fbpx
gorce ultra trail nowy bieg ultra w beskidach 01

Gorce Ultra Trail – nowy bieg ultra w Beskidach

Wiem, że niektórzy biegacze lubią pierwsze edycje biegów. A zatem przybywajcie. Gorce Ultra Trail eksploruje nowy teren, gdzie do tej pory nie odbywał się podobny bieg. Zapytacie może, gdzie te Gorce? Najprościej mówiąc, jest to pasmo leżące po drodze z Krakowa do Zakopanego, pomiędzy Rabką a Nowym Targiem, każdy jadący do Zakopanego od północy zahacza o nie. Nazwa pasma pochodzi od słowa Gorc, a szczytów o tej nazwie jest tu kilka. Najwyższą kulminacja jest Turbacz (1310 m n.p.m.).

Wiem, że niektórzy biegacze lubią pierwsze edycje biegów. A zatem przybywajcie. Gorce Ultra Trail eksploruje nowy teren, gdzie do tej pory nie odbywał się podobny bieg. Zapytacie może, gdzie te Gorce? Najprościej mówiąc, jest to pasmo leżące po drodze z Krakowa do Zakopanego, pomiędzy Rabką a Nowym Targiem, każdy jadący do Zakopanego od północy zahacza o nie. Nazwa pasma pochodzi od słowa Gorc, a szczytów o tej nazwie jest tu kilka. Najwyższą kulminacja jest Turbacz (1310 m n.p.m.).

Zapraszamy na Gorce Ultra-Trail® – bieg przez najpiękniejsze zakątki Gorców. Tylko przy wpłacie do 30 czerwca 2016 obowiązuje niższa opłata startowa.A teraz parę danych o biegu.

Czas i miejsce

Gorce Ultra-Trail® odbędzie się w dniach 13 i 14 sierpnia 2016 roku. Bazą zawodów jest Ochotnica Górna. Start wszystkich biegów nastąpi w Ochotnicy Dolnej, meta w Ochotnicy Górnej.

Trasa

Zawody zostaną rozegrane na trzech dystansach:

Gorce Ultra-Trail®

 • ok. 79,5 km i ok. 3240m przewyższenia
 • ok. 43,5 km i ok. 1720 m przewyższenia; Limit czasowy wynosi 15 godzin.

Gorce Ultra-Trail® na dystansie 80 i 43 km odbędą w sobotę, 13 sierpnia 2016 roku. Start o godz. 5.00, w formule wspólnego startu zawodników obu dystansów. Na około 32 kilometrze każdy z uczestników może zdecydować, który dystans chce biec dalej.

Ochotnica Challenge

 • ok. 20 km i ok. 965 m przewyższenia.

Bieg Ochotnica Challenge na dystansie 20 km zostanie rozegrany w niedzielę 14 sierpnia 2016, start godz. 9.00; Limit czasowy: 5 godzin.

gorce-ultra-trail-nowy-bieg-ultra-w-beskidach-02

Punkty UTMB

Organizatorzy otrzymali oficjalne potwierdzenie od UTMB, że Gorce Ultra-Trail® został biegiem kwalifikacyjnym do Ultra-Trail du Mont Blanc® i otrzymał zgodnie z wcześniejszą wyceną ITRA:

 • GUT 80 – 2 pkt (4 wg nowej skali)
 • GUT 43 – 0 pkt (2 wg nowej skali)

Przypominamy, że do edycji UTMB 2017 zbieramy punkty w starej skali (i potrzeba 9 takich punktów), od edycji 2018 – wg nowej (trzeba uzbierać 15).

Wpisowe

 • w pierwszym terminie (do 30 czerwca 2016), na oba dłuższe biegi – 130 zł,
 • Ochotnica Challenge – 60 zł.

Zgłoszenie

Zgłoszenie do biegu odbywa się wyłącznie poprzez link do formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie internetowej Gorce Ultra-Trail® w zakładce Zgłoszenia.

Zapisy są możliwe do wyczerpania limitu, który wynosi dla:

 • Gorce Ultra-Trail@  – 300 osób (dwa dystanse łącznie),
 • Ochotnica Challenge – 100 osób.

Zgłoszenia on-line będą przyjmowane do dnia 10 sierpnia 2016 roku. Organizator zastrzega sobie prawo wcześniejszego zamknięcia zapisów w przypadku wypełnienia się limitu zgłoszeń oraz prawo do zwiększenia  puli pakietów startowych. Organizatorem zawodów są: Violetta Domaradzka, Grzegorz Olesiak, Robert Zakrzewski. Podmiotem odpowiedzialnym jest firma Run Vegan! Violetta Domaradzka, znana z organizacji między innymi odbywającego się dwa razy w roku Biegu Wegańskiego w Warszawie.

Co nas czeka na trasie?

Po drodze mamy cztery podstawowe i najbardziej niezwykłe gorczańskie szczyty: Lubań, Turbacz, Kudłoń i Gorc. Każdy, kto dotrze na metę, ma zaliczona całe Gorce.

gorce-ultra-trail-nowy-bieg-ultra-w-beskidach-03

Turbacz jest najbardziej oczywisty – najwyższy punkt całego pasma, umiejscowiony w „samym środku” masywu, jak prawie żaden inny w Beskidach. Tak wiele szlaków zbiega się na jego wierzchołku, że naprawdę trudno go ominąć. Przy dobrej pogodzie z Turbacza widać Tatry. W okolicach szczytów Gorców rozciągają się malownicze hale. Na trasie biegu na Hali Długiej prowadzony jest kulturowy wypas owiec, zwykle u bacy można kupić żętycę, bunc i oscypki.

Na najdłuższej trasie zawodnicy mogą we własnym zakresie korzystać ze schronisk turystycznych na Turbaczu i Starych Wierchach. Trasa biegu nie prowadzi przez żadne miejscowości. Trasa biegu prowadzi w znakomitej większość po znakowanych szlakach turystycznych i ścieżkach przyrodniczych. Odcinki asfaltowe zostały ograniczone do minimum, pojawiają się tylko na starcie i na mecie. Ponadto na przeł. Knurowskiej, w Obidowej i Rzekach trasa biegu krzyżuje się z drogami asfaltowymi.

Pomiar czasu zostanie wykonany za pomocą elektronicznych chipów montowanych do numerów startowych. Ponadto, na punktach kontrolnych obowiązują dodatkowe limity pośrednie. Organizator przewiduje na trasie punkty żywieniowe.

Wymagane jest następujące wyposażenie obowiązkowe:

 • włączony, sprawny i naładowany telefon komórkowy, którego numer podał w zgłoszeniu
 • folię NRC w minimalnym rozmiarze 140×200 cm (standardowa wielkość)
 • własny kubek lub butelkę na napoje (na punktach nie będzie kubków jednorazowych)
 • numer startowy wraz z chipem do pomiaru czasu umieszczony w widocznym miejscu.

Bieg zostanie przeprowadzony zgodnie z ogólnymi zasadami sformułowanymi przez International Trail-Running Association. Podstawowym założeniem jest zapewnienie równych szans wszystkim uczestnikom i przeprowadzenie zawodów w formule indywidualnego testu możliwości sportowych. Z punktu widzenia każdego zawodnika sprowadza się to do respektowanie trzech najważniejszych zasad: działaj fair, dbaj o bezpieczeństwo, chroń środowisko. Zasady te realizowane są przez reguły szczegółowe opisane w Regulaminie na stronie biegu. 

A co piszą organizatorzy o formule biegu?

Gorce Ultra-Trail® to bieg rozgrywany w otoczeniu dzikiej, naturalnej przyrody, częściowo na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Respekt dla praw natury traktujemy jako najważniejsze przykazanie. Jesteśmy częścią przyrody. Jako ludzie mamy takie samo prawo przebywać w górach i lasach jak wilki, rysie i sarny. Wierzymy, że jako istoty rozumne, możemy robić to w pełnym zrozumieniu praw natury i z poszanowaniem dla innych użytkowników środowiska naturalnego.

Biegacze to grupa rozumiejąca konieczność zachowania środowiska naturalnego w takim samym stanie, w jakim było ono przed biegiem. Jako biegacze mamy takie same prawo do korzystania z dróg, szlaków i ścieżek jak turyści i rowerzyści górscy. Wierzymy, że te trzy grupy mogą z sobą zgodnie koegzystować, respektując wzajemnie swoje prawa i obowiązki, przy zachowaniu należytej ostrożności na szlaku oraz przestrzeganiu zasady ograniczonego zaufania.

Joanna Wróblewska, Ambasador Festiwalu Biegowego

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
34 pko wroclaw maratonu trasa na rekord plaska jak stol 03

34. PKO Wrocław Maraton: trasa na rekord – płaska jak stół!

Następne
medalep

Dziękujemy polskim lekkoatletom - jesteście WIELCY!

Powiązane artykuły

trwaja zapisy na bieg firmowy charytatywna sztafete dla firm 1 01
Czytaj dalej

Trwają zapisy na Bieg Firmowy – charytatywną sztafetę dla firm

Zbliża się wiosna a wraz z nią Bieg Firmowy – wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz wrocławskich i warszawskich imprez sportowych. To już 4 edycja sztafety, która z roku na rok gromadzi coraz większą liczbę zawodników. W sztafecie biorą udział drużyny reprezentujące kilkaset firm. W tym roku bieg odbędzie się 14 maja przy Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu oraz w 11 czerwca w Lesie Kabackim w Warszawie. We Wrocławiu każdy zawodnik będzie miał do pokonania 5 km, w Warszawie 4,2 km. Cel jak co roku jest szczytny – biegacze swoim udziałem w imprezie wspierają niepełnosprawne dzieci. W tym roku biegniemy dla trójki małych podopiecznych.
Najwygodniejsze buty do biegania w trudnym terenie jakie miałem na stopach!
Sprawdź, co to za model