fbpx
News & Technologie

Trzaskalska mistrzynią Polski

W sobotę w Łodzi odbyły się Mistrzostwa Polski kobiet na 10 km. Były to szóste mistrzostwa w tej konkurencji, po raz drugi rywalizowano w ramach łódzkiego Biegu Fabrykanta. Na starcie MP stanęło 16 zawodniczek, które walczyły o medale.
trzaskalska mistrzynia polski

W sobotę w Łodzi odbyły się Mistrzostwa Polski kobiet na 10 km. Były to szóste mistrzostwa w tej konkurencji, po raz drugi rywalizowano w ramach łódzkiego Biegu Fabrykanta. Na starcie MP stanęło 16 zawodniczek, które walczyły o medale.

Przed biegiem wśród głównych faworytek do złota stawiano Izabelę Trzaskalską, która nie tak dawno startowała w maratonie na Mistrzostwach Świata w Londynie, a także trzykrotną olimpijkę – Monikę Stefanowicz czy mistrzynię Polski na 5 000 i 10 000 metrów ze stadionu – Katarzynę Rutkowską. Ostatecznie do walki stanęła jedynie pierwsza z wymienionych, która w tej sytuacji była murowaną kandydatką do zwycięstwa.

Na liście startowej dodatkowo zabrakło dotychczasowych mistrzyń Polski na 10 km. Zdobywczyni trzech złotych medali Iwony Bernardelli (z domu Lewandowska), a także mających na swoim koncie po jednym zwycięstwie: Katarzyny Kowalskiej i Dominiki Nowakowskiej.

Bieg główny (Fabrykanta) wystartował o 18:30. Trasa prowadziła od Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wokół Parku Źródliska i była podzielona na dwie 5-kilometrowe pętle. W biegu głównym równych sobie nie miał Artur Kozłowski (Sanprobi Team) – rekordzista Biegu Fabrykanta z 2015 roku, kiedy to 10km przebiegł poniżej 30 minut – 29:58. Polak już po pierwszej pętli miał znaczącą przewagę nad rywalami (31 sekund nad drugim), którą na mecie jeszcze powiększył. Ostatecznie zwyciężył z czasem 30:12, a za jego plecami finiszowali Ukraińcy: Mykhailo Bohdanov z klubu Dinamo (32:10) oraz Paweł Olijnyk z KB Rawicz (32:57).

W sobotni wieczór jednakże niemal wszystkie oczy były zwrócone na płeć piękną, która walczyła o medale mistrzostw Polski! Niedługo po strzale startera na czoło biegu wysunęła się główna faworytka do złota – Izabela Trzaskalska, której z oczu nie spuszczały rywalki. Po 5 kilometrach nadal przewodziła Trzaskalska, za nią ze stratą 27 sekund znajdowała się Aleksandra Brzezińska, a na kolejnych pozycjach z niewielkimi stratami były: Ewa Jagielska, Aleksandra Lisowska i Karolina Giza.

Walka o medale była bardzo zacięta i toczyła się niemal do samego końca. Na drugiej pętli rywalki zbliżyły się do prowadzącej zawodniczki, ale na szczęście dla Izabeli Trzaskalskiej (AZS UMCS Lublin) dobiegła ona na pierwszym miejscu. Czas zwyciężczyni to 34:31. Druga na linię mety wpadła Ewa Jagielska (LKS Ostrowianka Ostrów Mazowiecki) ze stratą 14 sekund. Brąz dla Aleksandry Brzezińskiej (MKL Toruń) – 34:54. Spośród 14 biegaczek, które ukończyły bieg, jeszcze 4. na mecie Aleksandra Lisowska „złamała” barierę 35 minut (34:57).

Warto odnotować, że pierwsza piątka mistrzostw Polski kobiet na 10 km zajęła miejsca w TOP20 kategorii OPEN! Złota medalistka zajęła 10. miejsce, srebrna – 12., a brązowa – 15.

Dla Izabeli Trzaskalskiej wygrana w sobotnich 6. Mistrzostwach Polski kobiet na 10 km to kolejny sukces na arenie krajowej. 29-letnia biegaczka AZS UMCS Lublin ma na swoim koncie srebrny medal w biegu na 5000 m z Bydgoszczy z 2006 roku, a także trzy brązowe krążki: w biegu przełajowym na 4 km (Zamość 2011), w półmaratonie (Warszawa 2012) i maratonie (Łódź 2015). Wychodzi na to, że Łódź jest szczęśliwa dla zawodniczki trenowanej przez Marka Jakubowskiego.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Medale polskich biegaczy na Uniwersjadzie
Następny wpis
Udana Uniwersjada Polaków
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu