fbpx
Zapowiedzi imprez

Drugi atak na milion – 15. Półmaraton Warszawski pod znakiem rekordu dobroczynności!

15. Półmaraton Warszawski ma być nie tylko niezapomnianym świętem nocnego biegania, ale również rekordowym sportowym festiwalem dobra! Wszystko…
15. Półmaraton Warszawski

15. Półmaraton Warszawski ma być nie tylko niezapomnianym świętem nocnego biegania, ale również rekordowym sportowym festiwalem dobra! Wszystko za sprawą akcji #BiegamDobrze, która umożliwia uczestnikom rejestrowanie się do udziału w biegu poprzez specjalną charytatywną ścieżkę i zbieranie środków na wybraną fundację. W tym roku organizatorzy wyznaczyli sobie niezwykle ambitny cel – chcą, jako pierwsza polska impreza biegowa w historii, zebrać milion złotych na cele charytatywne. – W zeszłym roku do tego celu zabrakło nam naprawdę niewiele. Dlatego ruszamy z #MisjaMilion 2.0! Biegacze mają tak wielkie serca, że tym razem musi się udać – przekonuje Magda Skrocka, dyrektor ds. komunikacji Fundacji „Maraton Warszawski”.

#BiegamDobrze to fenomen na skalę całego polskiego sportu, a jednocześnie największa biegowa akcja charytatywna nad Wisłą. Od kilku lat towarzyszy wszystkim imprezom organizowanym przez Fundację „Maraton Warszawski”. Biorący w niej udział biegacze wyróżniają się nie tylko efektownymi pomarańczowymi numerami startowymi, ale przede wielkimi sercami! Ich pomysłowość nie zna granic – zbierając środki na wybrany przez siebie cel charytatywny wymyślają na przykład niezwykłe stroje, w których przebiegną Półmaraton Warszawski, jeżeli ich zbiórka się powiedzie. Jedna z liderek na liście trwających zbiórek na 15. Półmaraton Warszawski, Pani Agnieszka, już zadeklarowała że w zamian za hojność darczyńców cały dystans półmaratoński przebiegnie w spódnicy oraz… welonie! Dodatkowo ci, którzy wpłacili pieniądze na jej zbiórkę, mogą podpisać się na nietypowym elemencie stroju biegowego. Już zebrała 4200 złotych, a do biegu zostało jeszcze dużo czasu! Inni bohaterowie dobroczynności żeby zachęcić do wpłat wykonują na przykład pompki na mecie, przebierają się za statek kosmiczny czy walczą z dystansem w ważącej 30 kilogramów rycerskiej zbroi! Minimum, które każdy musi osiągnąć, aby zapewnić sobie rejestrację ścieżką charytatywną, to 350 złotych, ale rekordziści zbierają nieporównanie większe kwoty. Jak dotąd najwyższa pojedyncza zbiórka pozwoliła zebrać 60 tysięcy złotych na fundację charytatywną! Dzięki barwnemu tłumowi uczestników #BiegamDobrze imprezy Fundacji „Maraton Warszawski” zmieniają się w charytatywne święta.  – Jesteśmy dumni, że jesteśmy częścią wspaniałej biegowej rodziny, która nieustannie myśli o tym, jak naprawiać świat. Akcja #BiegamDobrze od lat cieszy się ogromnym powodzeniem i jest dla nas wielką radością. A najwspanialsze w niej jest to, że napędzają ją sami biegacze, którzy mają morze kreatywnych pomysłów na to, jak zachęcić znajomych i nieznajomych do wsparcia ich zbiórki na wybraną fundację – podkreśla dyrektor Fundacji „Maraton Warszawski” Marek Tronina.

Do dwóch razy sztuka!

W zeszłym roku organizatorzy Półmaratonu Warszawskiego wyznaczyli sobie niezwykle ambitny cel, licząc na przekroczenie po raz pierwszy w historii pojedynczej imprezy biegowej w Polsce bariery miliona złotych na cele charytatywne. Było bardzo blisko, ale ostatecznie licznik zatrzymał się na 900 tysiącach złotych. – To był znakomity wynik, ale jesteśmy zbyt ambitni, żeby się zatrzymać. Tak jak biegacze wyznaczają sobie nierzadko wyśrubowane cele sportowe, tak my znowu chcemy się zmierzyć z granicą miliona złotych. I jesteśmy przekonani, że jubileuszowy, 15. Półmaraton Warszawski to wymarzona okazja do bicia wszelkich rekordów. Dlatego ruszamy z #MisjaMilion 2.0 – mówi Magda Skrocka.

15. Półmaraton Warszawski
15. Półmaraton Warszawski

Tegoroczny Półmaraton Warszawski rzeczywiście zapowiada się niezwykle. Po raz pierwszy start odbędzie się równo z zachodem słońca, dokładnie 23 maja o godzinie 20:35. Jubileuszowa, 15. edycja tej imprezy będzie pełna atrakcji i niespodzianek przygotowanych przez organizatorów. Zakończenie sukcesem #MisjaMilion 2.0 będzie wisienką na torcie tego biegowego święta.

Pieniądze przekute w dobro

Tylko w zeszłym roku przy okazji imprez organizowanych przez Fundację „Maraton Warszawski” udało się zebrać 1,4 mln złotych dzięki akcji #BiegamDobrze, a w akcję włączyło się 2800 biegaczy i biegaczek. Zebrane środki trafiły do 10 różnych organizacji dobroczynnych: Amnesty International, Fundacji „Spartanie Dzieciom”, „Rak’n’Roll”, „Non Iron”, WWF, Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”, Polskiej Akcji Humanitarnej, UNICEF, Synapsis, czy Fundacji „Wcześniak”. Dzięki przekazanym pieniądzom między innymi sfinansowano budowę placu zabaw dla dzieci z niepełnosprawnościami w Łazienkach Królewskich, zorganizowano sztafetę rowerową dla osób po chorobie nowotworowej, wsparto działanie telefonów zaufania dla dzieci będących ofiarami przemocy, zbudowano także studnie w Jemenie, Somalii i Sudanie Południowym.

Każdy z biegaczy biorących udział w #BiegamDobrze jest częścią czegoś wielkiego. Ruchu dobrych ludzi, którzy chcą żeby świat stawał się lepszym miejscem. Warto do nich dołączyć i przy okazji udziału w 15. Półmaratonie Warszawskim wybrać charytatywną ścieżkę rejestracji i dołączyć do akcji Biegam Dobrze. Razem możemy wszystko, a już na pewno jesteśmy w stanie zebrać milion złotych na cele dobroczynne! – kończy Marek Tronina.

Na 15. Półmaraton Warszawski zapisało się już 8 500 biegaczy. Zapisy na bieg wciąż trwają na stronie wydarzenia.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
BIEGNIEMY TEŻ DLA FRANKA - Wizz Air Katowice Half Marathon
Następny wpis
Garmin footpod SDM4 - czy faktycznie go potrzebujesz?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu