fbpx
Relacje

13. Półmaraton Dwóch Mostów już za nami!

Pochmurne i lekko deszczowe niebo powitały w niedzielny poranek uczestników 13. Półmaratonu Dwóch Mostów. Po rozgrzewce przeprowadzonej przez…
07 1

Pochmurne i lekko deszczowe niebo powitały w niedzielny poranek uczestników 13. Półmaratonu Dwóch Mostów. Po rozgrzewce przeprowadzonej przez trenerkę Alicję Sominę na placu Starego Rynku biegacze przeszli na linię STARTU ulokowaną na tzw. starym moście, czyli Moście Legionów Piłsudskiego. Punktualnie o 8:30 wyruszyli na trasę, która prowadziła przez płockie ulice i oba mosty. Biegacze tak rozgrzali asfalt, że już pod koniec rywalizacji zza chmur wyjrzało słońce i już do końca nie opuściło płockiego nieba. Jak zwykle biegaczom towarzyszył głośny doping kibiców oraz bębniarzy z Państwowej Szkoły Muzycznej I. i II. stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku. Na całej trasie pomocą służył sztab medyczny oraz prawie setka wolontariuszy.

Początkowo silniejszy wiatr dał się we znaki na odcinku Mostu Solidarności, jednak z każdą następną minutą był coraz lepiej, niezmienne pozostały wymagające podbiegi – komentował z uśmiechem jeden z uczestników Półmaratonu.

Półmaratonu Dwóch Mostów to już od kilku lat dwa biegi. Główny rozgrywany jest na dystansie 21 km, towarzyszący – na ok. 11 km. Pakiety startowe na oba biegi rozeszły się na ponad miesiąc przed wydarzeniem. W sumie zapisało się  802 uczestników – 555 osób chciało pokonać dłuższy dystans, a 247 krótszy. Ostatecznie półmaraton ukończyło 432 biegaczek i biegaczy, a bieg towarzyszący 214.

Obszerną relację foto znajdziecie na profilu Półmaratonu: https://www.facebook.com/PolmaratonDwochMostow

Najszybszy na dystansie półmaratońskim był  Dmytro Didovodiuk, reprezentujący klub Didovodyuk_Team. Zameldował się na mecie z czasem 1:11:04. Pierwsza kobieta, Nataliia Semenovych, uzyskała 1:20:07 i w klasyfikacji generalnej zajęła piąte miejsce. Oczko wyżej był najlepszy płocczanin. W tym roku okazał się nim Artur Kamiński  z klubu Płock Biega No Age Limit z czasem 1:19:19. Najszybszą płocczanką została Anita Górczyńska.

W biegu towarzyszącym najlepszy czas wybiegał Przemysław Obara 11 km pokonał w 39 minut. Pierwsza wśród pań była płocczanka Małgorzata Daszkiewicz z wynikiem nieco ponad 46 minut.

Wszystkie wyniki można sprawdzić na:

https://foxter-sport.pl/13.-polmaraton-dwoch-mostow

Sukces Półmaratonu Dwóch Mostów to praca wielu osób zaangażowanych całym sercem w jego przygotowanie i przeprowadzenie. To przedstawiciele lokalnego środowiska biegowego, urzędnicy i pracownicy miejskich jednostek. Sami często są pasjonatami biegania i uczestniczą w zawodach w Polsce i na świecie, a zdobyte doświadczenia przenoszą na lokalne podwórko – podkreśla Edyta Mierzejewska, dyrektorka wydziału promocji i sportu w urzędzie miasta. – Bardzo dziękujemy sponsorom, którzy włączyli się w naszą imprezę. Niektórzy są z nami od lat, doceniając poziom półmaratonu – dodaje.

Organizatorzy 13. Półmaratonu Dwóch Mostów:

  •     Urząd Miasta Płocka
  •     Miejskie Ośrodek Sportu i rekreacji Sp. z o.o.
  •     Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki
plansza logosy 2024 1
13. Półmaraton Dwóch Mostów już za nami! 89

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Wojciech Serkowski dosłownym rzutem na taśmę wygrywa 62. Bieg Westerplatte
Następny wpis
Interwały biegowe, czyli na czym polega trening interwałowy i co daje?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu