fbpx
Informacje prasowe

Salomon Speedcross 5 – nowa odsłona legendy – WYGRAJ 1 Z 5 PAR BUTÓW

Speedcross to prawdziwa legenda wśród modeli obuwia stworzonego z myślą o biegach górskich. Agresywny bieżnik, wyjątkowa wytrzymałość i świetne dopasowanie powodują, że jest to idealny but do szybkiego przemieszczania się w trudnym i wymagającym terenie.
salomon speedcross 5 nowa odslona legendy wygraj 1 z 5 par butow 04

Speedcross to prawdziwa legenda wśród modeli obuwia stworzonego z myślą o biegach górskich. Agresywny bieżnik, wyjątkowa wytrzymałość i świetne dopasowanie powodują, że jest to idealny but do szybkiego przemieszczania się w trudnym i wymagającym terenie.

Zaprojektowany przez inżynierów marki Salomon model zadebiutował już w 2006 roku, jednak nie od razu wróżono mu tak ogromną popularność.

„Myśleliśmy że to bardzo mała nisza, i na początku faktycznie tak było.” – wspomina Felix Dejey, który pracował nad projektem pierwszego Speedcrossa – „To była nisza i zastanawialiśmy się czy w ogóle warto kontynuować tę linię. Prognozy na początku były takie, że sprzedamy może 1000 par…”. Od tej pory na całym świecie sprzedano ponad 7.500.000 par modelu Speedcross!!!

salomon-speedcross-5-nowa-odslona-legendy-wygraj-1-z-5-par-butow-01

„Biegi terenowe mocno rozwijały się w Wielkiej Brytanii” – wspomina Sven Morris, projektant Speedcross 2 – „Jednak każdy bieg rozgrywany był w okropnej pogodzie i często w bardzo trudnym terenie. Potrzebowaliśmy więc lekkiego, agresywnego buta zapewniającego optymalną trakcję.”

To właśnie mając na nogach Speedcrossy Kilian Jornet stał się najmłodszym zwycięzcą jednego z najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych biegów na świecie – Ultra-Trail du Mont Blanc. Dokonał tego w wieku zaledwie dwudziestu lat. Kilian przyznaje, że w tamtych czasach praktycznie w każdym wyścigu startował w Speedcross 2.

W tym roku do biegaczy trafia już piąta generacja tego buta. Przy tworzeniu Speedcross 5 projektanci postanowili wrócić do korzeni. Nowa wersja ma jeszcze bardziej agresywny i głęboki bieżnik świetnie „wgryzający się” zarówno w błoto jak i w śnieg. Udoskonalono również geometrię buta dzięki czemu, już po pierwszych treningach, czuć różnicę zarówno w odbiciu jak i w mocnym hamowaniu – nawet na śliskiej i niestabilnej nawierzchni. Od nowa zaprojektowana pięta zapewnia lepsze trzymanie i mocniejszą amortyzację.

[youtube]qsxlhK6oYGU[/youtube]

Paweł Dybek i Magda Łączak (Najszybsza mieszana para w historii Biegu Rzeźnika, zawodnicy kadry Polski na Mistrzostwa Świata w Trailu, zawodnicy Salomon Team):
“Speedcrossy są butami szczególnie często używanymi przez nas w okresie jesienno-zimowym. W czasie kiedy na zewnątrz jest plucha, Speedcrossy zapewniają komfort poruszania się po leśnych ścieżkach. W zimie szczególną sympatią darzymy wersję z membraną Gore-Tex. Kiedy na zewnątrz jest ciemno, zimno i mokro model GTX ułatwia pokonanie bariery drzwi wyjściowych.”

W nowym Speedrossie znajdziemy również znane z poprzednich wersji systemy dbające o dopasowanie do stopy. Unikalny dla butów Salomona system Sensifit™ łączący w specjalny sposób podeszwę z systemem sznurowania Quicklace™ gwarantują stabilność i idealne trzymanie stopy.

salomon-speedcross-5-nowa-odslona-legendy-wygraj-1-z-5-par-butow-03

Natalia Tomasiak (zwyciężczyni niezliczonych biegów zarówno w Polsce jak i na świcie. Triumfowała między innymi w Elba Trail, Transvulcania, Stubai Ultra Trail czy Łemkowyna Ultra Trail, czwarta w Mistrzostwach Świata Skyrunning Ultra 2018, zawodniczka Salomon Team):
„Ubierając pierwszy raz nowego Speedcrossa od razu zaskoczyła mnie waga i dopasowanie buta. Nie czułam go na nodze. Trochę inna konstrukcja cholewki powoduje, że but jest nieco szerszy niż poprzednie wersje, co uważam za duży plus. Jako kobieta oczywiście zwracam uwagę również na wygląd i kolor, a ten po prostu idealnie pasuje do sportowego charakteru buta. Speedcrosów używam najczęściej zimą i jesienią. Nową wersję też sprawdziłam w takich warunkach i jak zawsze agresywny bieżnik mnie nie zawiódł.”

Krzysztof Wojciechowski (ekspert TreningBiegacza.pl, biegacz, maratończyk):
W piątej już edycji Speedcross producent zdecydował się na wiele znaczących zmian. Salomon Speedcross został „odchudzony” względem poprzednika. Wykorzystano lżejsze, bardziej elastyczne materiały, które zostały bardzo dobrze spasowane. Delikatnie szersza podeszwa zapewnia lepszą stabilizację, co sprawia, że but bardzo dobrze się zachowuje nawet bardzo grząskim terenie. Dla większej wygody prócz materiału cholewki poprawiono także zapiętek, który wykończony jest miękką poduszką. But zachował także doceniane rozwiązania z poprzednich modeli, jak choćby opatentowany przez Salomon system wiązania Quicklace. W mojej ocenie to jedna z najlepszych propozycji do biegów w trudnym terenie na ten sezon”.

[youtube]SOnlpvE1cVI[/youtube]

Nowy Speedcross 5 został zaprojektowany z myślą o biegaczach, którzy poszukują obuwia z obniżonym profilem, wyróżniającego się przyczepnością, stabilnością oraz odpowiednią ochroną stopy na biegowych trasach. Przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które lubią biegać po wyznaczonych szlakach jak i poza nimi. Będzie to idealny but dla biegaczy, pokonujących ciężkie trasy ze zmieniającymi się warunkami podłoża – od suchej do mokrej nawierzchni po odcinki z grząskim błotem.

Piotr Hercog (zwycięzca między innymi liczącego 240 mil ultramaratonu Moab Endurance Run oraz wielu innych ekstremalnie trudnych biegów górskich i terenowych. Triumfował między innymi w International Elbrus Race, Lenin Sky Race, Baikal Ice Marathon, Ultra Fiord Patagonia. Wielokrotny zwycięzca Biegu Rzeźnika, zawodnik Salomon Team):
„Nowy Speedcross 5 to kolejne ulepszenie tej świetnej serii butów. Od kilku lat niezmiennie jest to mój kluczowy model na okres zimowo – wiosenny. Agresywna podeszwa i świetne dopasowanie sprawia, że co roku chętnie przesiadam się na ten właśnie but. Z czystym sumieniem gorąco polecam.”

salomon-speedcross-5-nowa-odslona-legendy-wygraj-1-z-5-par-butow-02

Powrót do źródła

Nie było łatwo udoskonalić buta uznawanego za prawdziwą legendę, jednak właśnie takie wyzwanie postawili sobie projektanci Salomon Footwear, tworząc najnowszą generację obuwia Speedcross. W trakcie projektowania eksperci marki Salomon wrócili do źródła: do wartości, które sprawiły że model stał się legendą i utrzymuje silną pozycję na rynku od lat. Nowy Speedcross 5 to przede wszystkim lepsza przyczepność, zapewniająca większą dynamikę; cholewka, jeszcze bardziej precyzyjne dopasowanie do anatomii stopy, a także lepsza stabilność. Podeszwa zastosowana w modelu Speedcross 5 ma agresywniejszy charakter niż we wcześniejszych wersjach, a wypustki charakterystyczne dla tego modelu zostały rozstawione szerzej, co pozwoliło na poprawę geometrii podeszwy. Dzięki wprowadzonym zmianom Speedcross 5 gwarantuje nie tylko lepszą przyczepność, ale także lepsze wybicie oraz bezpieczniejsze hamowanie niezależnie od warunków podłoża. Zwiększoną stabilność buta osiągnięto dzięki przeprojektowaniu specjalnego zapiętka, a także zastosowaniu systemu SensiFit™ charakterystycznego dla marki Salomon. System SensiFit™ pozwala na lepsze dopasowanie buta do stopy zapewniając naturalne przetaczanie stopy w trakcie ruchu oraz maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Obok aspektów technicznych wyróżniających nowa generację Speedcrossa projektanci marki Salomon zadbali również o estetykę nowego modelu. Speedcross 5 stylistycznie “wraca do korzeni” i nawiązuje do pierwotnej sylwetki – podwyższona cholewka i zapiętek oraz bardziej agresywna podeszwa. Nowa paleta kolorystyczna Speedcross 5 podkreśla jego wyjątkowy charakter.

UWAGA KONKURS
Dodatkowo zapraszamy do udziału w konkursie, w którym na zwycięzców czekają Speedcrosy 5! Szczegóły znajdziecie >>>TUTAJ.

salomon-speedcross-5-nowa-odslona-legendy-wygraj-1-z-5-par-butow-05

How to Trail Run?

Speedcross 5 będzie dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej w sklepach w całej Polsce od 11 lutego. Marka Salomon zaprasza również na bezpłatne treningi „How to Trail Run?” w trakcie, których będzie można przetestować wspominanego buta. Harmonogram treningów oraz zapisy znajdują się na stronie: howtotrailrun.salomon.com/pl. Na uczestników czekają również miłe niespodzianki przygotowane z okazji premiery modelu Speedcross 5.

Harmonogram treningów:

  • 19.02 – Bielsko-Biała, godz. 18.30
  • 21.02 – Wrocław, godz. 18.30 –
  • 26.02 – Warszawa godz. 18.30 – Park Skaryszewski
  • 28.02 – Kraków, godz. 18.30
  • 06.03 – Katowice
  • 07.03 – Warszawa, godz. 18.30 – Las Młociny
  • 14.03 – Gdańsk, godz. 18.30
  • 19.03 – Bielsko-Biała, godz. 18.30
  • 21.03 – Tarnów, godz. 18.30
  • 28.03 – Kraków, godz. 18.30

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Biegacze z całego świata wraz z marką adidas zmieniają rzeczywistość. Poznajcie Recode Running!
Następny wpis
Jak zwiększyć przyswajalność magnezu, aby zmaksymalizować jego efekty?

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu