fbpx
News & Technologie

Udana Uniwersjada Polaków

Pierwszy dzień obecnego tygodnia był ostatnim, w którym rywalizowano na stadionie lekkoatletycznym podczas letniej Uniwersjady rozgrywanej w Tajpej. Poniedziałek był też bardzo udany dla naszych lekkoatletów, którzy znacznie powiększyli worek medali reprezentacji Polski.
udana uniwersjada polakow

Pierwszy dzień obecnego tygodnia był ostatnim, w którym rywalizowano na stadionie lekkoatletycznym podczas letniej Uniwersjady rozgrywanej w Tajpej. Poniedziałek był też bardzo udany dla naszych lekkoatletów, którzy znacznie powiększyli worek medali reprezentacji Polski.

Zacznijmy jednak od wcześniejszych rezultatów uzyskiwanych przez Polaków na tajwańskiej bieżni (zeszły tydzień podsumowaliśmy w innym artykule, do którego przejdziesz klikając tutaj). W sobotnim finale 400 metrów przez płotki mężczyzn poprawnie spisał się Patryk Dobek, który co prawda zajął dopiero 5. miejsce, ale uzyskał swój najlepszy wynik w sezonie (49.51). Wygrał Juander Santos Aquino z Dominikany, który jako jedyny zszedł poniżej 49 sekund (48.65). Tego samego dnia o włos od medalu była Karolina Kołeczek na 100 m przez płotki. Urocza Polka zatrzymała stoper na 13.31, co pozwoliło jej uplasować się na niezbyt szczęśliwym 4. miejscu. Świetny wynik uzyskała zwyciężczyni Nadine Visser z Holandii (12.98)!

Niedzielne zmagania nasza reprezentacja rozpoczęła z wysokiego C! Na dystansie 3000 metrów z przeszkodami złoty medal zdobył Krystian Zalewski! Polak wygrał na finiszu z reprezentantem Republiki Południowej Afryki – Rantso Mokopane, trzeci był Algierczyk Ali Messaoudi. Czas Zalewskiego 8:35.88 był lepszy od drugiego na mecie o 0.37 s. Za przysłowiowym „ciosem” poszedł Damian Czykier. Nasz płotkarz na 110 m ppł zdobył brązowy medal! Przegrał tylko z brązowym medalistą mistrzostw świata z Londynu – Balazsem Baji (13.35) i fenomenalnym Kuei-Ru Chenem z Tajwanu (13.55 RŻ). W biegu finałowym kobiet na 5000 metrów 5. miejsce zajęła Paulina Kaczyńska (15:58.48), a wygrała Hanna Klein (15:45.28).

Na zakończenie zmagań na stadionie lekkoatletycznym mieliśmy nadzieję na medale związane z naszymi żeńskimi sztafetami: 4 x 100 m oraz 4 x 400 m oraz Arturem Kuciapskim na 800 metrów.

Na pierwszy ogień ruszyły nasze piękne sprinterki na najkrótszym dystansie: Kamila Ciba, Agata Forkasiewicz, Małgorzata Kołdej i Karolina Zagajewska. Polkom udało się zdobyć brązowe medale, które po kilkunastu minutach zmieniły się w… srebrne! Na metę najszybciej wbiegły reprezentantki Kazachstanu, które zostały jednak zdyskwalifikowane. Ostatecznie zwyciężczyniami okrzyknięto Szwajcarki (43.81), srebro przypadło Polkom (44.19), a brąz Japonkom (44.56 SB). Niestety bez jakiegokolwiek krążka do kraju wróci Artur Kuciapski, który zajął 5. miejsce na 800 metrów z czasem 1:47.69, do podium zabrakło 0.51.

W ostatnich konkurencjach lekkoatletycznych, podobnie jak we wcześniejszych dniach, polskiej reprezentacji nie opuszczał pech, który wiązał się z zajmowaniem 4. miejsca. Na 1500 metrów pań o sporym pechu może mówić Martyna Galant (4:20.90), której przypadło najgorsze z możliwych miejsc. 22-letnia Polka przegrała medal o 0.25 sekundy.

Nie było niespodzianki w sztafecie 4 x 400 metrów pań. Polki wystartowały w najmocniejszym składzie, z jedną różnicą w porównaniu do niedawnych mistrzostw świata w Londynie, w miejsce Oli Gaworskiej w finale Uniwersjady pobiegła Patrycja Wyciszkiewicz. Polki już po pierwszej zmianie prowadziły ze sporą, półtora sekundową przewagą, którą w dalszej części rywalizacji sukcesywnie powiększały. Ostatecznie reprezentacja Polski w składzie: Małgorzata Hołub, Iga Baumgart, Patrycja Wyciszkiewicz i Justyna Święty wygrała w czasie 3:26.75, zostawiając daleko z tyłu konkurencję.

Nasza lekkoatletyczna reprezentacja zdobyła ostatecznie 14 medali: 6 złotych i po 4 srebrne i brązowe – z czego siedem jest zasługą Polskich biegaczy. Na bieżni po złote krążki sięgnęli: Małgorzata Hołub (400 m), Krystian Zalewski (3000 m z przeszkodami) oraz sztafeta 4 x 400 kobiet, srebrne: Joanna Linkiewicz (400 m ppł), sztafeta 4 x 100 m kobiet, natomiast brązowe: Rafał Omelko (400 m) oraz Damian Czykier (110 m ppł).
 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Trzaskalska mistrzynią Polski
Następny wpis
Rekordowy RAFAKO Półmaraton Racibórz
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu