fbpx
Zapowiedzi imprez

34. PKO Wrocław Maraton: trasa na rekord – płaska jak stół!

Uczestnicy 34. PKO Wrocław Maratonu będą mieli ogromne szanse na pobicie swoich życiowych rekordów. Tegoroczna trasa została poprowadzona w sposób, który pozwoli biegaczom na pokonanie odległości 42,195m w bardzo dobrym tempie – jej profil jest płaski, a większość dróg zacieniona.
34 pko wroclaw maratonu trasa na rekord plaska jak stol 03

Uczestnicy 34. PKO Wrocław Maratonu będą mieli ogromne szanse na pobicie swoich życiowych rekordów. Tegoroczna trasa została poprowadzona w sposób, który pozwoli biegaczom na pokonanie odległości 42,195m w bardzo dobrym tempie – jej profil jest płaski, a większość dróg zacieniona.

Przy określaniu ulic, którymi pobiegną zawodnicy, postawiliśmy sobie wysokie cele: zapewnienie zarówno szybkiej trasy – dla tych, którzy chcą bić rekordy, jak i trasy ciekawej – dla osób, które nie kładą nacisku na osiągnięty czas – mówi Wojciech Gęstwa, Dyrektor Wrocław Maratonu. Zmodyfikowaliśmy w tym celu ubiegłoroczną trasę. Odsłonięty fragment obwodnicy, pozbawiony ochrony przed promieniami słońca i charakteryzujący się znacznymi przewyższeniami, zastąpiliśmy drogą wiodącą przez osiedla Popowice i Szczepin, a później Nadodrzem na północ w kierunku Różanki. Dzięki temu, nie tylko uniknęliśmy wyczerpującego fizycznie odcinka, ale i zapewniliśmy możliwość „podróży” zarówno wzdłuż bloków i kamienic, jak i miejskiej zieleni (Parku Popowickiego), a także przez wyspę na Odrze – Kępę Mieszczańską. Wytyczenie trasy przebiegającej przez szereg wrocławskich osiedli stwarza także znakomita okazję do swego rodzaju interakcji z miastem, dzięki dopingowi mieszkańców.

34-pko-wroclaw-maratonu-trasa-na-rekord-plaska-jak-stol-01

Maratończycy wyruszą – tradycyjnie – ze Stadionu Olimpijskiego, po czym aleją Różyckiego, przez plac Grunwaldzki pobiegną do placu Bema. Tam skręcą na południe, przemierzą dwie wyspy: Młyńską i Piasek (mijając zabytkowy Ostrów Tumski), okrążą centrum ulicami Grodzką, Nowy Świat i Kazimierza Wielkiego. Następnie zawodnicy udadzą się ulicami Piotra Skargi, Kołłątaja, Stawową i Borowską, aż do południowego traktu – obwodnicy śródmiejskiej: ulic Armii Krajowej, Wiśniowej i Hallera. Sportowcy wrócą w kierunku centrum ulicą Grabiszyńska i Podwalem, skąd pomkną Legnicką i Lotniczą aż do Stadionu Miejskiego, który okrążą aleją Śląska. Ulice Pilczycka, Starogroblowa, Długa i Dmowskiego poprowadzą ich znów do centrum. Na północ uczestnicy podążą Kurkową, Łowiecką i Bałtycką, skręcą w Żmigrodzka, alejami Kasprowicza i Boya – Żeleńskiego oraz ulicą Toruńską dotrą do Bruecknera. Następnie Mostami Jagiellońskimi i aleją Kochanowskiego pobiegną do alei Różyckiego, którą dostaną się z powrotem na Stadion Olimpijski.

34-pko-wroclaw-maratonu-trasa-na-rekord-plaska-jak-stol-02

Biegacze będą mieli możliwość skorzystania po raz drugi z pacemakerów – przewodników w ramach „grupy turystycznej”. Dzięki temu zawodnicy poznają historię i ciekawostki związane z miejscami, które będą mijać podczas maratonu – będą to zarówno zabytki architektury (między innymi Stadion Olimpijski, Ostrów Tumski, Most Grunwaldzki), jak i nowe, lecz znaczące obiekty, na przykład Stadion Miejski. Trasa posiada atest IAAF i AIMS.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Dołącz do grupy legendarnych Spartan i pobij z nami Rekord Guinnessa na 38. PZU Maratonie Warszawskim!
Następny wpis
Gorce Ultra Trail - nowy bieg ultra w Beskidach
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu