fbpx
Słowniczek

Rozwój szybkości

Szybkość jest jedną z podstawowych cech motorycznych człowieka. Na pojęcie szybkości składają się trzy elementy.
default thumbnail

Szybkość jest jedną z podstawowych cech motorycznych człowieka. Na pojęcie szybkości składają się trzy elementy:

  • czas reakcji,
  • czas pojedynczego ruchu,
  • częstotliwość ruchów.

Cecha ta ma główne znaczenie dla osiągania wysokich wyników sportowych we wszystkich konkurencjach lekkoatletycznych. Szybkość zależy od właściwości działania ośrodkowego układu nerwowego, kierującego napinaniem i rozluźnianiem mięśni oraz koordynującego ich pracę. Znaczny wpływ na możliwość wykonywania szybkich ruchów ma: opanowanie techniki ruchu, siła i elastyczność mięśni, ruchomość w stawach, a podczas wysiłku dłużej trwającego – wytrzymałość.

Szybkość możemy wzmagać różnorodnie. Jednym z zasadniczych sposobów jej poprawy jest przyrost siły mięśni. Jednak ćwiczenia siłowe prowadzące do zwiększenia szybkości powinny być wykonywane w sposób szybki, dynamiczny, zrywowy. Przykładowymi ćwiczeniami siłowymi z tego zakresu są ćwiczenia skocznościowe – bez i z małymi obciążeniami.

Bardzo duże znaczenie dla wzrostu szybkości ma poprawa elastyczności mięśni. Wraz ze zwiększeniem elastyczności wzmaga się ruchomość w stawach, powstają warunki do lepszej pracy mięśni antagonistów, ruch może być wykonywany z większą amplitudą. To wszystko sprzyja łatwiejszemu i szybszemu wykonywaniu ruchów.

Szybkość cyklicznych i acyklicznych ruchów, a więc szybkość biegu lub innych złożonych ruchów, uwarunkowana jest opanowaniem techniki. Dotyczy to nie tylko kinematycznej struktury ruchu, ale i dynamicznej. Opanowanie właściwej techniki pozwala na wykonywanie szybkich ruchów. W biegach krótkich bardzo istotna jest umijętność rozluźniania mięśni antagonistów nie biorących aktywnego udziału w danym momencie.

Rozwijanie szybkości odbywa się przez wykonywanie różnorodnych ćwiczeń szybkościowych. Jednak należy pamiętać, że polepszenie szybkości w jednego rodzaju ruchach nie zawsze przenosi się na inne ruchu. Dlatego rozwijać szybkość nieodzowną w danej konkurencji lekkoatletycznej trzeba przez stosowanie ćwiczeń zbliżonych do ruchów charakterystycznych dla niej.

Podstawowy środek prowadzący do polepszenia szybkości u sprinterów i płotkarzy stanowi wielokrotne powtarzanie biegów w różnych wariantach, a więc ze startu niskiego, z marszu, wolnego biegu, po prostej i po krzywiźnie, na dystansach krótszych od właściwych. Szybkość biegu zawiera się w granicach 80-90% szybkości maksymalnej. Polepszeniu szybkości sprzyjają również takie ćwiczenia, jak pięcio- i dzisięcioskoki z miejsca bez obciążenia i z małym obciążeniem, podskoki z dużym obciążeniem – do 100% ciężaru ciała oraz inne ćwiczenia szybkościowe. Stosuje się wybiegi ze startu niskiego pojedynczo i grupowo na dystansie 10-30m, biegi pod górę, biegi po piasku, biegi z dodatkowym oporem itp.

W konkurencjach lekkoatletycznych opartych na cyklicznych ruchach, tj. we wszystkich biegach, istotne znaczenie ma również rytm wykonywania ruchów. Znaczną uwagę należy poświęcić ćwiczeniom zwiększającym częstotliwość kroków u biegaczy przy zachowaniu ich optymalnej długości. Zwiększenie częstotliwości kroków można wyćwiczyć, ale w stosunkowo małym zakresie i wymaga to stosowania określonych ćwiczeń specjalnych.

Stosowanie ćwiczeń szybkościowych możliwe jest wyłącznie na bazie pełnego wypoczynku i to zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jeżeli w trakcie zajęć subiektywne odczucie ćwiczącego lub czasomierz będą wskazywały na zmniejszającą się szybkość wykonania ruchu, należy przerwać ćwiczenia rozwijające szybkość, gdyż efekt ich będzie mały i doprowadzi do zmęczenia przede wszystkim psychicznego. Dalsze stosowanie tych ćwiczeń rozwinie wytrzymałość lub wpłynie na wzmocnienie mięśni.

W treningu biegacza, zwłaszcza maratończyka ważne jest, aby nie zatracić szybkości na rzecz wytrzymałości. W tym celu, po nawet lekkim treningu regenerującym tzw. Recomie lub po pierwszym zakresie – OWB1, należy stosować różnego rodzaju przebieżki “odmulające”. Ja preferuję odcinki 10 x 100/100. Pierwsza z serii przebieżek zawsze jest “bolesna” – biegnę ją jakbym miał się rozpaść, ale kolejne czynią w mym organizmie cuda.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Indywidualnie stabilny zakres szybkości
Następny wpis
Siła biegowa

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu