fbpx
Informacje prasowe

Trasa 15. PZU Cracovia Maraton z atestami

Wiemy już którędy poprowadzi trasa 15. PZU Cracovia Maraton, który zorganizowany zostanie 15 maja 2016 roku. Po raz trzeci z rzędu, start i meta usytuowane będą w samym sercu Krakowa – na Rynku ...
trasa 15 pzu cracovia maraton 05

Wiemy już którędy poprowadzi trasa 15. PZU Cracovia Maraton, który zorganizowany zostanie 15 maja 2016 roku. Po raz trzeci z rzędu, start i meta usytuowane będą w samym sercu Krakowa – na Rynku Głównym.

Również po raz trzeci, trasa składa się z dwóch pętli wiodących w znacznej mierze poprzez najstarszą i najpiękniejszą część miasta. Zgodnie z towarzyszącym imprezie od pierwszej edycji hasłem „z historią w tle”, uczestnicy krakowskiego maratonu przebiegną obok wielu wspaniałych zabytków podwawelskiego grodu. Maratończycy będą mieć w zasięgu wzroku jednak nie tylko Wawel, Sukiennice czy historyczne budowle sakralne, ale też najnowocześniejsze obiekty, takie jak TAURON Arena Kraków.

Powyższy przebieg trasy pozwoli ograniczyć utrudnienia w ruchu drogowym oraz ułatwi pracę służb mundurowych i wolontariuszy, bez których pomocy nie byłoby możliwe zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa i komfortu biegaczom, a także kibicom, mieszkańcom i wszystkim osobom przebywającym w tym czasie w naszym mieście.

Dwie pętle pozwolą również na zgromadzenie się wzdłuż trasy większej ilości kibiców, którym łatwiej będzie zagrzewać biegaczy do walki z czasem i samym sobą.

trasa-15-pzu-cracovia-maraton-04

Na decyzję na temat trasy 15. PZU Cracovia Maraton wpłynęła także zapowiedź licznych remontów krakowskich ulic, które są zaplanowane przed lipcowymi Światowymi Dniami Młodzieży. Szczegółowy opis trasy oraz plik z mapą do pobrania znajdują się TUTAJ.

Trasa 15. PZU Cracovia Maraton z atestami

Trasa jubileuszowej, 15. edycji krakowskiego maratonu ma już atesty AIMS i PZLA. 20 i 21 lutego dokładnych pomiarów dokonał Tadeusz Dziekoński – atestator tras w biegach ulicznych z licencją Stowarzyszenia Międzynarodowych Maratonów i Biegów Ulicznych AIMS oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych IAAF, a także pełnomocnik ds. atestacji tras Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Wprowadzone zostały drobne korekty względem ogłoszonego wcześniej przebiegu trasy, z których  największa zmiana to poprowadzenie odcinka pomiędzy ul. Rollego i ul. Zabłocie Bulwarem Podolskim, a nie ulicami Przy Moście, Staromostową, Brodzińskiego i Nadwiślańską.

Krakowskie Spotkania Biegowe

Natomiast w sobotę poprzedzającą niedzielny, 15. PZU Cracovia Maraton zapraszamy na 11. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar Radia RMF FM oraz dwa biegi pod egidą tego patrona medialnego Krakowskich Spotkań Biegowych – Par i Rodzinny.

trasa-15-pzu-cracovia-maraton-03

O godz. 12.00 na Błoniach Krakowskich wystartuje Bieg Par na dystansie około 1,5 km, o godz. 12.30 Bieg Rodzinny (trasa o długości około 1 km), a o godz. 13.30 rywalizację rozpoczną uczestnicy 11. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar Radia RMF FM, którzy pokonają trasę z Błoń Krakowskich pod Kopiec Kościuszki z  powrotem (4,2 km). Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny, a na uczestników czekają nagrody.

Zgłoszenia do Biegu Par i Biegu Rodzinnego będą przyjmowane w Biurze Zawodów na Błoniach Krakowskich – w dniu imprezy (14 maja). W każdej z rodzin i par zawodnicy będą związani ze sobą za pomocą 1-metrowych smyczy zakończonych opaską na nadgarstek.

Więcej informacji można znaleźć w regulaminach Biegu Par i Biegu Rodzinnego

W 11. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar Radia RMF FM mogą startować zawodnicy, którzy do dnia 14.05.2016 r. ukończą 12. rok życia. Do 11 maja zgłoszenia przyjmowane są za pomocą formularza internetowego, a 12, 13, 14 maja będzie można jeszcze zapisać się w Biurze Zawodów w holu pod trybuną wschodnią Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana (Wisły) przy ul. Reymonta 20 (do momentu ewentualnego wyczerpania limitu zgłoszeń, który wynosi 2800 osób przez Internet plus dodatkowe 200 osób w Biurze Zawodów).

Więcej informacji w regulaminie tutaj

Na uczestników i kibiców będą czekały też liczne atrakcje i animacje, w tym zabawy sportowe dla najmłodszych.

 
 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Bieganie i morsowanie - dlaczego warto? Zbawienny wpływ zimowych kąpieli na ciało biegacza
Następny wpis
Trening siłowy w biegowym treningu + filmy z prezentacją ćwiczeń
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu