fbpx
Relacje

Hollywoodzki finisz Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim

To był bardzo wyjątkowy finisz Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim! Łukasz Kujawski i Marek Kowalski przekroczyli linię mety, trzymając się za ręce. Kujawski wyprzedził Kowalskiego o „czubek nosa”. Wśród kobiet najszybsza była Monika Andrzejczak. W biegu głównym na dystansie 10 kilometrów, który odbył się w niedzielę 13 maja, wystartowało 2 797 uczestników.
hollywoodzki finisz biegu europejskiego z pko bankiem polskim 03

To był bardzo wyjątkowy finisz Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim! Łukasz Kujawski i Marek Kowalski przekroczyli linię mety, trzymając się za ręce. Kujawski wyprzedził Kowalskiego o „czubek nosa”. Wśród kobiet najszybsza była Monika Andrzejczak. W biegu głównym na dystansie 10 kilometrów, który odbył się w niedzielę 13 maja, wystartowało 2 797 uczestników. Dużym powodzeniem cieszyły się również sobotnie biegi młodzieżowe, malucha i marsze nordic walking – wzięło w nich udział 1 165 osób. W sumie dwudniowy Bieg Europejski z PKO Bankiem Polskim przyciągnął blisko 4 000 miłośników aktywnego spędzania czasu.

Łukasz Kujawski i Marek Kowalski – razem na mecie

Łukasz Kujawski i Marek Kowalski znają się od lat. Obaj pochodzą z Żukowa i mają za sobą wiele wspólnych treningów. Pomysł na takie zakończenie dzisiejszego biegu zrodził się mniej więcej na szóstym kilometrze. Wiadomo, że jeden z nas musiał być minimalnie szybszy, ale obaj czujemy się zwycięzcami – powiedzieli biegacze tuż po przekroczeniu linii mety.

Kujawski zanotował czas 31:40, Kowalski 31:41. Podium uzupełnił Piotr Mielewczyk z czasem 31:52. Podobnie jak w ubiegłym roku w majowej odsłonie PKO Grand Prix Gdyni nie wystartował Tomasz Grycko, który w ostatnich latach zdecydowanie dominuje w gdyńskim cyklu. Wśród kobiet zwyciężyła Monika Andrzejczak (34:45). Jako druga linię mety przekroczyła Marta Łagownik (36:20), a trzecia była Ewelina Paprocka (36:55). Szczegółowe wyniki wszystkich uczestników Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim dostępne TUTAJ

Sportowo i europejsko 

Początek maja to kumulacja wydarzeń związanych z Europą: rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz Dzień Europy. Tradycją jest, że Gdynia świętuje na sportowo. Daniem głównym dwudniowego Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim była rywalizacja na 10 kilometrów. Tysiące zawodników wyruszyło na trasę w niedzielę, punktualnie o godzinie 10:00.

W zeszłym roku „serce zawodów” zlokalizowane było w okolicach gdyńskiego Forum Sportu, jednak powróciliśmy na Skwer Kościuszki. Majowe słońce sprawia, że radość z biegania w tym miejscu jest jeszcze bardziej odczuwalna. Cieszę się, że po raz kolejny jest nas tak wielu! – powiedział tuż przed startem wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz.

Przystawkami do dania głównego był zestaw sobotnich atrakcji. Nie tylko sportowych, jak marsze nordic walking oraz biegi dla dzieci i młodzieży, ale również rekreacyjnych. W Parku Rady Europy odbył się festyn, podczas którego całe rodziny chętnie korzystały ze strefy zabaw, konkursów czy przejażdżek końmi z gdyńskiego ośrodka hipoterapii. Była również możliwość bezpłatnego przebadania się czy sprawdzenia sił w zumbie.

Gdynia Arena na medalu

Uczestników Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim spontanicznie dopingowali bliscy i mieszkańcy, ale również zorganizowani w strefy kibicowania uczniowie gdyńskich szkół. Przy trasie rozstawiono sześć kolorowych i głośnych stanowisk, przy których w biegaczy wstępowały nowe siły. Za linią mety na każdego, komu udało się pokonać 10 kilometrów czekała nagroda w postaci wyjątkowego medalu, na którym widniała trójwymiarowa makieta Gdynia Areny. Wszystko zgodnie z tegorocznym zamysłem, według którego medale nawiązują do gdyńskich obiektów wzniesionych w dekadach, z którymi związane są korzenie poszczególnych biegów.

hollywoodzki-finisz-biegu-europejskiego-z-pko-bankiem-polskim-01

Aktywne pokolenia

W Biegu Europejskim z PKO Bankiem Polskim uczestniczyły dosłownie całe rodziny. Najstarszy uczestnik imprezy wystartował w marszu nordic walking. Pan Dionizy Ziołkowski z Gdyni udowodnił, że w wieku 89 lat można być bardziej aktywnym i uśmiechniętym od niejednego nastolatka. Najmłodszych należało oczywiście szukać wśród startujących w Biegu Malucha – 150 metrów, oczywiście wraz z rodzicami, pokonało aż siedmioro małych sportowców urodzonych w tym roku.

hollywoodzki-finisz-biegu-europejskiego-z-pko-bankiem-polskim-02

Podczas Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim można było połączyć sportową pasję z ideą dobroczynności. Wielu biegaczy przyłączyło się do akcji charytatywnej na rzecz Arkadiusza, który w 2002 roku doznał urazu odcinka szyjnego kręgosłupa i porażenia kończyn. Do codziennego funkcjonowania niezbędny jest mu specjalistyczny rower rehabilitacyjny. Dzięki biegaczom, którzy ruszyli na trasę z przypiętą kartką „biegnę dla Arkadiusza” cel jest coraz bliżej. Darowiznę na rower dla Arkadiusza przekaże Fundacja PKO Banku Polskiego.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Więcej wcale nie znaczy lepiej – sygnały do przerwania biegu
Następny wpis
Zapraszamy na relację z 6. PKO Białystok Półmaratonu, największej imprezy biegowej we wschodniej Polsce!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu