fbpx
Buty do biegania

ASICS GEL-KAYANO 30 – czy to najbardziej komfortowe obuwie ze stabilizacją? [test+video]

Od wyjęcia z poduszki do dynamicznej przebieżki po berlińskich chodnikach i parkach oraz zwiedzania miasta przez cały dzień…
untitled 38

Od wyjęcia z poduszki do dynamicznej przebieżki po berlińskich chodnikach i parkach oraz zwiedzania miasta przez cały dzień – tak można by podsumować moją  dotychczasową przygodę z ASICS GEL-KAYANO 30. Zupełnie nowy model w znanej linii dla biegaczy potrzebujących lepszej stabilizacji zaskakuje. Co takiego ma w sobie ten but, że ma szansę dołączyć do grona najbardziej ulubionych nie tylko wśród nadpronatorów? Przyjrzyjmy mu się bliżej.

Z ASICS GEL-KAYANO 30 znamy się od kilku tygodni, ponieważ dostałam go do testów jeszcze w maju, ale wtedy jeszcze był to tzw. tajemniczy model, bez emblematów, które pomogłyby rozszyfrować, że to właśnie o niego chodzi. Dopiero 1 czerwca oficjalnie ogłoszono, że to nowa edycja znanej linii japońskiego producenta.

But już od początku wydał mi się niezwykle wygodny. Wysoka podeszwa z dużą ilością pianki daje uczucie miękkości do tego stopnia, że skojarzenie z poduszką z przesyłki wcale nie uznałam za myślenie na wyrost. Ta wysokość zresztą bierze się choćby z tego, że drop nadal wynosi 10 mm, ale ogólnie but urósł o 4 mm. I to się czuje! Jest wysoko i miękko, lecz nadal stabilnie.

untitled 27 1
ASICS GEL-KAYANO 30 - czy to najbardziej komfortowe obuwie ze stabilizacją? [test+video] 30

Jego wysokość 4D Guidance System, czyli wsparcie przez cały czas

Ale po kolei. ASICS GEL-KAYANO 30 naprawdę przeszedł rewolucję w stosunku do poprzednika, a przejawia się ona głównie w technologii 4D Guidance System, której rolą jest wsparcie przez cały czas trwania treningu. Jest to istotne zwłaszcza dla osób początkujących, cięższych i pronatorów/nadpronatorów, gdyż to dla nich stabilizacja oznacza komfort i… zdrowie. Zazwyczaj, aby uzyskać efekt stabilizacji mieliśmy do czynienia ze sztywnymi słupkami w środkowej części podeszwy, które miały za zadanie hamować ruch stopy do środka. Tu jest inaczej, w mojej ocenie zdecydowanie lepiej. Zamiast tego słupka jest system powiązanych ze sobą technologii, które dają ochronę, ale i niesamowity komfort.

Recenzja video ASICS GEL-KAYANO 30

4D GUIDANCE SYSTEM, można powiedzieć, współpracuje z ciałem biegacza będącym w ruchu, a jest to przecież proces, który trwa pewien czas. I tu dochodzimy do sedna tego systemu. Chodzi bowiem o to, że do dotychczasowych trzech parametrów, takich jak szerokość, długość i głębokość został dodany czwarty wymiar: właśnie czas. Dzięki zastosowanym technologiom czas spędzony w nadmiernej pronacji ulega skróceniu, a to oznacza przede wszystkim większą wygodę i mniejsze zmęczenie. Czego chcieć więcej…?

Współpraca to podstawa

Za ten komfort biegu odpowiadają takie elementy, jak wspomniany już 4D Guidance System, kapsułki żelowe Pure GEL o 65 procent miększe niż poprzednio używana technologia i dynamiczna, miękka pianka FF Blast+ w prawie 25% wykonana z materiałów pochodzenia organicznego. Wszystko to łączy się w konstrukcji buta, która składa się z powierzchni środkowej, dającej biegaczowi największe wsparcie, zwłaszcza wtedy, gdy tego najbardziej potrzebuje – pod koniec treningu, gdy narasta zmęczenie.

Druga sprawa to szersza podstawa, która również daje większą stabilność na różnych rodzajach miejskiego podłoża. Ta podstawa sięga aż do pięty, która również jest wzmocniona – zgodnie z mechaniką ruchu i faktem, że zwłaszcza początkujący biegacze często właśnie na pięcie lądują i stąd wyprowadzają ruch do przodu. Ma to pomóc w zmniejszeniu skutków uderzenia podczas styku z twardym podłożem i pomóc płynnie przejść do fazy lotu.

W ASICS GEL-KAYANO 30 robimy to bardzo płynnie i komfortowo, bez uczucia sztywności i bez wymuszania określonego ruchu – wręcz przeciwnie, wszystko dzieje się bardzo naturalnie, do tego stopnia, że zapominamy o butach na stopach, po prostu biegniemy.

KW 06685
ASICS GEL-KAYANO 30 - czy to najbardziej komfortowe obuwie ze stabilizacją? [test+video] 36

Załóż i… zapomnij

Tak mogłabym w sumie podsumować moje ponad miesięczne testowanie ASICS GEL-KAYANO 30. But jest komfortowy do tego stopnia, że zapominam o nim po założeniu. Wychodzę i… biegnę. Zarówno lekkie 6-8 km przebieżki, jak i nieco dłuższe jednostki 12-14 km w narastającym tempie. Oczywiście, nie jest to model dla ścigantów, ale interwały czy BNP spokojnie w nim zrobisz bez uczucia ociężałości. System stabilizujący stopę działa gdzieś w tle – nie myślisz o nim, ale on pracuje i to do końca treningu, niwelując nieznacznie uczucie zmęczenia długotrwałym wysiłkiem. Na pewno również sprawdzi się zatem w długich wybieganiach do jesiennego maratonu.

untitled 77
ASICS GEL-KAYANO 30 - czy to najbardziej komfortowe obuwie ze stabilizacją? [test+video] 37

Cholewka zrobiona jest z miękkiej i elastycznej siatki, która dobrze współgra z system wiązania. Same sznurówki – rewelacja: wszystko układa się jak trzeba, nie rozwiązują się, nic nie uciska. Język, dla mnie lepszy niż w poprzedniej edycji, bo mniej “pluszowy” dopełnia komfortu w przedniej części buta. Wkładasz stopę, układasz język i wiążesz sznurówki i… biegniesz. A, jeszcze zapiętek. Tu również jest bardzo w porządku. Solidnie trzyma stopę, nie będąc przy tym zbyt nachalnym. I na koniec: guma Ahar+ na styku z podłożem, dzięki której nie ślizgamy się nawet na mokrej nawierzchni.

Podsumowanie

ASICS GEL-KAYANO 30 to but na tyle komfortowy, że sprawdzi się u wielu biegaczy na różnym etapie rozwoju. Docenią go zwłaszcza nadpronatorzy i osoby, których technika nie jest jeszcze doskonała, zaś waga nieco wyższa, gdyż but zapewnia stabilizację i wygodę na tyle, by był to uniwersalny but na większość jednostek treningowych w tygodniu. GEL-KAYANO 30 sprawdzi się też idealnie na dłuższe piesze wycieczki, gdy pod koniec dnia nasze stopy potrzebują dodatkowego komfortu i wsparcia.

Ogólna ocena obuwia: 9.5 / 10 – w oczekiwaniu na 31. edycję 😉

Ocena szczegółowa:

przeznaczenie – asfalt

drop – 10 mm

waga buta –

amortyzacja – 5/5

wygoda – 5/5

bieżnik – 4/5

odczuwalność podłoża – 5/5

przyczepność – 4,5/5

elastyczność – 5/5

responsywność – 4/5

wsparcie łuku podłużnego – 5/5

stabilizacja – 5/5

dopasowanie cholewki – 5/5

trzymanie pięty – 5/5

elastyczność – 4,5/5

system wiązania – 5/5

wentylacja – 4/5
ochrona palców – 5/5

Buty są dostępne na ASICS.com, SklepBiegacza.pl, Natural-Born-Runners.pl, eobuwie.pl, ButyJana.pl.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Fundacja “Maraton Warszawski” uruchamia nowy, przełomowy projekt. Świat biegów maratońskich czeka duża zmiana. TEAM UP! Europe
Następny wpis
61. Bieg Westerplatte – wyzwanie dla każdego!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu