fbpx
Kalendarz biegowy

Jak przygotować się do 6. Gdańsk Maratonu? Najlepiej pod okiem Radka Dudycza!

Dla wszystkich, którzy zamierzają wystartować w 6. Gdańsk Maratonie, ale nie do końca wiedzą, jak przygotować się do…
DSC 0038 scaled

Dla wszystkich, którzy zamierzają wystartować w 6. Gdańsk Maratonie, ale nie do końca wiedzą, jak przygotować się do startu na królewskim dystansie, mamy dobrą wiadomość. W środę, 19 stycznia rusza kolejna edycja zajęć Aktywuj się w Maratonie, które poprowadzi dwukrotny Mistrz Polski w biegu na dystansie 42 kilometrów i 195 metrów, Radosław Dudycz!

Treningi, które w poprzednich latach cieszyły się tak wielkim uznaniem i zainteresowaniem uczestników potrwają praktycznie do samego startu, zaplanowanego na 10 kwietnia 2022 roku.

ZAPISY DO 6. GDAŃSK MARATONUhttps://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=5240

Wszystko odbędzie się według sprawdzonego i udoskonalonego przez Radosława Dudycza i jego zespół szkoleniowy planu. Zajęcia będą się odbywały dwa razy w tygodniu, w środy i niedziele. Oprócz wspólnych, dwugodzinnych spotkań uczestnicy cyklu przygotowawczego będą mieli też rozpisane zadania na pozostałe dni. Niezmiennie obowiązywać będzie też podział na dwie grupy: początkującą i zaawansowaną. Zajęcia nie są przeznaczone jedynie dla osób, które 10 kwietnia wystartują w 6. Gdańsk Maratonie – program treningowy ułożony jest co prawda głównie pod tych właśnie biegaczy, ale z pewnością spotkania te będą pomocne dla każdego, bardziej lub mniej doświadczonego biegacza. Byłych i przyszłych maratończyków w tym gronie z pewnością będzie najwięcej.

DSC 0028
Przygotuj się do 6. Gdańsk Maratonu pod okiem dwukrotnego Mistrz Polski w maratonie, Radosława Dudycza

Chciałbym zaznaczyć, że na te zajęcia może przyjść każdy, bez względu na swój biegowy staż. Maraton to hasło, które może usztywnić i zniechęcić kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z bieganiem, natomiast po tych zajęciach praktycznie każdy powinien być gotowy, żeby pokonać np. jeden z odcinków maratońskiej sztafety i poczuć atmosferę tego wielkiego sportowego wydarzenia. Również z myślą o początkujących biegaczach każdy trening będzie podzielony na części, więc jeśli ktoś nie będzie w stanie wziąć udziału we wszystkich czterech modułach, może ukończyć na przykład 2 lub 3. Chcemy, żeby program Aktywuj się w maratonie dawał biegaczom szerszy obraz i większą świadomość dotyczącą wszystkich aspektów treningu. Doświadczeni trenerzy odpowiedzą zatem na wszelkie nurtujące uczestników cyklu pytania z zakresu techniki i siły biegowej, ale też odżywiania czy sprzętu – podkreśla Radosław Dudycz.

Po każdej edycji Gdańsk Maratonu, poprzedzonej programem Aktywuj się w Maratonie superlatywom dotyczącym profesjonalizmu, podejścia do uczestników oraz świetnej atmosfery, panującej podczas treningów nie było końca. Samym startom natomiast towarzyszyły mniejsze i większe sukcesy oraz rekordy życiowe, które osiągali biegacze biorący udział w cyklu przygotowań. A skoro ten jest wciąż ulepszany i poprawiany, wyniki osiągane podczas 6. Gdańsk Maratonu 10 kwietnia 2022 roku mogą być tylko lepsze, prawda? Przekonajcie się sami – Radek Dudycz i Gdański Ośrodek Sportu zapraszają!

DSC 0048
Treningi do 6. Gdańsk Maratonu

Zajęcia Aktywuj się w Maratonie

  • Środa, godzina 18:00, Molo w Brzeźnie (wpisy na listę od 17:45)
  • Niedziela, godzina 9:00, ul. Bergiela, Zbiornik Świętokrzyska II, przy śluzie (wpisy na listę od 8:45)

Na zajęcia radzimy przybyć 15 minut wcześniej, żeby przygotować się do treningu oraz wpisać na listę obecności. Przy ulicy Bergiela mogą być problemy z miejscami parkingowymi – warto rozważyć alternatywne sposoby przybycia na miejsce.  Lokalizacja zajęć w trakcie programu, w związku ze specyfiką danych zajęć, mogą ulec zmianie, o czym będziemy informować.

Plan treningowy na kolejny tydzień programu będzie dostępny na stronie https://aktywujsiewgdansku.pl/zajecia/aktywuj-sie-w-maratonie.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Genowy doping
Następny wpis
Garmin przedstawia nową odsłonę flagowej serii multisportowych smartwatchy fēnix
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu