Typy osobowości biegaczy

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Każdy z nas ma określony typ osobowości. Unikalne cechy charakteru i rodzaj temperamentu, który  odróżnia nasze zachowanie od innych. To osobowość decyduje o tym, jak podchodzimy do problemów, jakie mamy wartości w życiu i o czym myślimy. Osobowość również przyczynia się do naszych sukcesów w sporcie i sposobie podejścia do biegania. Biegacze dzielą się na różne typy, których cechy bardzo często są widoczne już przy pierwszych treningach. Sposób podejścia do biegania, preferencje do treningów grupowych, motywacja – to wszystko zależy od tego, jakie mamy cechy charakteru. Poniżej opisane zostały przykładowe typy osobowości, które możemy zauważyć wśród biegaczy. Zobacz, czy widzisz siebie w konkretnej grupie.

Wojownik

To jeden z najbardziej popularnych typów wśród mężczyzn. Ma to swoje uzasadnienie biologiczne. Mężczyźni od zawsze byli wojownikami i są nastawieni na walkę oraz rywalizację. Wojownik to typ biegacza, dla którego liczą się nie tylko wyniki własne, ale i innych biegaczy. Ten typ dąży do zwycięstwa. Chce być pierwszy nie tylko na zawodach, ale nawet na treningach. Nie pamięta dobrze swojego czasu, wymieni za to wszystkie osoby, które po drodze wyprzedził. To typ waleczny!

Wojownicy mają zazwyczaj bardzo dobre wyniki w zawodach, gdyż są mocno zmotywowani do ciężkiej pracy. Cechuje ich determinacja, nie rozczulają się nad sobą i nie potrzebują dodatkowej zachęty, by wyjść na trening. Nie przeszkodzi im nawet deszcz i siarczysty mróz.

Wydają się sportowcami idealnymi, ale bycie wojownikiem ma też swoje wady. O ile w sporcie chodzi o rywalizację, o tyle może okazać się ona zgubna, jeśli jest jedynym motywatorem. Wojownicy często narażeni są na kontuzje, gdyż trenują ciężko i nie dają sobie odpocząć, nawet jeśli są przetrenowani. Jeśli więc widzisz w sobie typ wojownika, musisz pamiętać, że ciała nie da się oszukać i prędzej czy później się zbuntuje. Słuchaj swojego organizmu, by nie narazić się na kontuzje. Warto też czasami wybrać się na trening ze słabszymi, by poczuć jak to jest biegać bez żadnej presji i rywalizacji. Będziesz zdziwiony, jak podczas biegu można się wyciszyć i zrelaksować.

Pasjonat

Pasjonaci dzielą się na dwa typy: tych, dla których pasją jest samo w sobie bieganie, oraz tych, których pasjonuje zdrowy styl życia. Ci pierwsi w bieganiu widzą głęboki sens i są niemal uzależnieni od biegania. Prenumerują magazyny biegowe, czytają książki na ten temat i znają prawie wszystkich biegaczy w okolicy. Oni żyją bieganiem, są częścią tej społeczności. Wśród biegaczy jest ich wielu. Mogą mieć tendencje wojownicze lub bardziej towarzyskie. Bieganie sprawia im radość i jest to ich sposób na odstresowanie się i urozmaicenie swojego życia.

Sklep TreningBiegacza.pl

Kupując u nas, wspierasz rozwój serwisu!

Drugim typem pasjonata jest osoba, która prowadzi zdrowy styl życia. Pasją takiego biegacza jest nie tylko bieganie, ale ogólnie przyjęte bycie fit. W tej grupie bardzo często znajdziemy kobiety, które nie tylko trenują, ale i zdrowo się odżywiają. Bieganie jest dla nich częścią zdrowego życia i nie traktują je jako obowiązek, lecz jako naturalną czynność w ciągu swojego dnia.

Jeśli jesteś pasjonatem, to jesteś wielkim szczęściarzem. Bieganie wprowadza harmonię do twojego życia. Warto jednak czasami postawić sobie cel (na przykład zawody) albo dla odmiany porywalizować z kimś o lepsze wyniki. O ile pasjonaci nie potrzebują dodatkowej motywacji do trenowania, o tyle przydatny dla nich może być dodatkowy impuls, który zapali ducha rywalizacji.

Dusza towarzyska

Każdy doskonale wie, że jedną z największych zalet biegania jest to, że można poznać wiele niesamowitych osób. Biegacz towarzyski właśnie w tym widzi największą radość biegania. Sport traktuje jako idealny sposób spędzenia wolnego czasu wśród znajomych. Rzadko kiedy biega w samotności, woli wspólny, grupowy trening. Zazwyczaj należy do kilku grup biegowych, a na zawodach wszyscy go znają. Tacy ludzie są bardzo otwarci, pozytywni i zawsze mają coś ciekawego do powiedzenia.

Bardzo często jednak biegacze towarzyscy mają o wiele mniejsze sukcesy sportowe, niż na przykład wojownicy. Pewnie dlatego, że nie zależy im na samych wynikach. Mimo wszystko dobrze czasem powalczyć o lepsze czasy i tym samym wznieść się na wyższy poziom biegania. Ten typ osobowości nie lubi rywalizacji, ale czasem warto się przełamać, gdyż może się to okazać dobrym impulsem ku szybszemu bieganiu. Jeśli więc widzisz w sobie biegacza towarzyskiego, postaraj się czasem pościgać ze znajomymi. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jakie wyniki możesz w ten sposób osiągnąć.

Biegacz nastawiony na cel

Biegacz nastawiony na cel nie biega dla samego biegania. Jest to tylko narzędzie do osiągnięcia celu. Zazwyczaj celem tego typu biegacza jest schudnięcie, wyjście z nałogu, poprawa samopoczucia. Gdyby bieganie nie miało przynosić żadnych dodatkowych korzyści, pewnie nigdy nie zdecydowałby się wyjść na trening. To nie są zazwyczaj typy sportowców, lubiący rywalizacje. Ten biegacz biega, bo chce osiągnąć dzięki temu konkretny cel.

Jeśli widzisz siebie w tym typie, to ważne, by odnaleźć więcej przyjemności w bieganiu. Biegasz, by schudnąć? Zwróć uwagę również na inne korzyści – lepsze samopoczucie, więcej znajomych, produktywniejsze spędzenie wolnego czasu. Istnieje szansa, że bieganie polubisz za te wszystkie zalety i być może odkryjesz w sobie pasję.

Biegacz okazjonalny

Wielu ma wątpliwości, czy biegacz okazjonalny to jeszcze biegacz. Jest to typ biegacza, który biega tylko raz na jakiś czas, jeśli ma ku temu okazję. Nie ma spektakularnych wyników. Najczęściej biega stałym rytmem, po tej samej trasie. Wychodzi na trening raz w miesiącu lub w każdą niedzielę. Chce tylko pobiegać. Bez żadnych celów i skonkretyzowanych planów. Nie ma nawet butów do biegania i specjalistycznego stroju. Takich biegaczy nie należy wykluczać ze społeczności biegowej. Każdy kto biega jest biegaczem, nawet jeśli tylko okazjonalnie. Nie liczą się życiówki i wiedza na temat tego sportu. Okazjonalny biegacz ma jednak szansę przerodzić się w pasjonata, wojownika lub inny typ, który charakteryzuje się większym zapałem do tej aktywności. Bardzo często jest to początek przygody z bieganiem, dlatego najważniejsza rada jest taka, by nie rezygnować z biegania i starać się coraz częściej wplatać je w codzienność.

Jeśli jesteś tylko okazjonalnym biegaczem, to warto obrać sobie konkretny cel. Zapisz się na zawody lub ustal, że biegasz dwa, trzy razy w tygodniu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po kilku miesiącach uzależnisz się od biegania.

Opisane typy osobowości są umowne i ich podział jest bardzo ruchomy. Istnieje jeszcze wiele typów sportowców, z którymi możemy się identyfikować. W bieganiu najpiękniejsze jest to, że każdy z nas ma swoje własne motywy – jedni biegają dla rywalizacji, inni chcą nawiązać nowe znajomości. Są i tacy, którzy wolą się wyciszyć lub traktują ten sport jako środek do innego celu. Nie ważne z jakiego powodu biegasz i jakim typem biegacza jesteś. Ważne, że jesteś biegaczem.