fbpx
Pozostałe

Typy osobowości biegaczy

Każdy z nas ma określony typ osobowości. Unikalne cechy charakteru i rodzaj temperamentu, który odróżnia nasze zachowanie od innych. To osobowość decyduje o tym, jak podchodzimy do problemów, jakie..
foto06 02 02

Każdy z nas ma określony typ osobowości. Unikalne cechy charakteru i rodzaj temperamentu, który  odróżnia nasze zachowanie od innych. To osobowość decyduje o tym, jak podchodzimy do problemów, jakie mamy wartości w życiu i o czym myślimy. Osobowość również przyczynia się do naszych sukcesów w sporcie i sposobie podejścia do biegania. Biegacze dzielą się na różne typy, których cechy bardzo często są widoczne już przy pierwszych treningach. Sposób podejścia do biegania, preferencje do treningów grupowych, motywacja – to wszystko zależy od tego, jakie mamy cechy charakteru. Poniżej opisane zostały przykładowe typy osobowości, które możemy zauważyć wśród biegaczy. Zobacz, czy widzisz siebie w konkretnej grupie.

Wojownik

To jeden z najbardziej popularnych typów wśród mężczyzn. Ma to swoje uzasadnienie biologiczne. Mężczyźni od zawsze byli wojownikami i są nastawieni na walkę oraz rywalizację. Wojownik to typ biegacza, dla którego liczą się nie tylko wyniki własne, ale i innych biegaczy. Ten typ dąży do zwycięstwa. Chce być pierwszy nie tylko na zawodach, ale nawet na treningach. Nie pamięta dobrze swojego czasu, wymieni za to wszystkie osoby, które po drodze wyprzedził. To typ waleczny!

Wojownicy mają zazwyczaj bardzo dobre wyniki w zawodach, gdyż są mocno zmotywowani do ciężkiej pracy. Cechuje ich determinacja, nie rozczulają się nad sobą i nie potrzebują dodatkowej zachęty, by wyjść na trening. Nie przeszkodzi im nawet deszcz i siarczysty mróz.

Wydają się sportowcami idealnymi, ale bycie wojownikiem ma też swoje wady. O ile w sporcie chodzi o rywalizację, o tyle może okazać się ona zgubna, jeśli jest jedynym motywatorem. Wojownicy często narażeni są na kontuzje, gdyż trenują ciężko i nie dają sobie odpocząć, nawet jeśli są przetrenowani. Jeśli więc widzisz w sobie typ wojownika, musisz pamiętać, że ciała nie da się oszukać i prędzej czy później się zbuntuje. Słuchaj swojego organizmu, by nie narazić się na kontuzje. Warto też czasami wybrać się na trening ze słabszymi, by poczuć jak to jest biegać bez żadnej presji i rywalizacji. Będziesz zdziwiony, jak podczas biegu można się wyciszyć i zrelaksować.

Pasjonat

Pasjonaci dzielą się na dwa typy: tych, dla których pasją jest samo w sobie bieganie, oraz tych, których pasjonuje zdrowy styl życia. Ci pierwsi w bieganiu widzą głęboki sens i są niemal uzależnieni od biegania. Prenumerują magazyny biegowe, czytają książki na ten temat i znają prawie wszystkich biegaczy w okolicy. Oni żyją bieganiem, są częścią tej społeczności. Wśród biegaczy jest ich wielu. Mogą mieć tendencje wojownicze lub bardziej towarzyskie. Bieganie sprawia im radość i jest to ich sposób na odstresowanie się i urozmaicenie swojego życia.

Drugim typem pasjonata jest osoba, która prowadzi zdrowy styl życia. Pasją takiego biegacza jest nie tylko bieganie, ale ogólnie przyjęte bycie fit. W tej grupie bardzo często znajdziemy kobiety, które nie tylko trenują, ale i zdrowo się odżywiają. Bieganie jest dla nich częścią zdrowego życia i nie traktują je jako obowiązek, lecz jako naturalną czynność w ciągu swojego dnia.

Jeśli jesteś pasjonatem, to jesteś wielkim szczęściarzem. Bieganie wprowadza harmonię do twojego życia. Warto jednak czasami postawić sobie cel (na przykład zawody) albo dla odmiany porywalizować z kimś o lepsze wyniki. O ile pasjonaci nie potrzebują dodatkowej motywacji do trenowania, o tyle przydatny dla nich może być dodatkowy impuls, który zapali ducha rywalizacji.

Dusza towarzyska

Każdy doskonale wie, że jedną z największych zalet biegania jest to, że można poznać wiele niesamowitych osób. Biegacz towarzyski właśnie w tym widzi największą radość biegania. Sport traktuje jako idealny sposób spędzenia wolnego czasu wśród znajomych. Rzadko kiedy biega w samotności, woli wspólny, grupowy trening. Zazwyczaj należy do kilku grup biegowych, a na zawodach wszyscy go znają. Tacy ludzie są bardzo otwarci, pozytywni i zawsze mają coś ciekawego do powiedzenia.

Bardzo często jednak biegacze towarzyscy mają o wiele mniejsze sukcesy sportowe, niż na przykład wojownicy. Pewnie dlatego, że nie zależy im na samych wynikach. Mimo wszystko dobrze czasem powalczyć o lepsze czasy i tym samym wznieść się na wyższy poziom biegania. Ten typ osobowości nie lubi rywalizacji, ale czasem warto się przełamać, gdyż może się to okazać dobrym impulsem ku szybszemu bieganiu. Jeśli więc widzisz w sobie biegacza towarzyskiego, postaraj się czasem pościgać ze znajomymi. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jakie wyniki możesz w ten sposób osiągnąć.

Biegacz nastawiony na cel

Biegacz nastawiony na cel nie biega dla samego biegania. Jest to tylko narzędzie do osiągnięcia celu. Zazwyczaj celem tego typu biegacza jest schudnięcie, wyjście z nałogu, poprawa samopoczucia. Gdyby bieganie nie miało przynosić żadnych dodatkowych korzyści, pewnie nigdy nie zdecydowałby się wyjść na trening. To nie są zazwyczaj typy sportowców, lubiący rywalizacje. Ten biegacz biega, bo chce osiągnąć dzięki temu konkretny cel.

Jeśli widzisz siebie w tym typie, to ważne, by odnaleźć więcej przyjemności w bieganiu. Biegasz, by schudnąć? Zwróć uwagę również na inne korzyści – lepsze samopoczucie, więcej znajomych, produktywniejsze spędzenie wolnego czasu. Istnieje szansa, że bieganie polubisz za te wszystkie zalety i być może odkryjesz w sobie pasję.

Biegacz okazjonalny

Wielu ma wątpliwości, czy biegacz okazjonalny to jeszcze biegacz. Jest to typ biegacza, który biega tylko raz na jakiś czas, jeśli ma ku temu okazję. Nie ma spektakularnych wyników. Najczęściej biega stałym rytmem, po tej samej trasie. Wychodzi na trening raz w miesiącu lub w każdą niedzielę. Chce tylko pobiegać. Bez żadnych celów i skonkretyzowanych planów. Nie ma nawet butów do biegania i specjalistycznego stroju. Takich biegaczy nie należy wykluczać ze społeczności biegowej. Każdy kto biega jest biegaczem, nawet jeśli tylko okazjonalnie. Nie liczą się życiówki i wiedza na temat tego sportu. Okazjonalny biegacz ma jednak szansę przerodzić się w pasjonata, wojownika lub inny typ, który charakteryzuje się większym zapałem do tej aktywności. Bardzo często jest to początek przygody z bieganiem, dlatego najważniejsza rada jest taka, by nie rezygnować z biegania i starać się coraz częściej wplatać je w codzienność.

Jeśli jesteś tylko okazjonalnym biegaczem, to warto obrać sobie konkretny cel. Zapisz się na zawody lub ustal, że biegasz dwa, trzy razy w tygodniu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po kilku miesiącach uzależnisz się od biegania.

Opisane typy osobowości są umowne i ich podział jest bardzo ruchomy. Istnieje jeszcze wiele typów sportowców, z którymi możemy się identyfikować. W bieganiu najpiękniejsze jest to, że każdy z nas ma swoje własne motywy – jedni biegają dla rywalizacji, inni chcą nawiązać nowe znajomości. Są i tacy, którzy wolą się wyciszyć lub traktują ten sport jako środek do innego celu. Nie ważne z jakiego powodu biegasz i jakim typem biegacza jesteś. Ważne, że jesteś biegaczem.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Do Wrocławia po życiówki
Następny wpis
Masaż sportowy - kolejny element biegowej układanki - kompendium wiedzy

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu