fbpx
Zapowiedzi imprez

Zabiegamy o czystą Warszawę nad Wisłą czyli Biegaczu, działaj!

Zabiegamy o czystą Warszawę nad Wisłą czyli Biegaczu, działaj! 6 maja 2017 (sob.), w przeddzień 6. Biegu Wegańskiego, odbędzie się w Warszawie kolejna akcja wspólnego sprzątania. Do udziału zapraszamy wszystkich, biegających i niebiegających, którzy cenią sobie przyrodę wolną od śmieci.
zabiegamy o czysta warszawe nad wisla czyli biegaczu dzialaj 01

Zabiegamy o czystą Warszawę nad Wisłą czyli Biegaczu, działaj! 6 maja 2017 (sob.), w przeddzień 6. Biegu Wegańskiego, odbędzie się w Warszawie kolejna akcja wspólnego sprzątania. Do udziału zapraszamy wszystkich, biegających i niebiegających, którzy cenią sobie przyrodę wolną od śmieci. Wspólnie uprzątniemy rozległy teren na Żoliborzu Wisła, po którym dzień później pobiegną uczestnicy Biegu. Oby wspólne sprzątanie dało impuls licznym użytkownikom nadwiślańskich ścieżek do zachowania ich w czystości jak najdłużej.

zabiegamy-o-czysta-warszawe-nad-wisla-czyli-biegaczu-dzialaj-03

„Zabiegam o czystą Warszawę nad Wisłą” to akcja, która miała swój początek przed Biegiem Wegańskim, kiedy Violetta Domaradzka i Robert Zakrzewski poszukiwali nowej, ciekawej i zielonej trasy na bieg. Ścieżki nad Wisłą, wtedy jeszcze dzikie, nadawały się do tego idealnie – brak asfaltu, panorama rzeki, starodrzew, schodki, trochę plaży i drzewa do przeskakiwania. Zachwyt trasą psuły… wszechobecne śmieci. Decyzja zapadła szybko. Sprawnie zebrała się ekipa chętnych i zaangażowanych biegaczy oraz sympatyków Biegu Wegańskiego, którym zależało na środowisku i ruszyli do działania. Akcja była skuteczna – zostało zebranych kilkadziesiąt worków ze śmieciami, a wydarzenie objął patronatem Wojewoda Mazowiecki i Burmistrz Dzielnicy Żoliborz, osobiście włączając się do sprzątania i dając przykład czynem. Pomysł zatoczył szersze kręgi – od maja 2015  „zabiegano” o czystą Polskę w Bieszczadach i Gorcach, w Łodzi (ukłony dla Tatiany!) i  nad morzem (pod wodzą Łukasza Zwolińskiego). W tym roku akcja rozpoczyna się ponownie w Warszawie nad Wisłą, z zachętą na podchwycenie koncpetu przez innych biegaczy w całym kraju.

zabiegamy-o-czysta-warszawe-nad-wisla-czyli-biegaczu-dzialaj-02

Podczas każdej akcji działo się coś miłego i niespodziewanego. Były upominki i pyszna zupa dla sprzątających, był przyjazny koń na trasie, byli opalający się panowie z piwem, którzy wstali z koców i posprzątali sporą część lasu… Również 6 maja na pewno nie zabraknie pozytywnych akcentów i upominków od partnera wydarzenia, Dzielnicy Wisła. Zapraszamy zatem rodzinnie, z dziećmi, psami i sąsiadami. Podczas sprzątania będzie okazja do rozmów porozmawiać o motywacji do biegania, treningach i pomysłach na ciekawe starty. Można będzie też zapytać Violę i Roberta, jak to robią, że biegają ultra na roślinach i skąd biorą to białko…

A jeśli nie jesteście z Warszawy, zabierzcie tego dnia na trening worek na śmieci, choćby niewielki. Przyroda będzie Wam wdzięczna, a Wy dacie przykład innym. Może komuś zadrży ręka przed machnięciem butelki czy opakowania po żelu w krzaki…

Do zobaczenia 6 maja, ja też tam będę, już po raz piąty!

Alicja Szelest

Informacje techniczne:

  • Kiedy:  6 maja 2017, 10:00-13.00
  • Gdzie: teren zielony przy budynku Polskiego Komitetu Olimpijskiego, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, Warszawa
  • Partnerzy i organizatorzy akcji: Run Vegan, Dzielnica Wisła, Miasto Stołeczne Warszawa

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Pokaż swoją wiosenną stylówkę – KONKURS z marką Compressport
Następny wpis
Buty do biegania w dobrej jakości i cenie? Ekiden Active i Run Active ze stajni Kalenji - test
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu