fbpx
Kalendarz biegowy

Lekka Piątka. Najprzyjemniejsze 5km w Warszawie!

Już za niespełna miesiąc rusza jeden z najpopularniejszych biegów na 5km w stolicy. Trasa „Lekkiej Piątki” jest wyjątkowa i…
Lekka Piątka rozgrywana jest w ramach imprezy „1MILA – mityng lekki i atletyczny”

Już za niespełna miesiąc rusza jeden z najpopularniejszych biegów na 5km w stolicy. Trasa „Lekkiej Piątki” jest wyjątkowa i już zyskała miano „najprzyjemniejszej w Warszawie”. Bieg poprowadzony jest częściowo po stadionie, a częściowo po asfaltowych, kameralnych alejach AWF Warszawa, co daje bardzo komfortową, ale i piekielnie szybką trasę. Już 3 czerwca na warszawskich Bielanach będzie można się z nią zmierzyć!

Lekka Piątka rozgrywana jest w ramach imprezy „1MILA – mityng lekki i atletyczny”, największej stadionowej imprezy biegowej dla amatorów. Odbędzie się w sobotę, 3 czerwca 2023 r. o godzinie 9:00. Mityng 1MILI znany jest już biegaczom ze swojej niezwykłej atmosfery i oprawy. Nie inaczej jest na „Lekkiej Piątce”.

– Kto obserwuje moje przygotowania wie, że zazwyczaj rywalizuję na dłuższych dystansach, ale Lekka Piątka jest już wpisana na stałe w moim kalendarzu – mówi Bartosz Olszewski, popularny trener i bloger WarszawskiBiegacz.pl, który życiówkę na 5km pobiegł właśnie w Lekkiej Piątce –Wielkim atutem jest to, że bieg zaczyna się i kończy okrążeniem stadionu. Tartan i głośny doping kibiców dodają mocy! Z kolei asfaltowe alejki na kampusie AWF, po których robi się dwie pętle, prowadzą wzdłuż Lasu Bielańskiego – są szerokie, płaskie, osłonięte od wiatru, z dala od ruchu samochodowegoTo naprawdę superprzyjemny bieg! – podsumowuje Warszawski Biegacz.

Twoje tempo jest najlepsze!

W tym roku zawodnikom na trasie będą towarzyszyć kibice na specjalnie zorganizowanych punktach kibicowania oraz aż siedmiu pacemakerów. – Nasza impreza łączy biegaczy z bardzo różnych środowisk. Ważne jest dla nas, żeby każdy, niezależnie jak i dlaczego biega, czuł się u nas dobrze. Twoje podejście do biegania i Twoje tempo biegu jest najlepsze – bo jest Twoje! Wszystkich biegaczy i biegaczki traktujemy i wspieramy w równy sposób – podkreśla Ada Smokowska, Dyrektorka mityngu 1MILI. – Dlatego m.in. tworzymy aż 7 grup z „zającami”, na bardzo różne tempa. Czy chcesz się pościgać czy przebyć ten dystans marszobiegiem w tempie8:00 min/km, nasi pacemakarzy będą Wam towarzyszyć i dbać o to, żebyście dobrze się bawili! – podkreśla Smokowska.

Lekka Piątka rozgrywana jest w ramach imprezy „1MILA – mityng lekki i atletyczny”
Lekka Piątka rozgrywana jest w ramach imprezy „1MILA – mityng lekki i atletyczny”

A tym, którzy szukają nowych wzywań, z pomocą przychodzi Marcin Lewandowski, najwybitniejszy polski średniodystansowiec, Ambasador mityngu 1MILI– Bieg na 5 km i 1 mila (1609m) to dystanse, które świetnie ze sobą współgrają. Z treningu do biegu na 1 milę można znakomicie pobiec 5km i odwrotnie – trening do „piątki” świetnie cię przygotuje do mili – mówi Marcin Lewandowski. – Wszystkim ambitnym biegaczom rzucam więc wyzwanie: spróbujcie pobiec oba te dystanse w trakcie naszej imprezy. To świetny sprawdzian wytrzymałości tempowej! Ja będę na miejscu i możecie liczyć na moje wsparcie!

#WybiegamPrzyszłość

Zapisując się na biegi w ramach mityngu 1MILI, można też przekazać cegiełkę dowolnej wielkości na rzecz Programu„Wybiegaj w przyszłość” Fundacji Zdrowy Ruch. W zeszłym roku uczestnicy wsparli ten cel charytatywny łączną kwotą aż 21 tysięcy złotych! Każdy, kto przy zapisach zdecyduje się przekazać cegiełkę #WybiegamPrzyszłość, otrzyma wyjątkowy, złoty numer startowy. A na imprezie będzie można poznać, a nawet pościgać się ze Stypendystami Programu! 

Pięć konkurencji, wiele atrakcji

Poza biegiem na 5 km, będzie można wystartować też na 1 milę (1609,34m), rozgrywaną w randze Amatorskich Mistrzostw Polski, w Sztafetach 4x400m oraz SztafetachRodzinnych na tym samym dystansie.  Najmłodsi biegacze będą mogli pobiec w Biegach Dzieci (na 100m, 400m lub800m).

1MILA to wydarzenie całodzienne, współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Poza konkurencjami biegowymi, dla biegaczy i kibiców przygotowane są liczne, bezpłatne atrakcje w strefie expo, m.in. wielka strefa aktywności dla dzieci Pho3nix Kids Zone, testy sprzętu marki Under Armour, spotkania z ambasadorami, pyszna strefa Żabki oraz strefa relaksu z leżakami i foodtruckami.

Szczegółowe informacje na www.1mila.pl

1MILĘ organizuje Fundacja Zdrowy Ruch we współpracy ze Sportfolio Sp.z o.o. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerami projektu są: Żabka Polska, Under Armour, Garmin Polska oraz Oshee. Imprezę wspiera Miasto Stołeczne Warszawa, Dzielnica Bielany oraz AWF Warszawa. Patronami medialnymi imprezy są Wirtualna Polska, Bieganie.pl oraz TVP Sport.

Więcej informacji na www.1mila.pl , a także na Facebooku oraz Instagramie

1MILA to dzień sportowych emocji i atrakcji!
1MILA to dzień sportowych emocji i atrakcji!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Piękny młodzieniec na medalu 10. PKO Białystok Półmaratonu
Następny wpis
Program Memoriału Czesława Cybulskiego zapełnia się gwiazdami

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu