fbpx
Przepisy biegacza

Energia musi być

Niepodważalną prawdą jest to, że nasze mięśnie muszą jeść. Niezrozumiałym jest fakt głodzenia i pokonywania trasy bez dostarczenia organizmowi paliwa, które jest główną siłą napędową.
energia musi byc 01

Niepodważalną prawdą jest to, że nasze mięśnie muszą jeść. Niezrozumiałym jest fakt głodzenia i pokonywania trasy bez dostarczenia organizmowi paliwa, które jest główną siłą napędową. Wiele osób unika węglowodanów jak ognia, w obawie przed przybraniem na wadze. Jednak nie każdy kryształek cukru to pewna śmierć w białych rękawiczkach.

Przedstawiamy Wam dwie proste, błyskawiczne w wykonaniu i bogate w węglowodany przekąski. Jeżeli podczas treningu „odcięło ci prąd”, jeżeli czujesz notoryczny spadek mocy, to sygnał, aby zastanowić się – gdzie robię błąd? Jeżeli obciążenia treningowe dobrane są odpowiednio do Twoich możliwości, a Ty nadal nie masz pary w nogach – zastanów się czy problem nie tkwi w nieprawidłowym odżywianiu.

Prosta zasada – węglowodany przed treningiem, a po nim węglowodany + białko.

BATONY ENERGETYCZNE

Nie każdy biegacz musi wspomagać się batonami energetycznymi. Jeżeli biegamy tzw. truchtem, kilkanaście minut, w tempie konwersacyjnym – nie musimy martwić się o błyskawiczny spadek energii. Jeżeli biegamy maratony w tempie zapierającym dech w piersiach – baton także może okazać się błędną decyzją.

Batony energetyczne to idealna przekąska na długie wybiegania, których tempo jest o ok. 30sek/1km wolniejsze od tempa naszego normalnego treningu.

SKŁADNIKI:

  • opakowanie suszonych daktyli,
  • opakowanie suszonych fig,
  • opakowanie rodzynek królewskich lub żurawiny,
  • garść migdałów lub orzechów,
  • szklanka płatków owsianych,
  • 2 łyżki miodu.

PRZYGOTOWANIE:

Każdy ze składników mielimy (z wyj. płatków owsianych). Ponieważ zarówno daktyle, figi czy rodzynki zawierają dużo cukru – masa z nich powstała jest lepiącą się plasteliną. Łączymy ją z płatkami owsianymi, zmielonymi na grubszy pył migdałami i miodem. Zagniatamy i formujemy kulki wielkości piłki pingpongowej. Blachę wykładamy folią aluminiową lub papierem do pieczenia i układamy kulki, którym nadajemy kształt batona. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180’C przez ok. 15min. Powstałe batony są nadal bardzo kleiste, dlatego proponuję przechowywać je w osobnych woreczkach foliowych. Ich konsystencja ułatwia przegryzanie w trakcie treningu.

Uwaga: są bardzo słodkie!

PAPKA Z KASZY JAGLANEJ Z MELONEM I BANANEM

Papka nie brzmi najlepiej, ale smakuje wyśmienicie. Jest to doskonały zastrzyk zdrowych węglowodanów.

SKŁADNIKI:

  • 1 szklanka kaszy jaglanej,
  • ćwiartka małego melona lub 2 brzoskwinie,
  • banan,
  • garść suszonych fig,
  • garść suszonych daktyli,
  • szczypta cynamony i imbiru.

PRZYGOTOWANIE:

Kaszę płuczemy kilkukrotnie i gotujemy na wolnym ogniu do miękkości. Owoce kroimy w kostkę i miksujemy wraz z przyprawami. Ugotowaną kaszę dodajemy do całości i blendujemy tak długo, aż masa przybierze konsystencję gęstego puree.

Smacznego!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Drużyna Szpiku - cele, oczekiwania, marzenia - wywiad z Dorotą Raczkiewicz
Następny wpis
Czemu boli pięta?
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu