2. PZU Maraton Szczeciński przeszedł do historii

2. PZU Maraton Szczeciński przeszedł do historii. Ukończyło go 812 zawodników. Wszyscy zmieścili się w regulaminowym limicie 6 godzin. Padł nowy rekord trasy w kategorii kobiet. Ustanowiła go Ewa Huryń.

Jeszcze dzień przed maratonem 40-stopniowy upał stawiał pod znakiem zapytania wszystko, co sobie zaplanowaliśmy – przyznaje Robert Szych, dyrektor 2. PZU Maratonu Szczecińskiego. – Ale niedzielny poranek przywitał nas rześką, choć bardzo wietrzną pogodą. Na taką aurę czekaliśmy!

Wyzwanie podjęło 826 zawodników. Ostatnich wskazówek przed startem udzielił maratończykom Artur Kozłowski, tegoroczny Mistrz Polski w maratonie, który kibicował biegaczom aż do końca. Razem z Wandą Panfil i Janem Hurukiem witał na mecie każdego szczęśliwego finiszera.

2-pzu-maraton-szczecinski-przeszedl-do-historii-04

Zwycięzcy 2. PZU Maratonu Szczecińskiego

Jako pierwszy linię mety przekroczył Paweł Kosek (Tychy) z czasem 2:40.19. Tuż po nim byli dwaj szczecinianie Paweł Związek 2:46.46 i Grzegorz Naglacki 2:53.38.

Na 38 km miałem już dość, naprawdę myślałem, że nie dam rady – wyznał na mecie zwycięzca 2. PZU Maratonu Szczecińskiego. Podbiegi na trasie były do przetrwania, ale wykończył mnie wiatr.

Zrobiłem najlepszy wynik w życiu! – cieszył się z kolei Paweł Związek. Jestem bardzo zadowolony i bardzo dziękuję kibicom za to, co robili dla nas na trasie. Byli wspaniali! Dziękuję za ten doping.

2-pzu-maraton-szczecinski-przeszedl-do-historii-03

Pawłowi Koskowi, zwycięzcy 2. PZU Maratonu Szczecińskiego nie udało się pobić ubiegłorocznego rekordu trasy (2:36.52). Rekord padł za to w kategorii kobiet. Ustanowiła go szczecinianka Ewa Huryń, która metę 2. PZU Maratonu Szczecińskiego przekroczyła z czasem 3:07.49. Poprawiła tym samym swój własny rekord trasy, który ustanowiła w Szczecinie rok wcześniej (3:09.18). Drugą kobietą na mecie była Grażyna Popiel (Trzebnica) z czasem 3:25.03, a trzecią Katarzyna Mróz z Bydgoszczy 3:27.18. Komplet wyników dostepny jest tutaj.

2-pzu-maraton-szczecinski-przeszedl-do-historii-01

Kilometr przed metą naderwałam rozcięgno podeszwowe – wyznała po biegu Grażyna Popiel. – Ból okrutny przy każdym kroku, właściwie powinnam zejść z trasy, ale medal z ręki mistrzyni [Wandy Panfil – red.] wynagrodził wszystko. Wolontariuszki troskliwie się mną zajęły, pomogły dojść do szatni, przyniosły lód. To mój 53 maraton, więc mam odniesienie do innych tego typu imprez i śmiało mogę powiedzieć, że Maraton Szczeciński w moim rankingu jest w ścisłej czołówce. Trasa superfajna: pierwsza połowa – bardziej z górki i z wiatrem, czyli łatwiejsza, ale mniej ciekawa widokowo, zaś druga połowa choć znacznie trudniejsza, ale za to wzmożony wysiłek łagodziły ładne widoki i ciekawe miejsca. Sympatyczni i bardzo ofiarni wolontariusze, no i Wanda Panfil na mecie nagradzała medalami – rewelacja !!! Wielkie podziękowania dla organizatorów, sponsorów, wolontariuszy, kibiców i wszystkich zaangażowanych w tę wspaniałą imprezę.

Wszystkim zaangażowanym w organizację oraz kibicom i wolontariuszom dziękował też dyrektor biegu Robert Szych.

Imprezy towarzyszące

Podczas gdy maratończycy zmagali się z trasą, w strefie startu rozegrane zostały dwa biegi towarzyszące, dla tych, którzy wolą krótkie dystanse. Pierwszy z nich to Fun Run (dystans 4,2 km), który startował z tego samego miejsca co „duży” maraton. Drugi – bieg przedszkolaka Kids Fun Run był przeznaczony dla najmłodszych, które miały do pokonania ostatnie 195 m maratońskiej trasy. W obu biegach wzięło udział ok. 400 osób. Emocje, które im towarzyszyły, nie ustępowały maratońskim.

2-pzu-maraton-szczecinski-przeszedl-do-historii-05

Organizatorzy zadbali też o atrakcje dla kibiców w strefie startu. Można było m.in. włączyć się w akcję charytatywną PZU „Podziel się kilometrem” i w ustawionym na placu przed Azoty Arena namiocie  wykręcać i przebiegać kilometry na rzecz Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „ZDROJE”. Każdy przebiegnięty kilometr oznaczał 10 zł dla szpitala. W sumie wybieganych zostało 6100 zł, które zostaną przeznaczone na wsparcie potrzeb Oddziału Intensywnej Terapii Noworodków szpitala.

2. PZU Maraton Szczeciński odbył się 26 czerwca. Dziękujemy zawodnikom, którzy podjęli wyzwanie i zapraszamy do Szczecina ponownie.

Do zobaczenia!

Partnerami 2. PZU Maratonu szczecińskiego byli Pomorze Zachodnie i Miasto Szczecin. Wszystkie zdjęcia z wydarzenia można bezpłatnie pobrać ze strony www.PzuMaratonSzczecinski.pl