fbpx
Buty do biegania

Asics GT 2000 – test butów

Marka Asics znalazła uznanie na rynku biegowym, już bardzo dawno. Japońska firma wspiera biegaczy na całym świecie. Producent…
Test butów Asics GT 2000

Marka Asics znalazła uznanie na rynku biegowym, już bardzo dawno. Japońska firma wspiera biegaczy na całym świecie. Producent co roku wprowadza na rynek kolejne odsłony swoich dotychczasowych modeli, jak również całkiem nowe technologicznie obuwie biegowe. Długie prace i testy oraz różnorodność i gonitwa rynku biegowego sprawiły, że obecnie do wyboru mamy kilkadziesiąt modeli buta ze stajni Asics. Z racji tego, że sam swoją biegowa karierę ponad 20 lat temu zaczynałem od szczęśliwego posiadania kultowego Asics Gel 123, do testów przystąpiłem z wielką ochotą. Tym razem padło na Asics GT 2000. Jak wypadły testy? Zapraszam do dalszej części artykułu.

Asics GT 2000

Asics Gt2000 to już 8 generacja buta dla pasjonatów joggingu poszukujących wsparcia pod stopą. To nadal obuwie przeznaczone dla biegaczy nadmiernie pronujących, lecz w moim przekonaniu całkiem inna od poprzedników. O ile często nowe modele o tych samych nazwach różnią się tylko kolorem, to Asics zrobił tu coś więcej.

Znając już historię buta, mógłbym zaryzykować i postawić pytanie – czy to treningowy but Gt2000, czy może z dużym wyolbrzymieniem nazwać go sportową wyścigówką miana samochodów 2000GTi!

Dlaczego? Postaram się odpowiedzieć poniżej.

Konstrukcja buta Asics GT 2000

Zacznę może od konstrukcji buta. Kiedy go otrzymałem, moją pierwszą uwagę zwróciła jakość wykonania oraz miękka cholewka otaczająca podeszwę, która została stworzona z technicznej siateczki, która zapewnia optymalną wentylację w trakcie biegu. Po włożeniu buta miałem wrażenie, że jest nieco szerszy od poprzedników, co dla mnie okazało się małą wadą, ponieważ mam bardzo wąską stopę. Wewnątrz znajduje się pianka EVA, która ma odprowadzać wilgoć. Jak podaje producent, zawiera system antybakteryjny, dzięki któremu buty utrzymują neutralny zapach, ale czy działa?

Test butów Asics GT 2000
Cholewka buta Asics GT 2000

Szczerze, tak.  Po przebiegnięciu prawie 600km but nadal zachowywał w miarę przyzwoity zapach!

Jeżeli chodzi o podeszwę wewnętrzną, to Asics postawił na najlżejszy materiał, czyli piankę FLYTEFOAM™ Lyte,  który w moim odczuciu jest bardziej miękka, ale zarazem dodaje nieco sprężystości. Podobnie jak w poprzednikach stabilizację stopy wspomaga DuoMax Support i przeciwdziała nadpronacji. Standardowo w większej części obuwia zastosowano żelowe poduszki pod piętą i palcami, które pod wpływem biegu dopasowują się do stopy amortyzując wstrząsy. Całość wspomaga system stabilizacji Trusstic System, zapobiegający niepożądanym ruchom bocznym stopy.

Test butów Asics GT 2000
DuoMax Support

Po pokonaniu ponad pół tysiąca km w różnych warunkach, począwszy od miękkich duktów leśnych, przez szutr i dużą ilość asfaltu, zaskoczyła mnie podeszwa zewnętrzna, na której mało co było widać efekt eksploatacji. Jak podaje producent, zasługa tkwi w zastosowaniu dwóch rodzajów gumy – Gumy AHAR umieszczonej z przodu, oraz Gumy AHAR+ umieszczonej pod piętą. Obie charakteryzują się dobrą wytrzymałością na ścieranie. Na podeszwie znajduję się Guidance Line, który wspiera naturalne przetoczenie stopy.

Test butów Asics GT 2000
Podeszwa Asics Gt 2000

Lekko i przyjemnie

Jak już wspomniałem wcześniej, but służył mi do treningów w różnorodnych warunkach. W lesie spisywał się znakomicie, podkreślając swoje wartości elastyczności, nadając biegu miękkości. Udało mi się, co może zabrzmieć dziwnie, pobiegać w nich na śniegu. Dziwnie, bo mamy środek zimy, a śnieg pojawiał się w naszym kraju sporadycznie. Ja miałem szczęście…

Zimowa sceneria Asics GT 2000

Dwukrotnie przemierzałem ścieżki leśne pokryte małą warstwą białego puchu, a przyjemności i zadowolenia starczyło na dużo więcej. Nie mogłem się nadziwić, jak bardzo sprawnie moje nogi przemieszczają śliski grunt. Praktyczne obyło się bez niespodziewanych poślizgów, a stopy wędrowały tam, gdzie miały. Jak zauważycie na poniższych zdjęciach, brałem także udział w ślizgawce na błocie i tu Asics GT 2000 nie poradziły sobie tak jakbym tego chciał, ale przecież to but na asfalt, a nie typowy trial. W tych warunkach każda asfaltówka byłaby bezbronna i pewnie tak samo brudna. 

Test butów Asics GT 2000
Test butów Asics GT 2000
Test butów Asics GT 2000
Przygoda w błocie z Asics GT 2000

Wracając do warunków normalnych, ku mojemu zaskoczeniu, wybiegając z lasu na twardą nawierzchnię but jakby zmieniał swoje właściwości. Trening staje się niczym wyścig, but sam przyśpiesza, a odczucia zmęczenia i wstrząsów odchodzą na drugi plan. Nadal czuje miękkość, ale i tym razem sprężystość. Przyspieszając do tempa w granicach 3:45/km, but przyspiesza ze mną. Może to zasługa pianki użytej, a może dropu, który w bucie wynosi aż 10mm, co powoduje szybkie przetaczanie stopy, nadając poczucia prędkości.

Od samego początku testowania bacznie przyglądałem się moim zapiętkom, które w poprzednich używanych przeze mnie modelach uginały się i ulegały częstemu zniszczeniu po pokonaniu niewiele ponad 100km. Teraz, patrząc na model GT2000 po sporej ilości km i eksploatacji w różnych warunkach, mogę stwierdzić, że to jeden z nielicznych butów Asics, których byłem właścicielem, w którym nic się nie wydarzyło w okolicach moich pięt i ścięgna Achillesa. Uważam to za bardzo duży plus dla firmy. Liczę, że problem został wyeliminowany i cała dostępna gama obuwia od Asics jest tak samo dobrze zaprojektowana i uszyta. Całokształt odczuć oceniam bardzo dobrze. Prócz wymienionych spostrzeżeń warto podkreślić, że stopa w bucie czuje się bardzo wygodnie, sznurówki są solidne, język nie uwiera –  czyli miękko i przyjemnie.

2000GT treningowy, czy może sportowe GTI?

Skąd takie pytanie? Otóż przy mojej wadze około 65 kg dla mnie to but zdecydowanie treningowy, z bardzo dużą amortyzacją pod stopą. Ale dla osób, które ważą znacznie więcej, biorąc pod uwagę energetyczny charakter, jaki sam doświadczyłem, przyspieszając na treningu, mógłbym zdecydowanie buty polecić jako treningowo-startowe, a nawet startowe dla cięższych osób. Jest jeszcze jedna bardzo duża zaleta GT2000 dla takich osób, otóż but jest szeroki, a mimo to znakomicie opinał moją szczupłą stopę i jestem przekonany, że równie dobrze sprawdzi się przy szerszej stopie. To czy model GT 2000 będzie dla Was modelem buta treningowego, czy może postanowicie się w nim także pościgać na zawodach, zależy tylko od Waszych indywidualnych odczuć.

Podsumowanie

Asics nigdy nie musiał mnie przekonywać swoim profesjonalnym podejściem do jakości, zawsze był skrojony tak jakbym tego chciał. I tak było tym razem. Asics GT 2000 wywarł na mnie bardzo dużo pozytywnych emocji począwszy od wyglądu, przez konstrukcję buta po końcowe odczucia treningowe. But po testach nadal wygląda znakomicie, amortyzacja wydaje się nadal na dobrym poziomie, więc posłuży pewnie jeszcze na wiele radosnych, lekkich i przyjemnych biegowych kilometrów.

CechaNazwa buta
PrzeznaczenieAsfalt, szutry, 
Dla kogoDla każdego biegacza, który potrzebuje wsparcia 
Drop10mm
Waga buta (rozm. 42 EUR)285
Amortyzacja5/5
Wygoda4/5
Rodzaj stopypronator
Dynamika3/5
Podobne butySaucony Guide iso, Adidas ultraboost st, Nike zoom structure 
Podeszwa zewnętrzna
Bieżnik4/5
Odczuwalność podłoża4/5
Przyczepność4/5
Podeszwa środkowa
Elastyczność4/5
Responsywność4/5
Wsparcie łuku podłużnego5/5
Stabilizacja5/5
Cholewka
Dopasowanie5/5
Przodostopie4/5
Trzymanie pięty4/5
Elastyczność4/5
System wiązania4/5
Wentylacja5/5
Ochrona palców5/5


Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Royal Bay Thermo 2.0 - kompresja w zimowych warunkach
Następny wpis
Toksyczni - recenzja książki
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu