fbpx
Relacje

Patriotyczne bieganie w Gdyni – 6,5 tysiąca biegaczy uczciło Dzień Niepodległości

Blisko sześć i pół tysiąca osób na sportowo świętowało na Skwerze Kościuszki stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W biegach młodzieżowych oraz marszach nordic walking wzięło udział 1 871 osób, a niemal 4,5 tysiąca wystartowało w Biegu Głównym, który padł łupem Andrzeja Rogiewicza. Pierwszą z kobiet na mecie była Marta Łagownik. Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim był ostatnią odsłoną gdyńskiego cyklu w tym roku.
patriotyczne bieganie w gdyni 6 5 tysiaca biegaczy uczcilo dzien niepodleglosci 02

Blisko sześć i pół tysiąca osób na sportowo świętowało na Skwerze Kościuszki stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W biegach młodzieżowych oraz marszach nordic walking wzięło udział 1 871 osób, a niemal 4,5 tysiąca wystartowało w Biegu Głównym, który padł łupem Andrzeja Rogiewicza. Pierwszą z kobiet na mecie była Marta Łagownik. Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim był ostatnią odsłoną gdyńskiego cyklu w tym roku.

Na 10-kilometrową trasę, doskonale znaną z poprzednich lat (wiodącą m.in. przez aleję Jana Pawła II, ulice: Waszyngtona, Wiśniewskiego, Wendy, Świętojańską i Bulwar Nadmorski), wybiegło 4 473 uczestników. Równych w rywalizacji mężczyzn nie miał sobie Andrzej Rogiewicz. Zawodnik z Grudziądza prowadził od początku biegu i samotnie wpadł na metę w czasie 31:14. Za jego plecami znaleźli się Mateusz Niemczyk (31:29) oraz Adam Głogowski (31:31), który do ostatnich metrów walczył o miejsce na podium z Piotrem Mielewczykiem.

Pogoda do biegania była dziś idealna, mimo mocnego wiatru. Jadąc do Gdyni założyłem sobie, że nie będę kalkulował i ruszę w mocnym tempie. To się powiodło i sukcesywnie oddalałem się od rywali. Plusem było to, że przeciwnicy nie spodziewali się mojej obecności na starcie – mówi Andrzej Rogiewicz, który decyzję o starcie w Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim podjął niemal w ostatniej chwili. 

Wśród pań triumfowała specjalistka od triathlonu Marta Łagownik (35:01), druga była Dominika Nowakowska (35:47), a trzecia reprezentantka gospodarzy Magdalena Dias (35:56). Szczegółowe wyniki znajdują się na www.grandprixgdyni.pl.

[youtube]MG4ym_Zc55A[/youtube]

Biało-czerwone serca

Wyjątkowa, bo setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości została w Gdyni uczczona z wielką pompą. Minutę przed startem Biegu Głównego uczestnicy chóralnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, a podczas startu stworzyli największą, żywą, biało-czerwoną flagę w północnej Polsce.

Uczestnictwo w Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim stało się dla mieszkańców całego Pomorza tradycją porównywalną z jedzeniem rogali świętomarcińskich. To wspaniała manifestacja miłości do ojczyzny oraz sportu, pełna radości oraz uśmiechu – mówi dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk.

Za linią mety na wszystkich czekały medal zdobiony trójwymiarową makietą domu wójta Radtkego. Z kolei na „krążkach”, które trafiły do uczestników Biegu Malucha, można było dostrzec holownik. Najmłodsi, równie chętnie jak po medale, zgłaszali się do punktu malowania twarzy. Tego dnia biało-czerwone barwy na policzkach nikogo na Skwerze Kościuszki nie dziwiły.

Pobiegli dla Artura

Podczas Biegu Głównego prowadzona była akcja charytatywna na rzecz 41-letniego Artura – chorego na glejaka mózgu, który dzięki uczestnikom Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim otrzyma pomoc finansową. Przyczynili się do tego biegacze, którzy przed startem pobrali z biura zawodów kartkę z napisem: „Biegnę dla Artura” i przekroczyli z nią linię mety. Darowiznę na szczytny cel przekaże Fundacja PKO Banku Polskiego.

patriotyczne-bieganie-w-gdyni-6-5-tysiaca-biegaczy-uczcilo-dzien-niepodleglosci-01

Nieustannie naprzód

PKO Grand Prix Gdyni powróci już w przyszłym roku, a my znamy już planowane terminy wszystkich startów!

  • Bieg Urodzinowy odbędzie się w dniach 16-17 lutego,
  • Bieg Europejski 12 maja,
  • Nocny Bieg Świętojański w nocy z 28 na 29 czerwca,
  • Bieg Niepodległości tradycyjnie 11 listopada. 

Zapisy do przyszłorocznego cyklu ruszą na początku 2019 roku. O szczegółach będziemy informowali na bieżąco za pomocą strony internetowej www.grandprixgdyni.plWszystkich uczestników zachęcamy również do wypełnienia ankiety znajdującej się w Profilu Zawodnika. Dzięki Waszym opiniom i sugestiom zmieniamy się na lepsze! – kończy Marek Łucyk.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
11 listopada na sportowo w Gdyni
Następny wpis
W tych butach polubisz jesienno-zimowe treningi! - test Under Armour Hovr Reactor

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu