fbpx
Zapowiedzi imprez

Golden Trail National Series z nowym kalendarzem zawodów

Cykl zawodów The Golden Trail World Series powraca w 2023 roku z nowym kalendarzem i nowymi procedurami mającymi…
Golden Trail World Series. Fot. Philipp Reiter

Cykl zawodów The Golden Trail World Series powraca w 2023 roku z nowym kalendarzem i nowymi procedurami mającymi na celu promocję widowiska i zwiększenie widoczności sportowców. Nie inaczej dzieje się z zawodami cyklu Golden Trail Series National będącymi kuźnią biegowych talentów w poszczególnych krajach.

Cykl GTNS odbywający się na terenie Czech, Słowacji i Polski w bieżącym roku będzie składał się z czterech wyścigów oraz zawodów finałowych rozgrywanych w ramach Jesenickiego Maratonu.

Golden Trail World Series została zaprojektowana, aby sprostać oczekiwaniom najlepszych sportowców, którzy chcieli regularnie ścigać się ze sobą w zawodach na najwyższym poziomie. Cykl Golden Trail World Series udowodnił w ostatnich latach, że można te zawody również określić jako największe na świecie show w środowisku trail runningu. Szeroka komunikacja w mediach i sieciach społecznościowych, a także wysokiej jakości transmisję na żywo zwiększyły popularność serii w świecie biegaczy górskich.

Kalendarz zawodów Golden Trail Series w 2023 roku

14/05/2023 – Zegama (Hiszpania)
25/06/2023 – Marathon du Mont-Blanc (Francja) 15/07/2023 – Dolomyths Run (Włochy)
12/08/2023 – Sierre Zinal (Szwajcaria)
06/09/2023 – Pikes Peak Ascent (Stany Zjednoczone) 23/09 2023 – Mammoth 26K (Stany Zjednoczone)
Wielki Finał Golden Trail Series odbędzie się 19 października 2023 we Włoszech w ramach – Il Golfo Dell Isola Trail Race

GTWS dąży do zwiększenia udziału publiczności, kibiców w całym wydarzeniu. Jednym ze sposobów jest tworzenie i rozwijanie Golden Trail Series National. Podczas gdy celem GTWS jest zgromadzenie najlepszych sportowców z całego świata, to celem GTNS jest zaproszenie do rywalizacji najlepszych sportowców krajowych i umożliwienie im wejścia do elity poprzez start w Wielkim Finale i zmierzenie się z najlepszymi sportowcami świata. Edycje narodowe są rozgrywane między innymi: we Francji i Belgii, Hiszpanii i Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie, Japonii, Niemczech i Austrii oraz Czechach-Słowacji-Polsce (wspólna edycja). W Polsce wyścig GTNS odbywa się od kilku lat w Lądku – Zdroju w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich.

W ramach czesko-słowackiej-polsko GTNS w tym roku rywalizacja odbędzie się na trasach następujących zawodów:
15/04/2023 – Salomon JEŠTĚD SKYRACE (Czechy)
30/04/2023 – Salomon Dragon Trails (Słowacja)
27/05/2023 – Salomon VALAŠSKÝ HRB (Czechy)
14/07/2023 – Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich (Polska) 19/08/2023 – SALOMON JESENICKÝ MARATON – FINAŁ (Czechy)

5492D790 071B 4B7C A078 2270DABCDDBD
Golden Trail National Series z nowym kalendarzem zawodów 11

Zasady rywalizacji zostały jak co roku lekko zmodyfikowane. Dosypano do puli więcej pieniędzy, zmieniono regulamin cyklu w taki sposób, aby zwiększyć rywalizację wśród biegaczy, zapowiedziano bardziej rygorystyczne kontrole antydopingowe. Wszystko zakończy się Wielkim Finałem we Włoszech. Podobna rewolucja jest w edycjach narodowych. Golden Trail National Series również są rozgrywane według nowych zasad, bardziej przyjaznych dla biegaczy, a Wielki Finał będzie odbywał się w tym samym czasie co finał światowy.

Warto pamiętać, że narodowość zawodnika nie determinuje go do startów w konkretnej lidze. Biegacze mogą wybrać dowolną ligę na świecie i starać się o kwalifikacje walcząc w jej ramach. Zwycięzcy każdego wyścigu otrzymują gratyfikacje finansowe. Oczywiście główną nagrodą jest tak zwany Złoty Bilet dla najlepszych zawodniczek i zawodników danego cyklu.

Złoty Bilet to nie tylko zaproszenie na Welki Finał w postaci nadania numeru startowego. Organizatorzy Golden Trail Series chcą wspierać najlepszych biegaczy górskich i stwarzać im warunki do rozwoju. Dlatego Złoty Bilet to możliwość zaprezentowania się i rywalizacji z najlepszymi biegaczami górskimi na świecie. W praktyce oznacza to pokrycie całkowitego kosztu pobytu i transportu na czas Wielkiego Finału, który w 2023 roku odbędzie się we Włoszech.

Szczegóły znajdują się na stronie https://www.goldentrailseries.com/

Zasady kwalifikacji na Wielki Finał GTNS

Aby zostać sklasyfikowanym w końcowym rankingu GTNS, należy wziąć udział w 2 z 4 biegów w serii narodowej. Jeśli w którymś z biegów serii zawodnik/zawodniczka znajdzie się w pierwszej trójce kobiet lub mężczyzn – organizator na własny koszt zaprasza do udziału w krajowym finale GTNS. Warto zaznaczyć, że finał krajowy jest obowiązkowy, jeżeli rywalizuje się o Złoty Bilet. Jeśli biegacz nie spełnia kryterium wysokiego miejsca w rankingu, a chce jednak rywalizować o „złoty bilet”, wówczas przyjeżdża i startuje na swój koszt. Należy pamiętać, że punkty zdobyte w finale krajowym liczone są podwójne! Zasady punktacji i szczegóły kwalifikacji na Wielki Finał są umieszczone na stronie internetowej cyklu https://www.goldentrailseries.com/

Wielki Finał we Włoszech to z kolei walka nie tylko o wysokie gratyfikacje finansowe, ale kolejne Złote Bilety, tym razem na światową edycje serii.Trzech najszybszych mężczyzn i trzy najszybsze kobiety w kategorii open zostanie zaproszonych na trzy biegi z cyklu Golden Trail World Series w kolejnym roku
Więcej informacji znajdziecie na: https://www.goldentrailseries.com/series/gtns-cze-sk-pol.htm
Strona internetowa: goldentrailseries.com

Golden Trail World Series. Fot. Jordi Saragossa
Golden Trail World Series. Fot. Jordi Saragossa

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
SOCIAL MEDIA BEZ TAJEMNIC! Warsztat Wybiegaj w Przyszłość
Następny wpis
Co zrobić, żeby bieganie mogło złapać drugi oddech? IX Ogólnopolska Konferencja Biegowa „Game Changer na rynku imprez biegowych. Czas na zmiany”
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu