fbpx
Miejsca

Gdzie biegać we Wrocławiu?

Hasło „Miasto stu mostów” nie wywołuje u nas biegowych skojarzeń. Przed oczami prędzej pojawią nam się liczne kanały, niewielkie łódeczki czy – gdy już wiemy, że chodzi o Wrocław.
gdzie biegac we wroclawiu

Hasło „Miasto stu mostów” nie wywołuje u nas biegowych skojarzeń. Przed oczami prędzej pojawią nam się liczne kanały, niewielkie łódeczki czy – gdy już wiemy, że chodzi o Wrocław – takie perły jak Most Zwierzyniecki, Grunwaldzki oraz niewielki Most Tumski. Gdy jednak uważniej przyjrzymy się parkom i ulicom Wrocławia, spotkamy tam setki biegaczy, których łączy to miasto i dziesiątki miejsc, gdzie będziemy mogli przyjemnie spędzić czas, wykonując kolejny trening. Oto krótki przewodnik po trasach, na których najczęściej spotkamy wrocławskich biegaczy.

Skoro są mosty, to są i rzeki

Wały przy głównych wrocławskich rzekach to jedne z najpopularniejszych punktów spotkań biegaczy. Na ścieżkach w okolicach Mostów Warszawskich na Odrze znajdziemy nawet tabliczki z oznaczeniami przebytych kilometrów, co przyda się szczególnie początkującym, którzy jeszcze nie mają urządzeń z odbiornikiem GPS. Często uczęszczana ścieżka wiedzie wzdłuż Odry od Mostu Milenijnego do Osobowickiego oraz między Mostami Jagiellońskimi i Mostem Swojczyckim (za Stadionem Olimpijskim). Na tej drugiej często rozgrywane są zawody. Pętla ma około 6 km.

wroclaw-miedzy-mostami-6000-m-1

Swoje miejsce przy Odrze znalazły też zawody w formule Parkrun, które we Wrocławiu startują w okolicach Jazu Opatowickiego.

Wzdłuż Odry wiedzie także Wybrzeże Wyspiańskiego, niedaleko Wrocławskiej Politechniki, gdzie bardzo często spotkamy studentów, których bieg wyjątkowo oderwał od nauki oraz ścieżka, która od Mostu Zwierzynieckiego ciągnie się za siedzibą wrocławskiego ZOO. Bardziej zaawansowani biegacze mogą ją rozciągnąć na pętlę wokół całej „Wielkiej Wyspy”. Wówczas spod Mostu Zwierzynieckiego dobiegniemy aż pod wspomniany Jaz Opatowicki, następnie Most Bartoszowicki, ścieżką do Mostów Jagiellońskich, przed którymi skręcimy na Morskie Oko i Parkiem Szczytnickim dobiegniemy z powrotem pod ZOO. W zależności od tego, jak przebiegniemy tę trasę możemy liczyć na przynajmniej 12 km biegu w bardzo przyjemnych okolicach.

wielka-wyspa

To jednak tylko część – najbardziej rozbiegana – spośród niezliczonych możliwości wykorzystania wałów przy Odrze. Waszej wyobraźni pozostawiamy odkrywanie kolejnych fantastycznych miejsc, gdzie przy okazji złapiemy trochę więcej wiatru we włosy, niż między blokami.

Nie tylko Odrą biegnie wrocławianin

Drugą rzeką, którą w granicach miasta można zwiedzić w całej rozciągłości w butach biegowych jest Ślęza. Swoimi rozmiarami nie zachwyca jak Odra, ale rozciąga się między kilkoma osiedlami, które można przy okazji poznać od innej strony, a na jej wałach znajdziemy nie tylko przygotowane ścieżki, ale także bardziej naturalne, tylko lekko wydeptane, rejony, gdzie zapomnimy, że jesteśmy w środku wielkiego miasta.

Najlepiej przygotowane ścieżki przy Ślęzy znajdziemy w okolicach parków: Tysiąclecia, Grabiszyńskiego i Klecińskiego i tam spotkamy najwięcej biegaczy, ale proponuję potraktować te miejsca jako punkty początkowe naszej trasy po wałach, które ciągną się naprawdę długo. Mniej lub bardziej wydeptanymi ścieżkami jesteśmy w stanie przebiec z okolic nowego Stadionu Miejskiego i Parku Pilczyckiego aż do autostrady A4 na Bielanach Wrocławskich, mijając przy okazji wymienione wcześniej parki. W ten sposób zrobimy długie wybieganie o naprawdę crossowym charakterze, nie wyjeżdżając z Wrocławia.

W miejskich parkach biegacz biegacza pogania

Kilka parków już przewinęło się przez nasz przewodnik, więc teraz zajmiemy się nimi dłużej. W części z nich znajdziemy ścieżki dedykowane biegaczom, które powstały m.in. dzięki inicjatywie Radia Wrocław. Znajdziemy je w Parku Grabiszyńskim (5320 metrów), Parku Zachodnim (1905 m), Wschodnim (2850 m) oraz Leśnickim (2000 m). Podobna trasa powstanie w tym roku także w Parku Tysiąclecia w ramach akcji Cały Wrocław Biega. Wspomniany Park Grabiszyński to także miejsce spotkań biegaczy poszukujących naturalnych podbiegów. Znajdziemy w nim wzniesienie zwane Małą Ślężą (od strony ul. Racławickiej), gdzie możemy poćwiczyć przed górskimi zawodami.

wroclaw-park-grabiszynski-5000-m-1

pobiegaj-w-parku-wschodnim-2

Nieoznaczone, ale również bardzo ciekawe ścieżki znajdziemy w reszcie wrocławskich parków. Stosunkowo długie pętle możemy ułożyć w Parku Szczytnickim na Śródmieściu, w Lasku Osobowickim, gdzie na 5-cio kilometrowej pętli rozgrywane są zawody zBiegiemNatury, w Parku Południowym, którego wielką zaletą jest oświetlenie pozwalające bezpiecznie trenować także wieczorami i zimą (tam swoje miejsce znalazła wrocławska edycja akcji Night Runners).

Gdy zapragniemy poczuć asfalt

We Wrocławiu znajdziemy ciągnące się długo ścieżki asfaltowe, które rzadko przecina jezdnia lub inne utrudnienia. Tam będziemy mogli wykonać szybkie kilometrówki lub treningi ukierunkowane na maraton. Jedna z takich ścieżek prowadzi wzdłuż ulicy Granicznej od Ronda Pileckiego do Portu Lotniczego we Wrocławiu. Punkt początkowy wyznaczy nam galeria handlowa Factory, skąd ruszymy ścieżką przed siebie. Na tej trasie czeka nas jeden podbieg oraz trzy ronda, ale poza tym możemy liczyć na wyjątkowo dobre warunki do spokojnego i bardzo szybkiego biegania. Bieg do lotniska i z powrotem da nam ok. 10 kilometrów. Ścieżka przy ul. Granicznej jest dobrze oświetlona, więc biegaczy spotkamy tam także po zmroku i w zimie.

factory-lotnisko

Drugą propozycją może być ścieżka wzdłuż ul. Nowaka-Jeziorańskiego, której początek (lub koniec) wyznacza Most Milenijny. Znajdziemy tam parę kilometrów równo ułożonej kostki oraz kilka mocnych podbiegów, dzięki którym doskonale przygotujemy się do planowanych zawodów. Ta ścieżka również jest oświetlona, a jej przedłużenie o ul. Na Ostatnim Groszu i Klecińską da nam naprawdę długie wybieganie. Licząc od Mostu Milenijnego ul. Nowaka-Jeziorańskiego liczy około 4,5 km.

nowaka-jezioranskiego

Podobne warunki, choć w znacznie krótszym wydaniu, znajdziemy niedaleko Bielan Wrocławskich, na ścieżce przy ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Na całej długości tej płaskiej ścieżki tylko dwa razy będziemy się musieli obejrzeć za nadjeżdżającymi samochodami, a poza tym możemy gnać przed siebie. Oświetlenie pozwoli nam trenować cały rok, a towarzystwo wielu rowerzystów i amatorów jazdy na rolkach umili spędzany tam czas. Trasę można wydłużyć o ul. Czekoladową, Karmelkową, Wiejską i Mokronoską, otrzymując zgrabną pętlę o długości około 8 km.

bielany

Długą asfaltową pętlę możemy wyznaczyć startując spod Stadionu Miejskiego. Zaczynając od strony ul. Królewieckiej, biegniemy w stronę Maślic. Po minięciu Stawu Królwieckiego i sklepu Biedronka, skręcamy w lewo na Główną, następnie na Stabłowicką i Jeleniogórską. Docieramy nią pod samą Leśnicę, gdzie ul. Kosmonautów zaczynamy powrót pod Stadion Miejski. Trasa jest na całej długości oświetlona i prowadzi raz lepszym, innym razem, gorszym asfaltem.

petla-stadion-lesnica

Którymi trasami Wy biegacie we Wrocławiu?

Oczywiście nie sposób wypisać w tym tekście wszystkich tras, którymi biegają Wrocławianie. Starałem się opisać te najczęściej udeptywane, które przy okazji mają możliwie nieprzerwany bieg (jak najmniej świateł komunikacji miejskiej i innych utrudnień). Jeżeli znacie inne, ciekawe trasy we Wrocławiu, piszcie w komentarzach, chętnie poznamy Wasze propozycje!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Spodenki i koszulka biegowa od Compressport - test sprzętu
Następny wpis
Rolluj się do sukcesu z Blackroll

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu