🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Nawadnianie

Jak zrobić napój izotoniczny?

Izotonik to słowo, które dzieli biegaczy. Część z nich uważa, że napoje izotoniczne mają niskie przełożenie na zdrowie naszego organizmu i wynik sportowy, inni piją je hektolitrami i chwalą sobie efekty przed, w czasie i po treningach. Czy i tym razem prawda leży pośrodku? Sprawdźmy to. Przyjrzyjmy się bliżej tym napojom, dowiedzmy się czym są i jak zrobić napój izotoniczny w domu.
Jak zrobić napój izotoniczny?

Izotonik to słowo, które dzieli biegaczy. Część z nich uważa, że napoje izotoniczne mają niskie przełożenie na zdrowie naszego organizmu i wynik sportowy, inni piją je hektolitrami i chwalą sobie efekty przed, w czasie i po treningach. Czy i tym razem prawda leży pośrodku? Sprawdźmy to. Przyjrzyjmy się bliżej tym napojom, dowiedzmy się czym są i jak zrobić napój izotoniczny w domu.

Czym są izotoniki?

Sprawą bezdyskusyjną jest fakt, że w czasie wysiłku nasz organizm pozbywa się wody. Wszak litry potu wylane na treningu znane są praktycznie każdemu z nas i każdy z nas z pewnością poczuł się odwodniony po długim treningu, w trakcie którego przyjął zbyt mało płynów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z innej oczywistości. Wysiłek fizyczny pozbawia nas nie tylko wody z organizmu, ale wraz z nią również bardzo wielu składników mineralnych (wapń, magnez, sód, potas). Zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej w naszym organizmie może prowadzić do zaburzeń pracy serca, omdleń, osłabienia, a nawet łamliwości kości. W ich uzupełnieniu pomocne będą właśnie napoje izotoniczne, które powszechnie stosowane są w sporcie od kilku dekad. Napój izotoniczny pozwoli na uzupełnienie soli mineralnych i witamin, które tracimy w czasie intensywnego wysiłku wraz z potem.

Czy izotoniki działają?

Napoje izotoniczne są przebadane naukowo bardzo dobrze. Ich skład zapewnia, według większości badań, o wiele większą wydolność organizmu, znacznie mniejsze utraty sił i szybszą regenerację. Testy, których na przestrzeni lat powstało wiele, zwykle wykazują znacznie lepsze właściwości nawadniające, niż woda. Wszystko właśnie dzięki zawartym składnikom mineralnym, które są nam tak niezbędne do poprawnego funkcjonowania organizmu.

Zrób to sam! Bądź pewny składu

Niestety w przypadku wielu marek, izotoniki pozostawiają wiele do życzenia. Faszerowane są nie tylko zupełnie zbędnymi barwnikami, ale również często substancjami, które w pewnym stężeniu mogą być dla naszego zdrowia niekorzystne. Napoje izotoniczne nie pochodzą jednak z laboratoriów NASA, a ich skład nie jest ściśle chronionymi recepturami. Jak zrobić napój izotoniczny? To wbrew pozorom niezwykle prosta sprawa. Najlepiej dowiedzieć się, jak zrobić izotonik, dodatkowo doskonale się przy tym bawiąc i poznając nowe smaki.

Jak zrobić napój izotoniczny? Nasze przepisy na zdrowy i smaczny izotonik.

Oto proste i szybkie w przyrządzeniu izotoniki, które nie zrujnują naszych finansów, a ich działanie będzie zauważalne przy intensywnych treningach. Oczywiście to tylko przykłady. Smaki możemy zmieniać wedle uznania, a jeżeli pod ręką mamy na przykład witaminy w formie musującej – nasze możliwości będą niemal nieograniczone. Ogranicza nas jedynie kreatywność i kubki smakowe. Bazę izotonika może stanowić woda mineralna, napar miętowy, herbata biała lub zielona. Do bazy zwykle dodajemy odrobinę soli, a także cukrów prostych – glukozy lub fruktozy. Całość uzupełniamy do smaku na przykład odrobiną soku owocowego, syropu klonowego, brzozowego, a w ciepłe dni dorzucić możemy dodatkowo kilka kostek lodu. Uważajmy jednak z węglowodanami. Ma to być przede wszystkim napój nawadniający, a nie słodki sok z owoców z dodatkiem wody.

Napoje izotoniczne, hipotoniczne i hipertoniczne. Czym są i kiedy je pić?

Sposoby na to, jak zrobić napój izotoniczny w domu

  • Izotonik z miodem i solą

Doskonała podstawa do tworzenia rozmaitych kombinacji smakowych. Zmieszaj litr wody z kilkoma łyżkami miodu i małą łyżeczką soli. Do smaku możesz dodać soku z dowolnych owoców cytrusowych, a na letnie dni polecamy połączenie z zimną herbatą miętową.

  • Izotonik cytrusowy

Zmieszaj ze sobą: litr wody, sok wyciśnięty z 1 lub 2 cytryn, łyżkę stołową glukozy i szczyptę soli.

  • Izotonik na bazie herbaty

Do litra herbaty zielonej lub białej dodaj: ćwierć łyżeczki soli kuchennej, sok z limonki lub cytryny, do 5 łyżeczek syropu klonowego

A co z piwem?

Wiele osób uważa, że zwyczajne piwo jest także dobrym izotonikiem, ponieważ zawiera minerały oraz mikroelementy. Ponadto posiada takie samo ciśnienie osmotyczne jak krew. W jego wypadku jednak nie powinniśmy przesadzać z ilością. Pół litra to rozsądne maksimum, raczej po treningu, aniżeli przed – i nigdy jako zamiennik wody. Bezpośrednio po treningu lepiej wybrać to bezalkoholowe.

Głosy sprzeciwu przeciwko kupnym izotonikom

Skąd więc głosy sprzeciwu wobec tych napojów? Przede wszystkim z niedoświadczenia, niewiedzy i przecenienia własnego organizmu. W gronie biegaczy nieprzychylne opinie o napojach izotonicznych częściej usłyszymy wśród niedzielnych biegaczy amatorów, a dużo rzadziej wśród maratończyków i osób intensywnie trenujących. Powód jest bardzo prosty. Różnice w nawodnieniu organizmu przy niskich obciążeniach treningowych nie będą dla nas aż tak zauważalne. Zawodowi sportowcy wyczynowi zdają sobie sprawę z roli izotoników i zauważają ich działanie znacznie wyraźniej.

Innym powodem niechęci jest często istna tablica Mendelejewa, którą możemy znaleźć na butelkach tych napojów, zwłaszcza mniej znanych marek. Znajdujemy w nich często stabilizatory takie jak benzoesan sodu, barwniki, sztuczne substancje słodzące i sztuczne aromaty. To również zniechęcić może do ich stosowania. Dlatego właśnie warto wiedzieć, jak zrobić napój izotoniczny. Jego przygotowanie nie zajmuje dużo czasu i jest znacznie tańsze, niż jego zakup.

Często nie mamy czasu, aby przyjrzeć się etykiecie na kupowanym produkcie. Nie tylko na napoju izotonicznym, ale w ogóle wszystkich produktach. Nie twierdzę, że w sklepie nie znajdziesz wartościowego produktu, ale skoro można poradzić sobie samemu, po co narażać się na kolejną dawkę chemii, której w dzisiejszych czasach nie sposób uniknąć? Na szali stawiasz swoje zdrowie, nie idź na łatwiznę, skorzystaj z naszego przepisu.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

(2) Napisz komentarz

  1. Ja polecam Olip ISO Plus. I wciąż czekam na domowy izotoniik z opisem ile ma jakich witamin, potasu, magnezu, wapnia, jaką ma osmolalność, ile cukrów prostych, z czego wziąć naturalną l-karnitynę, chociażby i jeśli dorówna tego od Olimpu to możemy dopiero rozmawiać. Pozdrawiam

    0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Biegaj’MY w Lidzbarku Warmińskim - skorzystaj z kodów rabatowych! Zapoznaj się z trasami, medalem i koszulką
Następny wpis
Pierwszy maraton – zrób to dobrze!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.