fbpx
Relacje

Wojciech Serkowski dosłownym rzutem na taśmę wygrywa 62. Bieg Westerplatte

Kapryśna aura nie zdołała pokrzyżować planów uczestnikom i organizatorom 62. Biegu Westerplatte. Linię mety przekroczyło ponad 3100 biegaczek…
bieg westerplatte 2024 04

Kapryśna aura nie zdołała pokrzyżować planów uczestnikom i organizatorom 62. Biegu Westerplatte. Linię mety przekroczyło ponad 3100 biegaczek i biegaczy, a najszybszy na dystansie 10 kilometrów okazał się Wojciech Serkowski, który po iście sprinterskim finiszu zdystansował zwycięzców poprzednich edycji tej imprezy, Szymona Gumkowskiego i Floriana Pyszela. Wśród pań bezkonkurencyjna okazała się Julia Koralewska. 

62. Bieg Westerplatte
62. Bieg Westerplatte

WYNIKI 62. BIEGU WESTERPLATTE

https://elektronicznezapisy.pl/event/10013/results.html#t1

Na trasę jako pierwsza, co staje się powoli tradycją Biegu Westerplatte, ruszyła pani Janina Rosińska, 88-letnie multimedalistka mistrzostw Świata, Europy i Polski w swojej kategorii wiekowej. 

Dopiero pół godziny po utytułowanej, doświadczonej biegaczce wystartowali pozostali zawodnicy. Wraz z pojawieniem się na trasie biegaczy na Westerplatte zaczął padać deszcz, ale jak się potem okazało, nie przeszkodził on uczestnikom w osiąganiu dobrych wyników. Trasa, podobnie jak w ostatnich edycjach, biegła z Westerplatte do Europejskiego Centrum Solidarności, mijając po drodze między innymi okolice portu, miejską Marinę, Filharmonię na Ołowiance, Kładkę na Motławie oraz Muzeum II Wojny Światowej.

bieg westerplatte 2024 02
62. Bieg Westerplatte

Kwestię zwycięstwa i miejsc na podium rozstrzygnęli między sobą trzej biegacze, a zebrani wokół mety widzowie mieli okazję obejrzeć prawdziwie sprinterski finisz, ponieważ różnica pomiędzy zwycięzcą a trzecim miejscem wyniosła niespełna 4 sekundy. Najszybszy okazał się Wojciech Serkowski (GKS Cartusia Kartuzy) z czasem 31:29, który dosłownym (!) rzutem na taśmę wyprzedził gdańszczan: Szymona Gumkowskiego (Gumkowski Team) 31:31, oraz Floriana Pyszela (Świat okiem biegacza) 31:33.

bieg westerplatte 2024 03
62. Bieg Westerplatte

Ponieważ dotychczas biegałem raczej krótsze dystanse, dlatego pasował mi sprinterski finisz, czuję, że mam ten zapas szybkości, który na finiszu pozwala mi wygrywać z zawodnikami na podobnym poziomie. Przy szybszym tempie biegu trudniej by mi było zająć pierwsze miejsce, dlatego to dzisiejsze mi pasowało. Rzut na taśmę? Na mityngu w czerwcu zaliczyłem „bombę”, na ostatnich 300 metrach odcięło mi nogi, dlatego tutaj nie chciałem ryzykować, ale wynikało to głównie z ogromnego zmęczenia. Cieszę się, że dołączyłem do grona zwycięzców Biegu Westerplatte, z Szymonem i Florianem jesteśmy bliskimi kolegami, często spotykamy się na treningach, dlatego ten finisz to był taki nasz wewnętrzny pojedynek i tym większa frajda, że zdołałem zwyciężyć – cieszył się na mecie Wojciech Serkowski, który w imprezie wystartował w roli…ambasadora 62. Biegu Westerplatte. 

W rywalizacji pań różnice na mecie były większe, a jako pierwsza linię mety minęła Julia Koralewska (AZS AWFiS Gdańsk) z czasem 34:10, przed Beatą Niemyjską (LKS Zantyr Sztum) 34:50, oraz byłą triumfatorką Biegu Westerplatte, Katarzyną Pobłocką-Głogowską (UKS Ekonomik Maratończyk Lębork) 36:17. 

Jestem bardzo zadowolona, dopiero od miesiąca jestem w okresie przygotowawczym, w treningu wprowadzającym, dlatego ten wynik tutaj jak najbardziej mnie satysfakcjonuje. Trasa bardzo przyjemna, dodatkowo wielkie podziękowania dla chłopaków, z którymi biegłam, którzy pomogli mi schować się przed wiatrem, także udało się osiągnąć dobry wynik, którym jestem bardzo podbudowana. Wczoraj wróciłam ze zgrupowania i ten start przekonał mnie w tym, że idę we właściwym kierunku. Pogoda wbrew pozorom nie była zła, wiał lekki wiatr w plecy, do tego mżawka, dzięki czemu się człowiek nie przegrzewał. Dla mnie to warunki idealne. 

Wyjątkowym gościem 62. Biegu Westerplatte był Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzezinski, który przed startem podkreślał wagę i rolę Polski w aktualnej sytuacji politycznej Europy, a po przekroczeniu linii mety nie mógł nachwalić się organizacji i atmosfery gdańskiej imprezy. 

Bieg był fantastycznie zorganizowany, jeden z najlepszych pod tym względem, w jakich brałem udział w życiu. Ten bieg to taka Polska w pigułce: świetna organizacja, atmosfera oraz chłodna pogoda (śmiech). No i samo Westerplatte, miejsce o historycznym znaczeniu dla Polski. Wziąć udział w biegu w takim miejscu to fantastyczne przeżycie — podkreślił amerykański dyplomata. 

bieg westerplatte 2024 05
62. Bieg Westerplatte

Na trasie mogliśmy zobaczyć też liczną reprezentację gdańskich samorządowców, z wiceprezydentem Miasta Gdańska Piotrem Borawskim na czele. 

Chcemy pokazywać i dawać dobry przykład. Poza tym w zdrowym ciele zdrowy duch, więc jeśli chcemy dobrze pracować dla miasta, musimy być w pełni mocy i siły. Sam bieg jest bardzo ważny dla Gdańska, związany z historycznymi miejscami, a trasa jest świetna. No i sama tradycja – to już 62 edycja Biegu Westerplatte, to niesamowita sprawa – zauważył wiceprezydent Piotr Borawski, w Mieście Gdańsku odpowiedzialny między innymi za kwestie związane ze sportem. 

  • Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu
  • Partner techniczny: AdRunaLine
  • Partnerzy: Województwo Pomorskie, Gdańskie Wodociągi
  • Patronat: trojmiasto.pl, Gazeta Wyborcza, magazynbieganie.pl, treningbiegacza.pl, bieganieuskrzydla.pl

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Przed nami 17. PKO Bieg Trzech Kopców – wyjątkowy bieg górski w centrum miasta!
Następny wpis
13. Półmaraton Dwóch Mostów już za nami!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu