarstwem górskim. W swojej karierze sportowej wielokrotnie zajmował wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej. Zdobył m. in. brązowy medal Otwartych Mistrzostw Polski Amatorów w Maratonie MTB-Eska FujiFilm Bike Maraton w Boguszowie Gorce, punktował podczas UEC Maraton-Mistrzostw Europy MTB. Już jako funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej brał udział w rozgrywanych po raz pierwszy Mistrzostwach Dolnego Śląska Strażaków w Maratonie MTB w Polanicy Zdroju, gdzie wywalczył pierwsze miejsce. Oprócz kolarstwa interesował się także bieganiem.

Pomysł zorganizowania biegu

Pomysł zorganizowania biegu strażackiego podsunął Komendantowi Powiatowemu PSP w Jaworze Łukasz Fuławka – kolega A. Kotkowskiego ze studiów w KK PWSZ w Jeleniej Górze, towarzysz ze wspólnych tras zarówno biegowych jak i rowerowych oraz kolega z pracy. Komendant Powiatowy PSP w Jaworze bryg. mgr inż. Maciej Płóciennik bardzo chętnie przystał na ten pomysł. Pomógł zarówno w rozpropagowaniu biegu w środowisku strażackim jak również pozyskał sponsorów. Pierwszy Bieg Strażacki odbył się 1 czerwca 2008 r. w ramach XIV Półmaratonu Jaworskiego o Puchar Burmistrza Jawora na dystansie 21 km i towarzyszy mu przez cztery lata. Przez ten czas udział w Biegu Strażackim potwierdzają najlepsi biegacze – strażacy w Polsce: utytułowani: Maciej Dawidziuk, Jerzy Kulczyk, Paweł Mańkowski, Marek Leśnicki oraz wielu innych funkcjonariuszy, którzy uczestnictwem w biegu zachowują pamięć o A. Kotkowskim.

bieg im adriana kotowskiego 3

Organizatorem Biegu Strażackiego im. Adriana Kotkowskiego jest Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze oraz TKKF „Jaworzanie” w Jaworze. Zorganizowanie biegu na dystansie 21 km i w ramach Półmaratonu Jaworskiego o Puchar Burmistrza Jawora nie jest przypadkowe. Na tym dystansie po raz pierwszy Adrian Kotkowski brał udział w dużych zawodach biegowych – oczywiście za usilną namową jego kolegi Ł. Fuławki. Bieg ten ma długą historię…

Bieg Strażacki im. Adriana Kotkowskiego w 2012 r. został wpisany do „Centralnego Kalendarza Imprez Sportowych Państwowej Straży Pożarnej na rok 2012” Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, która także finansowo wspiera to sportowe przedsięwzięcie. Dzięki temu wzmacnia się ranga sportowa biegu w środowisku strażackim oraz pozytywnie wpływa na budowaniu dobrego wizerunku Państwowej Straży Pożarnej w społeczeństwie.

W organizację Półmaratonu zawsze włączają się zawodnicy Jaworskiego Klubu Biegacza oraz ich przyjaciele. Grupa osób, które z wielkim zaangażowaniem przygotowują bieg poświęcając własny czas oraz siły. Wielokrotnie imprezę wspiera biegacz – właściciel sklepu meblowego BRIS w Jaworze – Waldemar Wojnarowicz.

Wraz z rozgrywaniem Biegu Strażackiego im. Adriana Kotkowskiego na zawodników czeka po biegu regeneracyjny masaż prowadzony przez Justynę Psonak wraz z przyjaciółmi oraz Dagmarę Kułaga – Pater.

Ponadto od tego czasu imprezę wspiera firma POWER BAR – producent batonów napojów oraz żeli energetycznych przez założyciela tej marki w Polsce p. Kazimierza Urbaniaka. (Karierę sportową rozpoczął w młodym wieku w klubie Górnik Wałbrzych (1983-88). Pięciokrotny mistrz Polski w sztafecie 4 x 7,5km na 10km i 20km (1986-87), 2-krotny wicemistrz kraju na 4 x 7,5km (1985-86).

W 1988 roku wyjechał do Niemiec, gdzie zaznaczył swoją obecność jako  mistrz Niemiec i mistrz świata w konkurencji drużynowej na nartorolkach. Narciarz (biegacz), triumfator Koenig – Ludwig Lauf na dystansie 55km (5000 uczestników).

W trakcie pobytu w Niemczech rozpoczął współpracę z firmą PowerBar, która to sponsorowała go w odżywki energetyczne. Przyczyniły się one w dużym stopniu do osiągnięć sportowych biatlonisty. Po powrocie do kraju nadal prowadził aktywne życie sportowe, na co dowodem są zwycięstwa w Biegu Piastów (1994) i Biegu Gwarków (1995).  W 1998 r. wraz z Tomaszem Sikorą zdobył brązowy medal w Mistrzostwach Europy w biatlonie letnim na Słowacji).

bieg im adriana kotowskiego 4

Ponadto spory wkład w organizację Biegu Strażackiego mają koledzy Adriana z Komendy Powiatowej PSP w Jaworze. Zarówno Komendant Powiatowy jak i działająca struktura związkowa Komisji Zakładowej NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” czynnie biorą udział w organizację imprezy biegowej.

Od samego początku rozgrywania Biegu Strażackiego wspiera go ojciec Adriana – Andrzej Kotkowski. Dzięki jego zaangażowaniu i szczególnego wkładu w przebieg imprezy udało się stworzyć nie tylko sam bieg, ale sportową rywalizację, która zachowuje pamięć o Adrianie Kotkowskim a w której on sam tak bardzo uwielbiał brać udział.

 Dzięki zaangażowaniu p. Andrzeja Kotkowskiego na V Bieg Strażacki w 2012 r. udało się pozyskać sponsorów:

  • HYŻYŃSKI Sp. z o. o. PHU w Bolkowie www.hyzynski.pl
  • P&J J.G Kamieniarstwo Export-Import Józef Gromiec w Rogoźnicy – www.gromiec.pl
  • GÓRBECH Jeziorski Paweł w Jaworze
  • Region Zagłębie Miedziowe NSZZ “SOLIDARNOSC” w Legnicy przy ul. F. Skarbka 9, http://solidarnosc.org.pl/legnica/

Ponadto w tegorocznej edycji biegu wspierają go:

  • Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie
  • Arpapol Sp. z o. o. we Wrocławiu www.arpapol.pl
  • Komisja Zakładowa Pracowników Ochrony Przeciwpożarowej NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” przy KP PSP w Jaworze.

Dzięki ich dużemu wkładowi w organizację biegu organizator zamierza podnieść poziom sportowej rywalizacji wśród wszystkich uczestników biegu. W 2012 roku patronat medialny nad biegiem objął portal trenigbiegacza.pl wraz z jaworską szuflada.pl.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Dieta na poprawę humoru
Następny wpis
Legenda spod Maratonu wiecznie żywa

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu