fbpx
Odzież

Polskie koszulki biegowe – jak się to robi?

Setki godzin na treningach, tysiące kilometrów w nogach oraz niejedne wspólne zawody. To, co tworzy Was drużyną, to nie tylko sukcesy czy porażki, ale przede wszystkim bycie zgraną paczką przyjaciół posiadających wspólny cel. Stać się lepszymi.
polskie koszulki biegowe jak sie to robi 14

Setki godzin na treningach, tysiące kilometrów w nogach oraz niejedne wspólne zawody. To, co tworzy Was drużyną, to nie tylko sukcesy czy porażki, ale przede wszystkim bycie zgraną paczką przyjaciół posiadających wspólny cel. Stać się lepszymi. Razem. Wyraźcie to poprzez drużynowe koszulki. Nie byle jakie, a takie uszyte specjalnie dla Was, posiadające spersonalizowany projekt graficzny. Zapraszamy Was na wspólną podróż przez świat produkcji personalizowanych koszulek biegowych w polskiej manufakturze. To co, startujemy?

Wszystko zaczyna się od pomysłu!

Na początku wyjaśnijmy jedną rzecz. Kiedy mówimy o całkowitej personalizacji, mamy na myśli, że zamiast tego:

polskie-koszulki-biegowe-jak-sie-to-robi-01

Możecie mieć to:

polskie-koszulki-biegowe-jak-sie-to-robi-02

Pierwszym wyzwaniem jest stworzenie waszego projektu. Wspólnie z drużyną ustalacie swoje oczekiwania wobec wyglądu koszulek. Waszym marzeniem jest różowy jednorożec galopujący wśród gwiazd? Proszę bardzo. Z pomocą przychodzi grafik komputerowy, który ma za sobą setki projektów i doświadczenie w projektowaniu odzieży.

polskie-koszulki-biegowe-jak-sie-to-robi-03

Na specjalnie przygotowanych do tego plikach produkcyjnych tworzy grafikę i rozmieszcza elementy w odpowiednich miejscach z zachowaniem spadów i wymaganych odległości. Dzięki znajomości profili kolorystycznych i gamutu barw dostępnych w ploterach drukujących, już na etapie tworzenia projektu dba o to, aby koszulki miały żywe i mocno nasycone kolory. Troszczy się też o to, żeby wiernie odwzorować barwy waszej drużyny.

Twoja druga skóra – tkanina musi oddychać

Jedną z najważniejszych rzeczy w produkcji odzieży sportowej jest dobór odpowiedniego materiału. Odzież dla biegaczy musi zapewniać komfort poprzez odprowadzanie wilgoci, oddychalność i lekkość. Obecnie praktycznie wszystkie koszulki biegowe wykonuje się z materiałów syntetycznych – poliestru. Dlaczego włókna syntetyczne zapewniają nam komfort termiczny, podczas gdy koszulki z bawełny “nie oddychają”?

Podczas wysiłku bawełna pochłania wilgoć stając się nieprzepuszczalną membraną. Robi się ciężka i mokra, co w chłodne dni jest szybką drogą do przeziębienia. Poliestrowa tkanina nie pochłania wilgoci, lecz dzięki zastosowaniu odpowiedniego splotu odprowadza ją na zewnątrz. Dodatkowo poprzez rozbudowaną strukturę włókien rozprasza wilgoć na większą powierzchnię, co przyspiesza odparowywanie.

polskie-koszulki-biegowe-jak-sie-to-robi-17

Na rynku można spotkać wiele tkanin poliestrowych. Polskie dziewiarnie produkują światowej klasy materiały. Jednym z bardzo popularnych i polecanych jest materiał z włókien Coolmax®, który bardzo dobrze radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci, jednak w Polsce dostępny jest najczęściej w gramaturze 135 g/m2. Jeśli trenujecie w upalne dni, wybierzcie jeszcze lżejszy materiał o gramaturze poniżej 100g/m2. Im rzadszy splot, a co za tym idzie cieńsza warstwa tkaniny, tym powierzchnia przepływu powietrza między włóknami jest większa i materiał lepiej spełnia swoje funkcje.

Precyzyjne cięcie z dokładnością do milimetra

Aby uszyć koszulkę “fullprint”, trzeba najpierw wyciąć z materiału poszczególne elementy koszulki: przód, tył, rękawy itd., następnie zadrukować i zszyć w całość. Zacznijmy zatem od krojenia. Niezwykle istotna jest precyzja, gdyż różnica w szerokości wykroju przodu dla sąsiadujących rozmiarów (np. rozmiaru S i rozmiaru M) wynosi 20 mm. Dokładne wykrojenie materiału zapewnia powtarzalność rozmiarów po zszyciu.

polskie-koszulki-biegowe-jak-sie-to-robi-05

Miliony barw

Wasz projekt może być stworzony z milionów kolorów z palety CMYK i pokrywać całą powierzchnię koszulki. Najlepszą metodą utrwalenia grafiki na materiale jest metoda sublimacji. Pierwszym etapem jest wydruk projektu na papierze transferowym przy użyciu specjalnych atramentów wodnych. Posiadają one certyfikaty, które świadczą o nietoksyczności i przystosowaniu do kontaktu ze skórą.

polskie-koszulki-biegowe-jak-sie-to-robi-06

Następnie na wydruku układany jest materiał i przy użyciu prasy, w temperaturze 200 stopni Celsjusza, następuje termotransfer atramentu na wykroje. Pod wpływem temperatury farba zmienia się w gaz i jest wchłaniana przez włókna tkaniny. Dzięki temu materiał zachowuje swoje właściwości oddychające, a nadruk jest zupełnie niewyczuwalny w dotyku. Aby podczas wgrzewania uzyskać odpowiednie kolory, istotna jest precyzyjna kalibracja temperatury, siły nacisku i czasu grzania w zależności od panujących w pomieszczeniu warunków oraz skłonności danego materiału do kurczenia się. Ciekawostka: jak widzicie na zdjęciach, materiał przed wgrzaniem nadruku jest zawsze biały, niemal jak płótno, które czeka, aż artysta pokryje je kolorem.

polskie-koszulki-biegowe-jak-sie-to-robi-07

By zadbać o wygodę podczas treningu, unika się wszywania papierowych bądź materiałowych metek, które mogą powodować otarcia skóry. Zastępuje się je metkami, które są wgrzewane po wewnętrznej stronie materiału, również metodą termotransferu.

polskie-koszulki-biegowe-jak-sie-to-robi-08

Szycie na miarę waszych sukcesów

Kiedy poszczególne elementy są już nadrukowane, zszywa się je w gotowy produkt. Kolor nici ma oczywiście duże znaczenie, bo są one dobrze widoczne. Ich dobór ma miejsce już na etapie tworzenia projektu graficznego. Używane do szycia nici muszą być elastyczne i wytrzymałe, aby nie pękały podczas rozciągania materiału w czasie wykonywanych ruchów. Żeby temu sprostać, często stosuje się nici rdzeniowe, które dzięki specjalnemu wzmocnieniu zapewniają wysoką wytrzymałość bez konieczności stosowania grubszych nici. Co ciekawe, na zszycie jednej sportowej koszulki zużywane jest średnio około 100 metrów nici.

polskie-koszulki-biegowe-jak-sie-to-robi-09

W zależności od przewidzianego budżetu warto wybrać koszulki z płaskimi szwami, które zapobiegają podrażnieniom skóry. Na tym etapie są też wszywane dodatkowe elementy, które podnoszą komfort używania odzieży: potnik w koszulkach lub elementy odblaskowe w bluzach. W całym procesie szycia bardzo istotna jest precyzja, aby zachować odpowiednie i powtarzalne wymiary zgodne z rozmiarówką danego modelu koszulki. Dopiero po zszyciu wgrzewane jest logo producenta.

polskie-koszulki-biegowe-jak-sie-to-robi-10

Ostatnia prosta

Uszyta koszulka trafia na prasowalnicę, gdzie wszystkie szwy muszą zostać w odpowiedni sposób zaprasowane. Tak wykończony produkt przechodzi przez ręce kierownika produkcji, który dokonuje kontroli jakości wykonania.

polskie-koszulki-biegowe-jak-sie-to-robi-11

Ostatnim etapem jest dopięcie metki manufaktury ze specjalnie zaokrąglonymi rogami, które zapobiegają zaciąganiu materiału. Tak wykończona koszulka jest składana i pakowana, a następnie wraz z innymi koszulkami trafia do biegaczy.

polskie-koszulki-biegowe-jak-sie-to-robi-12

Najważniejsza jest drużyna

Personalizowana odzież jest świetnym pomysłem dla każdej drużyny, która chce wyróżnić się podczas wspólnych treningów i startów. Razem dobrze się bawicie i ciężko trenujecie, aby zapracować na każdy sukces. Zadbajcie o to, aby odpowiednia jakość zapewniała Wam komfort i umilała każdy wspólny bieg. Nie zapomnijcie też o waszych fanach i rodzinie. Oni też z chęcią założą Waszą koszulkę.

Aktywnego dnia!

Dla wszystkich czytelników portalu treningbiegacza.pl firma Runspiration przygotowała rabat 10% na dowolne zamówienie koszulek i innych akcesoriów z własnym projektem. Dodatkowo dla każdego zamówienia na kwotę minimum 1000 zł profesjonalny projekt graficzny jest gratis. Zapraszamy Was na stronę www.runspiration.pl oraz do kontaktu mailowego: [email protected]. Rabat otrzymacie powołując się na hasło “treningbiegacza.pl”.

Zespół Runspiration

polskie-koszulki-biegowe-jak-sie-to-robi-13

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Maraton Wigry odbędzie się już w ten weekend!
Następny wpis
Ostatnia prosta przed 10. PKO Silesia Marathon - zobacz trasę, koszulkę i medal!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu