fbpx
Zapowiedzi imprez

Gorce Ultra Trail – nowy bieg ultra w Beskidach

Wiem, że niektórzy biegacze lubią pierwsze edycje biegów. A zatem przybywajcie. Gorce Ultra Trail eksploruje nowy teren, gdzie do tej pory nie odbywał się podobny bieg. Zapytacie może, gdzie te Gorce? Najprościej mówiąc, jest to pasmo leżące po drodze z Krakowa do Zakopanego, pomiędzy Rabką a Nowym Targiem, każdy jadący do Zakopanego od północy zahacza o nie. Nazwa pasma pochodzi od słowa Gorc, a szczytów o tej nazwie jest tu kilka. Najwyższą kulminacja jest Turbacz (1310 m n.p.m.).
gorce ultra trail nowy bieg ultra w beskidach 01

Wiem, że niektórzy biegacze lubią pierwsze edycje biegów. A zatem przybywajcie. Gorce Ultra Trail eksploruje nowy teren, gdzie do tej pory nie odbywał się podobny bieg. Zapytacie może, gdzie te Gorce? Najprościej mówiąc, jest to pasmo leżące po drodze z Krakowa do Zakopanego, pomiędzy Rabką a Nowym Targiem, każdy jadący do Zakopanego od północy zahacza o nie. Nazwa pasma pochodzi od słowa Gorc, a szczytów o tej nazwie jest tu kilka. Najwyższą kulminacja jest Turbacz (1310 m n.p.m.).

Zapraszamy na Gorce Ultra-Trail® – bieg przez najpiękniejsze zakątki Gorców. Tylko przy wpłacie do 30 czerwca 2016 obowiązuje niższa opłata startowa.A teraz parę danych o biegu.

Czas i miejsce

Gorce Ultra-Trail® odbędzie się w dniach 13 i 14 sierpnia 2016 roku. Bazą zawodów jest Ochotnica Górna. Start wszystkich biegów nastąpi w Ochotnicy Dolnej, meta w Ochotnicy Górnej.

Trasa

Zawody zostaną rozegrane na trzech dystansach:

Gorce Ultra-Trail®

  • ok. 79,5 km i ok. 3240m przewyższenia
  • ok. 43,5 km i ok. 1720 m przewyższenia; Limit czasowy wynosi 15 godzin.

Gorce Ultra-Trail® na dystansie 80 i 43 km odbędą w sobotę, 13 sierpnia 2016 roku. Start o godz. 5.00, w formule wspólnego startu zawodników obu dystansów. Na około 32 kilometrze każdy z uczestników może zdecydować, który dystans chce biec dalej.

Ochotnica Challenge

  • ok. 20 km i ok. 965 m przewyższenia.

Bieg Ochotnica Challenge na dystansie 20 km zostanie rozegrany w niedzielę 14 sierpnia 2016, start godz. 9.00; Limit czasowy: 5 godzin.

gorce-ultra-trail-nowy-bieg-ultra-w-beskidach-02

Punkty UTMB

Organizatorzy otrzymali oficjalne potwierdzenie od UTMB, że Gorce Ultra-Trail® został biegiem kwalifikacyjnym do Ultra-Trail du Mont Blanc® i otrzymał zgodnie z wcześniejszą wyceną ITRA:

  • GUT 80 – 2 pkt (4 wg nowej skali)
  • GUT 43 – 0 pkt (2 wg nowej skali)

Przypominamy, że do edycji UTMB 2017 zbieramy punkty w starej skali (i potrzeba 9 takich punktów), od edycji 2018 – wg nowej (trzeba uzbierać 15).

Wpisowe

  • w pierwszym terminie (do 30 czerwca 2016), na oba dłuższe biegi – 130 zł,
  • Ochotnica Challenge – 60 zł.

Zgłoszenie

Zgłoszenie do biegu odbywa się wyłącznie poprzez link do formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie internetowej Gorce Ultra-Trail® w zakładce Zgłoszenia.

Zapisy są możliwe do wyczerpania limitu, który wynosi dla:

  • Gorce Ultra-Trail@  – 300 osób (dwa dystanse łącznie),
  • Ochotnica Challenge – 100 osób.

Zgłoszenia on-line będą przyjmowane do dnia 10 sierpnia 2016 roku. Organizator zastrzega sobie prawo wcześniejszego zamknięcia zapisów w przypadku wypełnienia się limitu zgłoszeń oraz prawo do zwiększenia  puli pakietów startowych. Organizatorem zawodów są: Violetta Domaradzka, Grzegorz Olesiak, Robert Zakrzewski. Podmiotem odpowiedzialnym jest firma Run Vegan! Violetta Domaradzka, znana z organizacji między innymi odbywającego się dwa razy w roku Biegu Wegańskiego w Warszawie.

Co nas czeka na trasie?

Po drodze mamy cztery podstawowe i najbardziej niezwykłe gorczańskie szczyty: Lubań, Turbacz, Kudłoń i Gorc. Każdy, kto dotrze na metę, ma zaliczona całe Gorce.

gorce-ultra-trail-nowy-bieg-ultra-w-beskidach-03

Turbacz jest najbardziej oczywisty – najwyższy punkt całego pasma, umiejscowiony w „samym środku” masywu, jak prawie żaden inny w Beskidach. Tak wiele szlaków zbiega się na jego wierzchołku, że naprawdę trudno go ominąć. Przy dobrej pogodzie z Turbacza widać Tatry. W okolicach szczytów Gorców rozciągają się malownicze hale. Na trasie biegu na Hali Długiej prowadzony jest kulturowy wypas owiec, zwykle u bacy można kupić żętycę, bunc i oscypki.

Na najdłuższej trasie zawodnicy mogą we własnym zakresie korzystać ze schronisk turystycznych na Turbaczu i Starych Wierchach. Trasa biegu nie prowadzi przez żadne miejscowości. Trasa biegu prowadzi w znakomitej większość po znakowanych szlakach turystycznych i ścieżkach przyrodniczych. Odcinki asfaltowe zostały ograniczone do minimum, pojawiają się tylko na starcie i na mecie. Ponadto na przeł. Knurowskiej, w Obidowej i Rzekach trasa biegu krzyżuje się z drogami asfaltowymi.

Pomiar czasu zostanie wykonany za pomocą elektronicznych chipów montowanych do numerów startowych. Ponadto, na punktach kontrolnych obowiązują dodatkowe limity pośrednie. Organizator przewiduje na trasie punkty żywieniowe.

Wymagane jest następujące wyposażenie obowiązkowe:

  • włączony, sprawny i naładowany telefon komórkowy, którego numer podał w zgłoszeniu
  • folię NRC w minimalnym rozmiarze 140×200 cm (standardowa wielkość)
  • własny kubek lub butelkę na napoje (na punktach nie będzie kubków jednorazowych)
  • numer startowy wraz z chipem do pomiaru czasu umieszczony w widocznym miejscu.

Bieg zostanie przeprowadzony zgodnie z ogólnymi zasadami sformułowanymi przez International Trail-Running Association. Podstawowym założeniem jest zapewnienie równych szans wszystkim uczestnikom i przeprowadzenie zawodów w formule indywidualnego testu możliwości sportowych. Z punktu widzenia każdego zawodnika sprowadza się to do respektowanie trzech najważniejszych zasad: działaj fair, dbaj o bezpieczeństwo, chroń środowisko. Zasady te realizowane są przez reguły szczegółowe opisane w Regulaminie na stronie biegu. 

A co piszą organizatorzy o formule biegu?

Gorce Ultra-Trail® to bieg rozgrywany w otoczeniu dzikiej, naturalnej przyrody, częściowo na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Respekt dla praw natury traktujemy jako najważniejsze przykazanie. Jesteśmy częścią przyrody. Jako ludzie mamy takie samo prawo przebywać w górach i lasach jak wilki, rysie i sarny. Wierzymy, że jako istoty rozumne, możemy robić to w pełnym zrozumieniu praw natury i z poszanowaniem dla innych użytkowników środowiska naturalnego.

Biegacze to grupa rozumiejąca konieczność zachowania środowiska naturalnego w takim samym stanie, w jakim było ono przed biegiem. Jako biegacze mamy takie same prawo do korzystania z dróg, szlaków i ścieżek jak turyści i rowerzyści górscy. Wierzymy, że te trzy grupy mogą z sobą zgodnie koegzystować, respektując wzajemnie swoje prawa i obowiązki, przy zachowaniu należytej ostrożności na szlaku oraz przestrzeganiu zasady ograniczonego zaufania.

Joanna Wróblewska, Ambasador Festiwalu Biegowego

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
34. PKO Wrocław Maraton: trasa na rekord – płaska jak stół!
Następny wpis
Dziękujemy polskim lekkoatletom - jesteście WIELCY!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu