fbpx
medale polskich biegaczy na uniwersjadzie

Medale polskich biegaczy na Uniwersjadzie

W dniach 18-30 sierpnia w tajwańskiej stolicy – Tajpej odbywa się letnia Uniwersjada. Oczywiście na starcie nie zabrakło naszych reprezentantów, w tym także lekkoatletów, którzy nie tak dawno z powodzeniem startowali w 16. Mistrzostwach Świata w Londynie.

Oczywistym jest, że szczególną uwagę zwracamy na bieżnię, na której w piątek nasi zawodnicy zdobyli trzy medale! Na starcie pierwszego piątkowego finału – 400 metrów przez płotki – stanęły dwie Polki: Aleksandra Gaworska oraz Joanna Linkiewicz. Niedużo brakowało, a obie nasze reprezentantki stałyby na podium. Ostatecznie Linkiewicz zdobyła srebro z czasem 55.90, przegrywając tylko z Ayomide Folorunso (Włochy) o 0.27. Gaworska – brązowa medalistka z ostatnich MŚ w sztafecie 4×400 m – uplasowała się na najbardziej niewdzięcznym dla sportowca 4. miejscu (57.25).

O sporym pechu może mówić Grzegorz Kalinowski, który w biegu na 1500 metrów również zajął miejsce tuż za podium, z czasem 3:44.57 przegrał brąz o 0.58 sekundy. Całą stawkę zamknął inny Polak – Mateusz Borkowski (3:50.99), a zwyciężył Niemiec Timo Benitz (3:43.45).

Przed godziną 19 czasu lokalnego w Tajpej poznaliśmy mistrzynię Uniwersjady na dystansie 400 metrów. Została nią reprezentantka Polski Małgorzata Hołub (51.76)!!! Druga nasza reprezentantka Iga Baumgart (52.46) zajęła szóstą pozycję. Dla złotej medalistki to największy indywidualny sukces w karierze, wcześniej również na Uniwersjadzie zdobyła srebrny krążek (w 2015 roku).

W niezbyt szybkim biegu na 800 metrów kobiet 6. miejsce zajęła Paulina Mikiewicz-Łapińska (2:04.19), która w biegu półfinałowym ustanowiła swój nowy rekord życiowy – 2:03.21. Złotą medalistką została Ukrainka Olga Liakhova. Długo po biegu trwały protesty, po których zdyskwalifikowano zwyciężczynię Rose Mary Almanza Blanco z Kuby.

W ostatnim finale rozgrywanym w piątek na bieżni wystartował nasz „wieżowiec” Rafał Omelko oraz Kajetan Duszyński. I w tym starcie polskich biegaczy nie ominęło fatum czwartego miejsca! Ta pozycja przypadła 22-letniemu Duszyńskiemu, który zatrzymał stoper na 46.50 sekundy – czas gorszy od jego rekordu życiowego o 0.20 uzyskanego w Tajpej w półfinale. O sześć lat starszy i dużo bardziej doświadczony Omelko (45.56) zdobył dla Polski kolejny, tym razem brązowy medal. Wygrał Dominikańczyk Santos Aquino (45.24) przed Kubańczykiem Pardo Lescay (45.31), obaj uzyskali swoje najlepsze rezultaty sezonu. Przed Duszyńskim i Omelko został jeszcze start w sztafecie 4×400 m, w którym liczymy na kolejny medal.

Polska reprezentacja wzbogaciła się o trzy medale. Lekkoatleci zdobyli ich razem już pięć: złoto Hołub (400 m) i Fajdek (rzut młotem), srebro Linkiewicz (400 m ppł) i Bukowiecki (pchnięcie kulą) oraz brąz Omelko (400 m). Tym samym, biorąc pod uwagę wyłącznie wyniki ze stadionu lekkoatletycznego, Polacy są na 1. miejscu i wyprzedzają o dwa krążki Niemców (2 złote i 1 brązowy) i o jeden Rumunów (1 złoto, 1 srebro, 2 brązowe). We wszystkich sportach odbywających się na Uniwersjadzie nasi reprezentanci zdobyli 14 medali (3-6-5), co daje im 10. pozycję.